Novembra pirmajās dienās lūgšanās pieminam mūsu mirušos

Novembra sākumā Baznīcā atzīmējam gan Visu Svēto dienu, gan pieminam savus tuviniekus, labdarus un visus tos, kas jau devušies mūžībā. Ticīgie šajās dienās dodas uz kapsētu, aizdedz sveces, dažviet notiek dievkalpojumi un svecīšu vakari kapsētā, kā arī dievkalpojumi nodomā par mirušajiem norisinās dievnamos.

Visu Svēto diena bija vakar, 1. novembrī. Šajā dienā tiek godināti visi Baznīcā zināmie svētie, kā arī tie, kuriem Baznīcas kalendārā nav veltīta īpaša piemiņas diena un par kuriem neviens nezina, bet kuri ir pildījuši Dieva gribu, vairojot Viņa godu un cilvēku labumu. Ir zināms, ka šie svētki Baznīcā svinēti kopš 7. gadsimta un tie balstās Baznīcas mocekļu pieminēšanā viņu nāves dienā. Kad mocekļu skaits pieauga, vietējās diecēzes ieviesa vienotu svētku dienu visiem mocekļiem, zināmiem un nezināmiem. Pirmajos gadsimtos bija tradīcija tos svinēt Lieldienu laikā. Svētku dienu 1. novembrī ieviesa pāvests Gregors III. Šajos svētkos esam aicināti atcerēties to, ka katrs varam sekot svēto piemēram un katrs varam kļūt svēts.

Savukārt, šodien, 2. novembrī, pieminam visus mirušos. Ja Visu svēto dienā esam aicināti priecāties par dvēselēm, kas jau nokļuvušas Debesīs, tad Dvēseļu dienā jeb Visu ticīgo mirušo piemiņas dienā esam aicināti lūgties par tām dvēselēm, kas vēl atrodas šķīstītavā. Mirušo piemiņas dienu 2. novembrī ieviesa Klinī abats Odilo 998. gadā. Viņš noteica, ka 2. novembrī dziedamas īpašas lūgšanas par visām tām dvēselēm, kas atrodas šķīstītavā. Benediktīnieši un kartūzieši pārņēma šo tradīciju, un drīz vien 2. novembris visā Baznīcā tika pasludināts par Visu dvēseļu dienu.

Šajā dienā ticīgie tiek aicināti apmeklēt Svēto Misi un laika posmā no 1. līdz 8. novembrim doties uz kapiem, lai atcerētos un lūgtos par mūžībā aizgājušajām dvēselēm, apzinoties, ka mēs neesam šķirti – jau tagad mēs esam vienoti svēto sadraudzības kopībā. Šajās astoņās dienās var iegūt atlaidas kādai dvēselei, vai nu apmeklējot kapus un lūdzoties par mirušajiem, vai arī izmantojot citus veidus, piemēram, piedaloties kopējā Rožukroņa lūgšanā, pusstundu adorējot Vissvētako Sakramentu vai lasot Svētos Rakstus.

KABIA

Dalīties ar rakstu

Share on facebook
Share on twitter
Share on whatsapp
Share on email
Share on linkedin
Share on telegram

Saistītie raksti