Šī gada oktobrī Rīgas arhidiecēzes priesteru konferencē tika prezentētas arhidiecēzes vadlīnijas pastorālajam darbam ar jauniešiem, kuru izveidē iesaistījās komunikācijas zinātņu doktorante Velta Skolmeistere, Radio Marija Latvija programmas direktors priesteris Pēteris Skudra un Rīgas Biznesa skolas asociētais profesors Klaudio Rivera.
Kā informēja V. Skolmeistere un P. Skudra, līdz šim Latvijā pastorālā darba ar jauniešiem organizēšanā vadlīnijas neeksistēja. Tās tapa aptuveni gada laikā, izmantojot diskusijas ar jauniešiem, jauniešu un kopienu personisko pieredzi, kā arī 2018. gada Bīskapu sinodes par jauniešiem gala dokuments un tam sekojušo pāvesta vēstījumu “Christus vivit”.
Rīgas arhibīskaps metropolīts Zbigņevs Stankevičs piedalījās 2018. gada Bīskapu sinodē, kas bija veltīta jauniešiem. Vadlīniju autori pastāstīja, ka arhibīskaps pēc sinodes bijis iedvesmas pilns, tāpēc aicinājis P. Skudru izveidot vadlīnijas draudzēm, lai tādā veidā iedzīvināju jauniešu darbu Latvijā. Taču sarunās ar aktīviem jauniešiem kļuva skaidrs, ka, lai iedzīvinātu jauniešu aktivitātes ne tikai kopienās, bet arī draudzēs, ir nepieciešamas ne vien vadlīnijas, bet pēc tam arī sistēma.
Veidojot vadlīnijas, notika vairākas tikšanās. Uz šīm tikšanās reizēm ielūgumi bija izsūtīti gan dažādām kopienām un kustībām, gan draudzēm un citām iniciatīvām, aicinot deleģēt jauniešus dalīties par savu pieredzi. Sarunu laikā tika pārrunāti jautājumi par to, kas raksturo mūsdienu jaunieti, ar kādām problēmām viņi saskaras, ko jauniešiem varētu piedāvāt ideāla draudze un kā īstenot ideālus darbā ar jauniešiem. Sarunās iesaistītie vienojās, ka jauniešus raksturo aicinājuma, savas identitātes, vietas meklējumi, rūpes par sevi, apkārtējiem, vidi. Savā ikdienā viņi saskaras ar sarežģītām attiecībām gan ģimenē, gan ar saviem vienaudžiem, nereti viņi jūtas vientuļi, nesaprasti, materiāli nedroši, vīlušies ticībā un Baznīca viņus garlaiko. Viņi saskaras ar izaicinājumiem, kas saistīti ar savas seksualitātes atklāšanu un izdzīvošanu, kā arī ar citām problēmām.
“ Šo sarunu un fokusēto diskusiju rezultāti tika kombinēti ar jau minētās Bīskapu sinodes augļiem, bet vadlīniju struktūras pamatā ir četri galvenie virzieni, kā uzsākt un attīstīt jauniešu darbu draudzes ietvaros. Reizē jānorāda, ka šie virzieni var kalpot par veidu, kā iesaistīt un aktivizēt ne tikai jauniešus, bet arī citus draudzes locekļus,” skaidro V. Skolmeistere.
Šie četri virzieni ir:
1) Likt jaunietim justies pamanītam. Reizēm sakām, ka draudzē vispār nav jauniešu, bet viņi atnāk anonīmi un aiziet anonīmi. Ļaujot jaunietim justies pamanītam pat ar vismazākajiem žestiem, draudze var likt viņam justies gaidītam un piederīgam.
2) Iesaistīt jaunieti kalpošanā. Nereti jaunieši nevēlas piedalīties pasākumā un pasīvi stāvēt malā, jūtoties neveikli. Lai neļautu viņiem justies liekiem draudzes kopībā, iesaistīšana lielākos un mazākos, praktiskos un garīgos darbiņos var kalpot kā attiecību veidošanas veids.
3) Piedāvāt jaunietim personīgu sarunu. Ikviens cilvēks vēlas tikt sadzirdēts, tāpēc atvērta, godīga un autentiska saruna var kļūt par svarīgu atbalsta punktu.
4) Jauniešiem saprotamā un aktuālā veidā skaidrot “miesas teoloģiju” (Baznīca mācību attiecībā uz seksualitāti un cilvēka personību kopumā). Viens no jauniešu (un ne tikai) izaicinājumiem ir ticības dzīves integrēšana pārējās savas dzīves sfēras, savukārt, savas seksualitātes atklāšana un iepazīšana kļūst par sarežģītu uzdevumu, mēģinot savienot dzirdēto par Baznīcas mācību un savas ikdienas pieredzi. Turklāt nereti šī izpratne par Baznīcas mācību ir kļūdaina vai sagrozīta, tāpēc ir svarīgi piedāvāt kvalitatīvu informāciju un saistošu tās pasniegšanas veidu.
Katrs virziens vadlīnijās ir papildināts ar praktiskiem padomiem, kā katru noti tiem īstenot savā draudzē, tādā veidā piesaistot jauniešus un dodot viņiem iespēju sajusties gaidītiem un vajadzīgiem savā draudzē.
Vadlīniju izstrādātāji uzskata, ka, lai šīs idejas draudzēs varētu veiksmīgi īstenot, ir nepieciešama vismaz viena jauniešu darba koordinatora pozīcija jeb štata vieta diecēzes līmenī. Pateicoties Vācijas organizācijas “Bonifatiuswerk” finansiālam atbalstam, Rīgas arhidiecēzē jau tika izsludināts konkurs uz jauniešu darba koordinatora vietu. Plānots, ka konkursa otrā kārta norisināsies decembrī.
Pateicoties šai štata vietai, radīsies iespēja attīstīt draudžu jauniešu koordinatoru tīklu un piedāvāt draudzēm nepieciešamo atbalstu. Tāpat būtiska ir sadarbība un laju iesaiste dažādu lēmumu pieņemšanā, ko veicinātu gan draudžu, gan diecēzes līmeņa pastorālo komandu (vai padomju) izveide, kurā tiktu pārstāvēta arī jauniešu sfēra, skaidro vadlīniju autori.
“Mums ir pārliecība, ka Baznīcai Latvijā priekšā ir jauns pavasaris. Un šis pavasaris būs auglis tam, ka Baznīca arvien vairāk atvērsies jauniešiem, kuri tai var palīdzēt palikt uzticīgai saviem ideāliem. Mēs kļūsim jauni, strādājot ar jauniešiem, meklējot jaunus ceļus un atjaunojot mūsu sapņus gan par Latvijas Baznīcas nākotni, gan par visas Latvijas nākotni,” rakstīts vadlīnijās.
KABIA; Foto: Oasis Latvija