Pirmais ģimeņu atbalsta centrs ar kristīgu ievirzi

Nesen iesvētītas ģimenes atbalsta centra “Svētās Ģimenes Māja” jaunās telpas Vecrīgā, Klostera ielā 5 un 7. Ko tieši iecerējis paveikt jaunais centrs? Un kādas izskatās tā jaunās telpas?

Abās mājās tikko veikta renovācija, ko Rīgas Sv. Marijas Magdalēnas draudze varēja paveikt pateicoties gan vācu katoļu fondam “Bonifatiuswerk”, kas ziedoja 110 tūkstošus eiro, gan uzņēmējiem un citiem ziedotājiem, kas kopumā saziedoja vēl aptuveni tikpat daudz finanšu līdzekļus.

Apskatot jaunās, cilvēkiem ar īpašām vajadzībām pielāgotās telpas un noklausoties projekta “Svētā Ģimenes Mājas” vadītājas Ineses Švekles stāstīto par jau paveiktajām iecerēm, rodas pārliecinošs iespaids, ka Rīgas Sv. Marijas Magdalēnas draudze sadarbībā ar biedrību “Svētās Ģimenes Māja” nepilna gada laikā izdarījusi iespaidīgu un sabiedrībai nepieciešamu darbu. Abas ēkas biedrība īrē no valsts.

“Svētās Ģimenes Mājas” telpas

Lai varētu ierasties arī cilvēki ar īpašām vajadzībām, pirmajā stāvā izlīdzināti grīdu līmeņi, pārveidota ieeja un pielāgotas labierīcības – tualetes un dušas. Kopumā vairākas atsevišķas tualetes ierīkotas visos trīs mājas stāvos, kā arī vēl pagrabstāvā.

Pirmajā stāvā pasākumu vajadzībām izbūvēta arī kompakta virtuve ar daudziem plauktiem, skapīšiem, ledusskapi un trauku mazgājamo mašīnu. Pati galvenā telpa ir zāle ar kamīnu, kur varētu sapulcēties ap piecdesmit un pat vēl vairāk cilvēku. Pirmajā stāvā atrodas arī atsevišķa telpa konsultācijām vai grupiņu darbam.

Uz otro stāvu ved skaistas koka kāpnes, ko atjaunojis priesteru Prikuļu brālis no Ludzas. Arī šeit vairākas atsevišķas telpas gan konsultācijām, gan grupu darbam, kā arī divas palielas zāles – dažādiem semināriem vai citiem pasākumiem. Šarmu šeit piešķir koka balkons ar puķu kastēm, uz kura vasarā iedzert kafiju.

Trešajā stāvā izvietotas divas telpas birojiem, kā arī atsevišķā spārnā – viena otrai pretī divas telpas ar iespēju palikt pa nakti kādās rekolekcijās vai vairāku dienu seminārā. Katrai guļamtelpai atsevišķa izbūvēta duša un tualete, bet nelielajā priekštelpā – virtuvīte ar ledusskapi.

Daļā telpu izvietotas vēsturiskas koka mēbeles, kas veidotas pēc viena no Latvijai nozīmīgākā lietišķās mākslas meistara Anša Cīruļa skolas. Tām vēl lielāku vērtību piešķir fakts, ka tās izmantojuši divi kardināli – gan Juliāns Vaivods, gan Jānis Pujats. Telpās vietu atradušas arī skaistas vairāk nekā simts gadus vecas skulptūras, kas atceļojušas no slēgtajām Holandes baznīcām. Arī daļa izmantoto mēbeļu nāk no Holandes draudzēm, kas priecājas, ka šīm lietām ir iespēja kalpot tālāk.

Pagrabstāvā uzmanības vērtas ir ķieģeļu mūra sienas, kas saglabājušās no 13. gs. vidus, kad abas ēkas uzbūvētas vienotā kompleksā ar cisterciešu sieviešu klosteri. Ja abu māju augšējie stāvi laika gaitā pārbūvēti un mainījušies, tad te ir tik vēsturiski autentiska vieta, ka to vērts iekļaut kultūrvēsturisku apskates objektu sarakstā un pat sakrālajā tūrismā. Jo īpaši skaista ir atsegtā viduslaiku ieliņa. “Mēs noteikti aicināsim apmeklēt šo vēsturisko ēku skolēnus un tūristus,” skaidro Inese Švekle. Ar vēsturnieka Pētera Bankovska palīdzību pagrabstāvā jau izveidoti stendi par katoļu Baznīcas, kā arī cisterciešu ordeņa pastāvēšanas Latvijā svarīgākajiem notikumiem. Pagrabstāva telpās aplūkojama mākslinieču Diānas Dimzas-Dimmas un Laimas Steikas darbu izstāde.

Vērienīgs darbs ar ģimenēm

Primāri „Svētās Ģimenes Mājā” darbosies ģimeņu atbalsta centrs, kas pamazām aptvers daudz un dažādas ar ģimenēm saistītas jomas. Inese Švekle teic, ka tas būs gan pastorālais, gan sociālais atbalsts ģimenēm visplašākajā nozīmē – bērniem, jauniešiem, saderinātājiem, laulātajiem, senioriem, cilvēkiem ar invaliditāti, riska ģimenēm, bezdarbniekiem u.tml. Īpaši jauns virziens sociālajā darbā ar kristīgu ievirzi būs atbalsta veidošana ģimenēm, kurās aug bērni ar īpašām vajadzībām, kā arī darbs ar ģimenēm krīzes situācijās, piemēram, attiecību problēmām. I. Švekle uzsver, ka pašlaik sociālo pakalpojumu jomā pietrūkst tieši kristīgās ievirzes, un savā būtībā centrs ir pirmais projekts Latvijā, kas šādi plāno darboties.

Projekta vadītāja norāda, ka daļu aktivitātes dienas centrā varētu veikt jau zināmas, ar katoļu baznīcu saistītas organizācijas, piemēram, “Caritas Latvija”, “Laulāto Tikšanās”, “Kalna svētību kopiena”, “Betlēmes žēlsirdības māja”, Ģimenes ekoloģijas institūts un citas organizācijas, kas darbojas ģimeņu labā, bet daļu piedāvās un organizēs pati biedrība. Šim mērķim pašlaik tiek veidota profesionāla komanda ar psihologiem, pastorālajiem darbiniekiem, psihoterapeitiem, sociālajiem darbiniekiem u.c., kas būs gatava iesaistīties dažādos uzdevumos. Notiks dažādi bezmaksas semināri, izglītības programmas gan uz vietas, gan skolās, tiks veidotas dažādas atbalsta grupas, semināri par bērnu emocionālo audzināšanu, bērnu aprūpi, dzīves prasmju veidošanu, piemēram, jaunām ģimenēm u.tml. Lai varētu veiksmīgi darboties, uzrakstīti un iesniegti jau vairāki lieli projekti. Piemēram, jau 24. aprīlī notiks pirmais bezmaksas seminārs cilvēkiem, kas vēlas apgūt jaunas prasmes, lai noticētu savām spējām un paši nopelnītu naudu. Tas notiek centra izveidotā sociālās uzņēmējdarbības projekta “Katrs pats savas laimes kalējs” ietvaros un to atbalsta ASV vēstniecība Rīgā. Ar ASV vēstniecības atbalstu paredzēts izveidot arī naudas kalšanas ierīci, ar kuru pagrabstāvā varētu kalt, piemēram, speciāli izveidotas Terra Mariana monētas un dāvināt centra apmeklētajiem. Arī pašā klostera ēkā zviedru laikos kalta nauda, ko apstiprinājušas senas monētas arheoloģiskajos izrakumos.

„Svētās Ģimenes Māju” kā vietu saviem pasākumiem varēs izvēlēties arī dažādas ar Baznīcu saistītas organizācijas. Jo īpaši centrs vēlas atbalstīt tās kustības, kopienas un organizācijas, kas darbojas ģimeņu vai, piemēram, cilvēku ar īpašām vajadzībām labā. Centru jau apmeklē nelielas lūgšanu grupiņas, kā arī pasākumus ieplānojušas vairākas organizācijas un kustības. Pieteikties telpu rezervēšanai iespējams elektroniski: info@gimenesmaja.com. Biedrības mājas lapā: www.gimenesmaja.com ir izveidots arī telpu rezervēšanas kalendārs.

Lai nodrošinātu centra darbu, biedrība iecerējusi meklēt finanšu iespējas daudz dažādos variantos, piemēram, organizēt ziedojumu vākšanas akcijas, uzrunāt uzņēmējus, pieteikties Eiropas grantiem, rakstīt visdažādāko veidu projektus u.tml. “Visā pasaulē tā notiek, ka šādi uz kristīgām vērtībām balstīti centri vāc ziedojumus, raksta projektus, piedāvā sociālos pakalpojumus pašvaldībām, lai palīdzētu tiem, kam vajadzīga palīdzība,” teic Inese Švekle, kas, raugoties nākotnē, ir optimistiski noskaņota. Viņa piebilst, ka pagaidām centrā iesaistītie cilvēki darbojas brīvprātīgi, taču ikvienu, kas iesaistās, no sirds aizrauj „Svētās Ģimenes Mājas” projekts. Viņa aicina pievienoties komandai arī citus entuziastus, kā arī profesionāļus ar savām idejām centra darbībai. Tāpat ļoti nepieciešami brīvprātīgie palīgi, kas varētu uzkopt telpas vai dežūrēt laikā, kad mājā notiek dažādi pasākumi.

LRKB IC

Dalīties ar rakstu

Share on facebook
Share on twitter
Share on whatsapp
Share on email
Share on linkedin
Share on telegram

Saistītie raksti