Eiropas Savienības katoļu jaunieši diskutē par migrācijas jautājumiem

Jūnijā Ungārijas galvaspilsētā Budapeštā notika COMECE (The Commission of the Bishops’ Conferences of the European Union jeb Eiropas Savienības bīskapu konferenču komisija) jauniešu tīkla tikšanās. Pasākumā piedalījās arī jauniešu pārstāvji no Latvijas, lai kopā ar citu valstu pārstāvjiem pārrunātu jauniešu tīkla šī gada tēmu – migrācija Eiropas Savienībā – tās cēloņi, izaicinājumi un iespējamie risinājumi. Latviju šajā tikšanās reizē pārstāvēja jauniešu darba koordinatore Rīgas arhidiecēzē Anda Aleksandrova, kura bija COMECE jauniešu tika iepriekšējā sasaukumā, kā arī Māra Elizabete Bandeniece, kuru Latvijas Bīskapu konference apstiprināja kā Latvijas COMECE jauniešu pārstāvi jaunajam sasaukumam, kurš turpināsies līdz 2028.gadam.

Pēc tikšanās M.E.Bandeniece raksta, ka diskusijās par migrāciju tika aplūkoti dažādi aspekti: “valstu atšķirīgā pieredze, politikas pretrunas un saskanība ar Baznīcas sociālo mācību. Vienlaikus uzmanība tika vērsta arī uz jauniešu izaicinājumiem Eiropā – īpaši nodarbinātības jomā. Latvijā, piemēram, 2023. gadā tika publiskots pētījums, kurā norādīts, ka vairāk nekā 30 000 jauniešu vecumā no 15 līdz 29 gadiem ne studē, ne strādā. Tas liek uzdot jautājumu – kā Baznīca var iesaistīties, atbildot uz šīm sociālajām problēmām.”

Diskusijās bijis skaidri redzams, ka Eiropas jauniešu vidū dominē konservatīvāki uzskati, salīdzinot ar iepriekšējām, liberālākām paaudzēm. “Sevišķi izteikti konservatīvas tendences bija novērojamas jauniešos no Austrumeiropas un postpadomju valstīm, kamēr Dienvideiropas pārstāvji biežāk pārstāvēja mērenākus vai liberālāku uzskatu spektrus,” novēroja M.E.Bandeniece.

Kļuva skaidrs, ka pilnīga migrācijas noraidīšana nav reālistiska, bet kā uzņemt migrantus, nezaudējot savu kultūru, valodu un nacionālās vērtības. Kā vienīgais ilgtspējīgais risinājums tika minēta migrantu integrēšana un iekļaušana sabiedrībā, piebilstot, ka tas nav vienpusējs process – “integrācija ir “divvirzienu ceļš”, kurā svarīga ir gan sabiedrības vēlme uzņemt, gan migrantu gatavība iekļauties, piemēram, apgūstot valsts valodu, kultūru un pamatvērtības. Ja viena no pusēm šajā procesā neveido sadarbību, integrācija tiek uzskatīta par neveiksmīgu”.

Pasākuma dalībniece arī pastāstīja, ka kāds no ekspertiem atbildēja uz jautājumu par to, kādu kristīgu vērtību, viņaprāt, Eiropa vēl ir saglabājusi, un ko – zaudējusi. Viņa skatījumā: “Esam saglabājuši to, ka patiesība kā vērtība mums ir svarīga un savstarpējā cieņa mums ir svarīga. Eiropa savās saknēs ir kristīga zeme – kristīgās vērtības ir tik sastopamas mūsu ikdienā, ka mēs tās uzskatām par pašsaprotamām. Bet mēs esam zaudējuši cerību. Tā ir vislielākā kristīgā vērtība, jo, ja nav cerības, tad neredzam jēgu nākotnei.”

“Šī atziņa dziļi uzrunāja. Un tieši jauniešu klātbūtne COMECE pasākumā deva cerību. Redzēju, ka jaunieši iestājas nevis par tukšām “vērtībām”, ko politiķi bieži piesauc retorikā, bet par patiesām kristīgām vērtībām – iekļaušanu kā evaņģelizācijas iespēju, integrāciju kā katoļu vērtību, nevis kā politikas diktētu pienākumu.

COMECE pieredze apliecināja, cik svarīga ir katoļu jauniešu iesaiste diskusijās par Eiropu un Baznīcu. Jaunākā paaudze nereti ir centriskāka vai konservatīvāka, un tas bagātina sarunas ar jaunu skatījumu. Viedokļu dažādība ir lielākā vērtība, kas ir, meklējot risinājumu caur diskusijām. Turklāt katoļu jaunieši ne tikai piedāvā savu skatījumu – viņi – mēs – meklējam risinājumus, kas sakņoti gan mūsu ticībā, gan realitātē.

Un visbeidzot – mēs kā kristieši esam aicināti uz lūgšanu. Lūgšanu par Eiropu, par tās tautām, par tās politiku un par tās nākotni. Jo mūsu lielākais spēks nav tikai viedokļos vai pozīcijās, bet ticībā un darbībā, kas sākas ar lūgšanu,” uzsver M.E.Bandeniece.

COMECE tiek pārstāvētas visas ES valstis, tai skaitā Latvija. 2022. gadā tika izveidots COMECE Jaunatnes tīkls ar mērķi iesaistīt jauniešus no visām ES valstīm un konsultēt COMECE par dažādiem politikas jautājumiem. COMECE Jauniešu tīkla pārstāvji rīko klātienes tikšanās ik gadu pavasarī un rudenī, taču gada laikā notiek arī vairākas neklātienes tikšanās.

KABIA; Foto: Katolis,jauniešiem

Dalīties ar rakstu

Share on facebook
Share on twitter
Share on whatsapp
Share on email
Share on linkedin
Share on telegram

Saistītie raksti