29. septembrī uz Miķeļdienas svinībām aicina Ruskulovas Lurdas Dievmātes draudze. Šajā dienā baznīcā būs dievkalpojums, kam sekos garīgās mūzikas koncerts. Būs arī teātra uzvedums un rudens labumu labdarības izsole baznīcas atbalstam.
Miķeldienas pasākums sāksies pl. 14 ar Svēto Misi. Pēc tam uzstāsies Salnavas kultūras nama garīgo dziesmu ansamblis “Pieskāriens”, Salnavas etnogrāfiskais ansamblis un ciemiņi no kaimiņu pagastiem. Par baznīcas neparasto vēsturi stāstīs vietējā novadpētniece Gunta Ločmele. Savukārt Salnavas kultūras nama amatierteātris izspēlēs notikumus, kas pirms daudziem gadiem varēja vai nevarēja notikt Kūkovā performancē “Viena diena podnieka sētā”.
Tā kā Miķeļdiena ir rudens ražas svētki, notiks arī mājas labumu izsole, kurā iegūtie līdzekļi tiks ziedoti baznīcas svečturu restaurācijai. Svečturi nāk no 20. gs. pirmās puses, un to restaurācija draudzei līdz šim nav bijusi iespējama. Pasākuma laikā varēs arī cienāties ar Miķeļdienas putru un piparmētru tēju.
Kā skaidro pasākuma rīkotāji, draudzei un tās baznīcai, kas atrodas Salnavas pagasta Kūkovas ciemā, ir senas tradīcija un neparasta vēsture. Viena no tradīcijām, ir Miķeļdienas svinības: “Vecāki cilvēki ir stāstījuši, ka savulaik pēc dievkalpojuma baznīcas šķūnī notika večerinkas – bērni gāja rotaļās, lielie dejoja, bet prāvests lasīja avīzes un stāstīja dažādus jaunumus.”
G.Ločmele stāsta, ka arī pašas baznīcas vēsture ir neparasta. Tā ir viena no vecākajām koka baznīcām Latgalē, kas celta 17. gs. nogalē Keišu ciemā netālu no Baltinavas un vairākas reizes tika pārvesta uz citu atrašanās vietu. 1695. gadā iesvētītā baznīca 1769. gadā tika pārvesta uz Baltinavu. Kad 1909. gadā Baltinavā sāka būvēt mūra baznīcu, koka baznīcu pārveda uz Kūkovas ciemu, kur tā iesvētīta 1935. gadā.
Pasākuma apmeklētāji tiek lūgti līdzi ņemt arī senas fotogrāfijas, kā arī dalīties atmiņās par draudzes dzīvi. Kā skaidro G. Ločmele: “Ruskulovas baznīca cieši saistīta ar manas dzimtas vēsturi, tāpēc studiju laikā veicu pētījumu un aizstāvēju maģistra darbu par Ruskulovas baznīcu. Interese par dzimtās puses vēsturi nekur nav zudusi. Aizraujošākais pagātnes izzināšanā, manuprāt, ir tieši pašu cilvēku atmiņas, nevis sausi fakti un cipari. Ja esošie un bijušie draudzes locekļi būs pietiekoši atsaucīgi, ceram, ka nākotnē būs iespēja izveidot kādu izstādi vai informatīvo izdevumu par baznīcu.”
Novadpētniece atzīst, ka šādā formātā Ruskulovas baznīcā vismaz šajā gadsimtā Miķeldienas svētki vēl nav svinēti, tāpēc “ļoti priecājamies, ka mūsu draudzes prāvests Ringolds Klimons atbalstījis šo ieceri atgādināt par kādreizējām draudzes tradīcijām”.
Miķeļdienu Kūkovā organizē Ruskulovas katoļu draudze sadarbībā Salnavas kultūras namu.
KABIA; FOTO no pasākuma rīkotāju arhīva