Būt uz viena viļņa ar Baznīcu

Jēzus reiz lūdzās, lai mācekļi būtu vienoti kā Viņš ar Tēvu ir vienots (sal. Jņ 17: 11). Mēs esam Jēzus mācekļi, Viņa svētā Baznīca, kura pāvesta, Kristus vietnieka vadībā cenšas sekot savam Glābējam un saprast Viņa gribu. Tāpēc ir ļoti svarīgi sevi apzināties kā svarīgu un neaizstājamu šīs ģimenes locekli un sekot līdzi Baznīcas aktualitātēm.

Šodien un turpmākās divas nedēļas visa Baznīca seko līdzi bīskapu sinodei Romā, kura ir sasaukta, lai pārrunātu Ģimenes pastorālos izaicinājumi jaunās evaņģelizācijas kontekstā.

‘Sinode’ nāk no grieķu vārda, kura nozīme ir “iet kopā”. Sinodē satiekas bīskapi no visas pasaules. Kopā ar pāvestu lūgšanā un diskusijās viņi cenšas saprast, ko Dievs vēlas no Baznīcas šodien konkrētos jautājumos. Tas ir veids, kā mēs varam piedzīvot Svētā Gara klātesamību Baznīcā un Baznīcas ganu rūpes par mums ticīgajiem. Sinodēs netiek mainīta Baznīcas doktrīna vai ticības patiesības. Sinodes tiek rīkotas tāpēc, lai saprastu, kā Baznīcas doktrīnas, kuras nemaz nav iespējams mainīt, skaidrot un realizēt dzīvē. Mainoties paaudzēm, mainās kultūra un sociālie apstākļi, tāpēc ir nepieciešamas šādas sinodes, kas, izprotot mūsdienu situāciju, cenšas rast mūsdienīgu skaidrojumu nemainīgām patiesībām.

Sinodē piedalās 42 bīskapi no Āfrikas, 38 no abiem Amerikas kontinentiem, 29 no Āzijas, 78 no Eiropas un dažādām Vatikāna struktūrām, četri no Okeānijas. Šajā sinodē piedalās arī vairāki pāri, eksperti un citu reliģiju pārstāvji, tajā skaitā no Islāma.

Apskatāmie jautājumi skar ģimeni. Šī tēma ir aktuāla ikvienam, jo mēs visi nākam no ģimenes. Vairākās zemēs ir dramatiska šķirto un nepilnīgo ģimeņu statistika, daudzviet tiek apšaubīta ģimenes definīcija un piedāvāti alternatīvi tās modeļi. Svētajos Rakstos redzam, ka ģimenei ir īpaša loma Dieva plānā jau kopš pasaules radīšanas. Radīšanas grāmatā lasām, ka pasaule, kuru Dievs radīja labu, kļuva ļoti laba vienīgi pēc tam, kad tika radīta ģimene (sal. Rad 1: 31). Tāpēc šajā sinodē bīskapi kopā ar pāvestu, precētiem pāriem, dažādu nozaru ekspertiem un palīgiem centīsies rast risinājumu mūsdienu problēmām, ar kurām sastopas ģimenes, lai, nonākušas grūtībās, tās nejustos Baznīcas atstumtas un aizmirstas, bet gan zinātu, ka Baznīcā tās var saņemt Labo vēsti, palīdzību un atbalstu.

Pēc sinodes bīskapi dosies atpakaļ uz savām zemēm, lai divu nedēļu garumā pārdomātos risinājumus apspriestu ar ticīgajiem. Pēc tam sinode darbu turpinās 2015. gadā, kad bīskapi atkal sabrauks kopā, lai līdz galam apkopotu informāciju. Visi sinodes lēmumi un atziņas tiks iesniegtas pāvestam, kurš, balstoties uz sinodes priekšlikumiem, izteiks savu galavārdu šajā jautājumā, izdodot encikliku vai pamudinājumu.

Mums, ticīgajiem, ir svarīgi sekot šiem notikumiem un iepazīties ar Baznīcas dokumentiem, lai arvien no jauna saprastu, cik Evaņģēlija vēsts ir aktuāla visos laikos un kā tā ietekmē mūsu ikdienu. Sekojot līdzi visiem šiem notikumiem, mēs varam saņemt stiprinājumu savām ikdienas gaitām un no jauna atklāt Dieva plānu mums saprotamā un tuvā veidā. Tāpēc sekosim pāvesta aicinājumam lūgties par šo sinodi, lai visi, kas tajā piedalās, uzticīgi ļautos Svēta Gara vadībai un rastu labākos risinājumus mūsdienu ģimeņu problēmām.

Gaidot šīs sinodes iznākumu un lūdzoties par tās norisi, varam uzmeklēt pāvesta Franciska encikliku „Lumen Fidei” (Ticības gaisma), kura ir 2012. gada bīskapu sinodes auglis.

Ja vēlies sekot līdzi bīskapu sinodes norisei, tad vari to darīt tviterī: @HolySeePress

Vienkāršu skaidrojumu par sinodēm vari atrast šajā klipā angļu valodā:

https://www.youtube.com/watch?v=e3kQeHnDHyc

Pr. Pēteris Skudra, ilustrācija no www.news.va

Dalīties ar rakstu

Share on facebook
Share on twitter
Share on whatsapp
Share on email
Share on linkedin
Share on telegram

Saistītie raksti