“Svētā Ģimene ar muzicējošo eņģeli, svētajām Katrīnu un Barbaru”

No 6. decembra līdz 2. martam mākslas muzejā “Rīgas birža” ir iespēja aplūkot renesanses laika meistardarbu – 16. gadsimta triptihu “Svētā Ģimene ar muzicējošo eņģeli, svētajām Katrīnu un Barbaru”. Tas ir trīsdaļīgs pārnēsājams altāris, kas, kā norāda muzejā, ir īpašs Ziemassvētku sveiciens no vairāk nekā 200 gadus vecā Prado Nacionālā muzeja Madridē, Spānijā, kura plašajā kolekcijā glabājas daudzi ievērojami mākslas darbi.

Muzeja “Rīgas birža” mājaslapā lasām: “Izcilais vēlīnās renesanses mākslas darbs veidots pirms 500 gadiem Antverpenē (tagadējā Beļģijā) – vienā no tā laika ekonomiski plaukstošākajām pilsētām, kur ievērojamā naudas aprite veicināja strauju mākslas tirgus attīstību. Konkrēto triptihu t.s. “Frankfurtes meistaram” pasūtīja Santakrusas klostera brāļi Segovijā, Spānijā. Klosterī altārglezna atradās trīs gadsimtus – līdz pat Napoleona karu laikam. 19. gadsimta vidū Prado krājumā tika uzņemtas divas daļas ar Sv. Katrīnu un Sv. Barbaru. Tikai 2008. gadā muzejam izdevās Londonas izsolē iegādāties altāra centrālo daļu – Sv. Ģimeni. Pirms šīs izstādes Prado ir veicis apjomīgu restaurācijas darbu, lai centrālā daļa, kas ir atkal apvienota ar sānu virām, atgūtu sākotnējo izskatu.“

Mākslas darbs ir skatāms muzeja pastāvīgajā ekspozīcijā Eiropas mākslas galerijā un šomēnes šo altārgleznu muzejs aicina apmeklēt īpašā gaisotnē. Decembra piektdienu pēcpusdienās notiks “Nestaidzīgas mākslas pēcpusdienas” jeb sarunas par altārgleznu, savukārt sestdienās varēs baudīt mūziku.

Sarunas norisināsies 13. un 20.decembrī, kā arī 3. janvārī pl. 17 muzeja Portretu salonā 5. stāvā, pirms tam tiekoties 1. stāva ātrijā. 13. decembrī sarunu vadīs Latvijas Nacionālā mākslas muzeja ārzemju glezniecības kolekcijas glabātājs Mag.art. Eduards Dorofejevs, 20. decembrī – muzeja vadītāja Mag.art. Daiga Upeniece, savukārt 3. janvārī – Latvijas Universitātes Humanitāro zinātņu fakultātes profesors, teoloģijas doktors, priesteris Jānis Priede. Savukārt 14., 21. un 28. decembrī no pl. 13 līdz 16 muzeja Venēcijas zālē 4. stāvā skanēs Latvijas operdziedātāju pop-up dziedājumi. 14. decembrī klausītājus priecēs tenors Kārlis Rūtentāls, 21. decembrī – soprāns Evita Zālīte, bet 28. decembrī – soprāns Katrīna Paula Felsberga.

Altārglezna uz Rīgu atceļojusi, pateicoties muzeja Rīgas Birža mecenātiem – Borisa un Ināras Teterevu fondam, un Rīga ir pirmā vieta ārpus Spānijas, kur atjaunotais altāris tiek eksponēts.

KABIA; Foto: Muzejs “Rīgas birža”

Dalīties ar rakstu

Share on facebook
Share on twitter
Share on whatsapp
Share on email
Share on linkedin
Share on telegram

Saistītie raksti