Aicina uz semināru un diskusiju par izdegšanu

Pastorālās aprūpes profesionāļu asociācija (PAPA) 22. martā organizēs starpdisciplināru semināru un diskusiju “Izdegšana: sakāve vai iespēja. Izdegšanas psiholoģiskie un teoloģiskie aspekti”. Pasākums norisināsies tiešsaistē un tajā trīs lektori aplūkos izdegšanas sindromu no psiholoģijas un teoloģijas skatupunkta.

Pasākumā uzstāsies Misionārā garīgā semināra “Redemptoris Mater” rektors priesteris Mihals Pāvels Orlickis Dr. Theol., Rīgas Augstākā reliģijas zinātņu institūta asociētā profesore Bērniņa Jēzus karmelīšu kongregācijas māsa Sofija Ošmjanska Dr. theol. Un psiholoģe, psihoterapijas speciāliste un supervizore Inta Poudžiunas Dr. psych.. Diskusiju vadīs psiholoģes Ingrīda Trups-Kalne Dr. psych. un Daina Žurilo Mg. psych.. Lektori analizēs izdegšanas cēloņus, mehānismus, garīgo jēgu un piedāvās palīdzošas stratēģijas un metodes, lai saglabātu vai atgūtu psiholoģisko un garīgo līdzsvaru.

Pasākuma rīkotāji informē, ka M. P. Orlickis savā uzrunā analizēs izdegšanas fenomenu Bībeles un garīgās dzīves teoloģijas gaismā. Īpaši viņš vēlas pieskarties pravieša Elija dzīves stāstam un Psalmu grāmatai, lai mēģinātu labāk saprast izdegšanas mehānisma garīgos aspektus un atbildētu uz jautājumu, kādu labumu vai ieguvumu Dieva skatījumā var gūt no šīs grūtās un cilvēkam sāpīgās pieredzes. Savukārt S. Ošmjanska norāda, ka ļoti bieži izdegšanas sindroma gadījumā lūgšanas jomā sākas krīze, cilvēks bieži jūt nespēju koncentrēties, skaitīt garas lūgšanas, lasīt no lūgšanu grāmatas, apcerēt Svēto Rakstu fragmentus, piedalīties garos dievkalpojumos. Tas ir laiks, kad ierastās lūgšanas formas kļūst neiespējamas un nenes gandarījumu. Prezentācijā viņa dalīsies savā pieredzē un mācīs meklēt jaunas lūgšanas formas, kas izdegšanas mākto cilvēku nenogurdina, taču sniedz nepieciešamo Dieva atbalstu un terapeitisku efektu.

Palīdzošajās profesijās – psiholoģijā, psihoterapijā, medicīnā, pedagoģijā, sociālajā darbā, garīdznieka darbā, arī pastorālajā konsultēšanā – līdzcietīgas attieksmes, iesaistīšanās un empātisku starppersonu attiecību uzturēšana ir nozīmīga darba daļa, kas ir pretrunā ar izdegšanas sindroma radītu stāvokli. Savukārt darbā ar traumatiskus notikumus pārcietušu klientu palīdzošais speciālists kļūst par traumas liecinieku un tādejādi par liecinieka traumas skarto. Tāpēc atbildi uz jautājumu, kā būt par traumas liecinieku un vienlaikus saglabāt sevis veselumu, centīsies sniegt I. Poudžiunas prezentācijā “Liecinieka trauma jeb kā apkopt savas brūces”.

Semināra rīkotāji norāda, ka izdegšanas sindroms, “kā to definē Starptautiskais slimību klasifikators (SSK-11), ir psiholoģisks sindroms, kas parādās kā ilgstoša reakcija uz hroniskiem starppersonu stresa faktoriem darbā. Izdegšana izpaužas kā emocionāls izsīkums, ko raksturo emocionālo un fizisko resursu trūkums, noguruma sajūta; depersonalizācija, kas izpaužas kā distancēšanās no darba un negatīvas attieksmes veidošanos pret darba uzdevumiem, klientiem un kolēģiem, un samazināta profesionāla efektivitāte, kas atspoguļojas kompetences un produktivitātes zudumā, kā arī personīgo sasniegumu darbā negatīvā novērtējumā (Maslach & Leiter, 2016)”.

Seminārs notiks 22. martā no pl. 18 līdz 21 tiešsaistē platformā Zoom. Tā mērķis ir piedāvāt tālākizglītības iespēju pastorālā darba veicējiem, garīdzniekiem, psihiskās veselības aprūpes un sociālās jomas profesionāļiem, kā arī citiem klausītājiem, kuriem interesē teoloģijas un psiholoģijas starpdisciplinārā dialoga jautājumi. Pieteikties pasākumam var ŠEIT. Lai piedalītos seminārā, līdz 20. martam asociācijas bankas kontā (Pastorālās aprūpes profesionāļu asociācija (PAPA), Reģistrācijas nr. 40008316318, SWEDBANK, LV58HABA0551054316354) jāpārskaita dalības maksa 20 eiro apmērā. Papildu jautājumu gadījumā lūgums sazināties ar asociāciju (e-pasts: biedriba.papa@gmail.com, mob.tel.: 29745440)

KABIA

Dalīties ar rakstu

Share on facebook
Share on twitter
Share on whatsapp
Share on email
Share on linkedin
Share on telegram

Saistītie raksti