Nodibinājums “Caritas Latvija” sācis īstenot jaunu projektu “Caritas Latvija darbības paplašināšana Latgales un Zemgales reģionos”, kura ietvaros abos reģionos izveidoti nodibinājuma reģionālie centri, lai nodrošinātu kritiski svarīgus sociālos pakalpojumus, humāno palīdzību un brīvprātīgo atbalstu cilvēkiem Latvijas laukos. Tāpat projekta mērķis ir atbalstīt vietējās draudžu “Caritas” grupas, veidot jaunas, kā arī veidot partnerattiecības ar vietējām pašvaldībām, nevalstiskajām organizācijām un citiem sadarb’bias partneriem, lai nodrošinātu atbalstu ilgtermiņā.
Izvēli veidot centrus šajos reģionos “Caritas Latvija” skaidro ar to, ka tieši Latgalē un Zemgalē, salīdzinot ar citiem Latvijas reģioniem, nabadzības līmenis pieaug visvairāk, tāpēc tieši šeit cilvēkiem ir nepieciešams lielāks atbalsts. Šos centrus vadīs reģionālie koordinatori, kuri būs atbildīgi par aktivitāšu uzraudzību un sadarbības veidošanu ar vietējām institūcijām un pašvaldībām. Būtisks viņu uzdevums būs brīvprātīgo iesaistīšana, apmācība un formācija, lai viņus sagatavotu efektīvai palīdzības sniegšanai, jo brīvprātīgajam darbam ir izšķiroša nozīme nodibinājuma darbībā.
“Caritas Latvija” ziņo, ka Zemgales reģionālā centra koordinatore ir Inga Svētiņa, bet Latgales – Janīna Kursīte. J. Kursīte norāda, ka Rēzeknes-Aglonas diecēzes “Carita Latvija” reģionālais centrs atrodas Daugavpilī, Sēlijas ielā 25 (101.kab.). Viņa pati jau desmit gadus strādā sociālajā jomā, palīdzot Daugavpils Invalīdu biedrībai, Kalkūnu bērnu namam, Naujenes bērnu namam, Višķu un Aglonas aprūpes namiem ar sponsoru piesaisti un citām aktivitātēm. Arī turpmāk viņa plāno meklēt veidus, kā koordinēt atbalsta sniegšanu tiem, kam klājas visgrūtāk. I. Svētiņa, stāstot par savām nākotnes iecerēm un darbiem, norāda: “Pagaidām mūsu uzdevums ir iepazīties, pastāstīt par citu veiksmīgo pieredzi, mudināt apvienoties un cerīgi domāt par savām iespējām palīdzēt, pat, ja tas būtu mazumiņš. Un palīdzēt ar formāciju, semināriem, kurus rīkojam, informācijas apriti, iespejamo birokrātisko šķēršļu pārvarēšanu sakārtojot dokumentus u.tml.” Tāpat viņa stāsta, ka novembra beigās pēc ilgāka pārtraukuma Jelgavā norisinājās “Caritas akadēmija”, kurā piedalījās ap 30 dalībnieku, no kuriem lielākā daļa par “Caritas Latvija” jau bija dzirdējuši un ilgojas kaut ko darīt savas draudzes un pilsētas labā. Tāpat tiek apciemotas draudzes, lai satiktos un uzzinātu, kādas ir konkrētās vajadzības, jo “tās atšķiras no ciemata uz ciematu”.
I.Svētiņa, vērtējot projekta nepieciešamību, uzsver, ka līdz šim “Caritas Latvija” darbību spēcīgi attīstīja Rīgā, reģionos – mazāk. Turklāt, viņasprāt, Covid pandēmijas laikā “panīka arī vairākas pirms tam reģionu draudzēs uzsāktās iniciatīvas”. Pēdējos gados Marija Diaza, “Caritas Latvija” brīvprātīgā darba vadītāja centās darbību reģionos atkal aktivizēt, tomēr “attālināti no Rīgas tas izdarāms daudz grūtāk, nekā esot uz vietas”.
Projektu finansiāli atbalsta vācu katoļu labdarības organizācija “Bonifatiuswerk”, un tas tiks īstenots no šī gada septembra līdz 2026. gada augustam, sākotnēji koncentrējoties uz infrastruktūras izveidi, kopienas vajadzību novērtēšanu un atbalsta pakalpojumu izveidi. “Caritas Latvija” meklē papildus finansējumu, izmantojot ES projektus, privātpersonu ziedojumus, valsts un pašvaldības atbalstu, lai nodrošinātu reģionālo biroju ilgtermiņa darbu.
KABIA; Foto: Caritas Latvija