Krustaceļš kā gājiens uz Apsolīto zemi

3. aprīlī plkst. 12 pie Sv. Jēkaba katedrāles iesāksies Ekumeniskais krustaceļš, kas turpināsies Vecrīgas ielās un noslēgsies Doma laukumā. Arī šoreiz Krusta ceļam būs septiņas apstāšanās vietas. Kā ierasts meditāciju pirmajā apstāšanās vietā pie Rīgas Sv. Jēkaba katedrāles teiks Rīgas Metropolijas arhibīskaps Zbigņevs Stankevičs, bet noslēdzošo apceri Doma laukumā ap plkst. 14.30 – Latvijas Evaņģēliski luteriskās baznīcas arhibīskaps Jānis Vanags.

Šajā gadā Krustaceļa tēma jeb vadlīnija ir fragments no pravieša Jesajas grāmatas 53. nodaļas: “Taču viņš nesa mūsu sērgas un ciešanas, un mūsu sāpes, ar viņa brūcēm mēs esam dziedināti.”

Krustaceļa organizatore, misionāre Gunta Ziemele skaidro, ka tajā vīsies trīs dimensijas, kuras sasauksies ar Veco Derību, Jauno Derību un mūsdienām. “Vecajā Derībā Dievs deva Mozum pavēli izvest Izredzēto tautu no verdzības zemes, no Ēģiptes uz Apsolīto zemi, kur piens un medus tek. Šis ceļš bija tautas atbrīvošana, izvešana brīvībā. Šis Vecās Derības motīvs ir arī kā atsauce Jēzus piedzīvotajam Viņa dzīves pēdējos brīžos, ko mēs dēvējam par krustaceļu. Krustaceļš arī ir kā gājiens uz Apsolīto zemi, kā iziešana brīvībā,” stāsta G. Ziemele.

Trešā dimensija iecerēta kā divu šo paralēļu atspoguļojums mūsdienās. Kur to varam ieraudzīt savā ikdienā, uztverē un attieksmē? Ko varam savā dzīvē mainīt vai uzlabot, izdzīvojot šīs divas Vecās un Jaunās Derības dimensijas? “Piemēram, krustaceļa ievadā redzam Jēzu Ģetzemanes dārzā. Mācekļu iemigšana simbolizē bailes un neziņu gaidāmo ciešanu priekšā. Taču Jēzus mācekļus aicina palikt nomodā. Arī mēs bailēs no ciešanām mēdzam “aizmigt un gulēt”,” stāsta G. Ziemele.

Krustaceļā piedalīsies vairāku tradicionālo konfesiju pārstāvji, kā arī profesionāli aktieri – Kaspars Znotiņš, Zane Jančevska, Januss Johansons, Kārlis Derums (Jēzus lomā), Juris Vizbulis, u.c. Uzvedumus šī gada Krustaceļam režisē režisors Viesturs Roziņš, savukārt horeogrāfe Inga Raudinga kopā ar brīvprātīgajiem no dažādām draudzēm ir izveidojusi kustību un stilizētu deju tēlus, kas apstāšanās vietas padarīs spilgtākas un vizuāli uztveramākas.  

Ekumeniskajam krustaceļam paredzētas septiņas stacijas – pie Sv. Jēkaba katedrāles, Bastejkalnā, pie Brīvības pieminekļa, Latvijas Nacionālās operas, Sv. Pētera baznīcas, Latviešu strēlnieku laukumā pie Latvijas okupācijas muzeja un Doma laukumā.

Pirms Ekumēniskā krustaceļa plkst. 11.30 paredzēts arī neliels koncerts ar dziesmām un meditācijām pie Sv. Jēkaba katedrāles.

LRKB IC

Dalīties ar rakstu

Share on facebook
Share on twitter
Share on whatsapp
Share on email
Share on linkedin
Share on telegram

Saistītie raksti