No 17. līdz 18. aprīlim Latvijas Lauksaimniecības universitātē (LLU), Jelgavā pirmo reizi uzstājās tik daudz dažādu jomu pārstāvji, kas uzsvēra tradicionālas ģimenes lomu sabiedrībā. Ģimenes tēmai veltīta konference „Ģimene sabiedrības uzmanības centrā: starp ideāliem un realitāti” saliedēja dažādas sabiedrības grupas un iedvesmoja darbu turpināt.
Priesteris Aleksandrs Stepanovs, viens no konferences aktīvajiem organizētājiem, paskaidroja, ka ideja par konferenci radusies dažu kristiešu vidū Jelgavas katoļu draudzē. “Acīmredzot, tā bija arī Dieva ideja, ja jau spēja izaugt līdz tik lielai konferencei. Turklāt saskanēja ar lielo virzību Baznīcā, jo arī tā pašlaik iestājas par ģimeni kā visas sabiedrības vērtību.” Visas puses, kas iesaistījās, iedvesmotas darbu ģimenes labā turpināt. “Dalībnieki sacīja, ka tiešām vēlētos, lai šāda konference kļūtu par tradīciju. Jo tā saliedē sabiedrībā dažādas grupas – gan valsts pārstāvjus, gan Baznīcu, gan dažādas biedrības – un kopīgiem spēkiem ir daudz lielāki augļi,” teic A. Stepanovs.
Konferencē ar lekcijām un prezentācijām uzstājās gan pašvaldību, gan Saeimas pārstāvji, augstskolu pasniedzēji, dažādu kristīgo organizāciju cilvēki. Piemēram, apvienības “Laulāto Tikšanās” pārstāvji Daina un Uldis Žurilo, Silvija un Gints Lapiņi runāja par vīra un sievas attiecībām no iemīlēšanās brīža līdz mīlestībai, kā arī par laulāto dialogu, bet RARZI docētājs Andris Ševels uzstājās ar lekcijām: “Ģimene: starp ideāliem un realitāti”, kā arī “Ģimenes identitāte Jāņa Pāvila II mācībā”. Svarīgs bija Saeimas deputātes, juristes Ingas Bites atgādinājums, ka LR Satversme sargā tradicionālās ģimenes vērtību, proti, tās 110. pants nosaka, ka laulība ir savienība starp vīrieti un sievieti un atbilstoši Satversmei nekādas cita veida savienības nedrīkst tikt pielīdzinātas laulībai vai valstiski aizsargātas līdzvērtīgi laulībai. Uzstājās un diskusijās piedalījās arī LLU ESAF lektore Silva Poča, Ģimenes ekoloģijas institūta psiholoģe Diāna Staņko, Zemgales reģiona Kompetenču attīstības centra direktore Sarmīte Vīksna, Latvijas Universitātes profesors Harijs Tumans, Saeimas deputāte Jūlija Stepaņenko, kuras vadībā Saeimā iesniegti tikumību sargājoši grozījumi Izglītības likumā, u.c.
Īpaši atzīmējama vieslektora Masimo Introviņje, itāļu sociologa un jurista lekcija, kura labi atspoguļoja situāciju, kāda viendzimumu laulību dēļ izveidojusies Rietumeiropas valstīs, proti, mazāk ģimeņu = mazāk bērnu, kas ir viens no iemesliem, kāpēc Itālija tuvojoties demogrāfiskajai pašnāvībai. M. Introviņje atgādināja vēsturisko pāvesta Benedikta XVI uzrunu Romas kūrijā 2012. gada 21. decembrī, kad viņš “gender ideoloģiju” nodēvēja par mūsdienu lielākajiem draudiem Baznīcai un cilvēcei. Vieslektors brīdināja, ka geji vēlas panākt civilattiecību reģistrācijas atļaušanu, kas paver daudz vieglāku ceļu uz viendzimuma laulības legalizēšanu. Proti, Lielbritānijā dzimtsarakstu nodaļās reģistrētās civilās partnerattiecības laikraksti dēvējuši par “laulībām”, jo tajās tāpat izmantots balts apģērbs, gredzeni, ziedi, laulību torte. Cilvēki pie šī apzīmējuma tā pieraduši, ka pēc tam, kad piedāvāts likumiski mainīt partnerattiecību nosaukumu pret laulībām, reti kurš iebildis, jo neredzēja, ka kaut kas būtiski mainītos.
Vieslektors piebilda, ka būtu gan absurdi, ja valsts ar likumu prasītu, lai visi apmeklē svētdienās baznīcu, taču viendzimuma laulību legalizēšana attiecas uz visu sabiedrību, jo vājina ģimenes vērtību, proti, tā nonāk krīzes situācijā, dabiski bērniem šādās attiecībās vairs nedzimstot. Vieslektors atgādināja, ka kristieši nedrīkst tiesāt homoseksuālus cilvēkus un nedrīkst aizmirst teikt “Jā cienīgai homoseksuālu personu pieņemšanai” Baznīcā un sabiedrībā. Viņš citēja pāvesta Franciska vārdus: “Ja cilvēks ir homoseksuālis un meklē Kungu, un viņam ir laba griba, tad, kas esmu es, lai viņu tiesātu? Katoliskās Baznīcas katehisms to brīnišķīgi paskaidro.” (pāvests Francisks, 28.07.2013.) Taču no otras puses viņš norādīja – lai gan Katehisms māca pieņemt visus cilvēkus, netiesājot viņus, vienlaikus tomēr norāda, ka “homoseksuālās darbības pēc savas būtības ir pretrunā morāliskajai kārtībai” un “nekādā gadījumā tās nevar atzīt par labām” vai atzīt juridiski (nr. 2357). “Kas neievēro šīs atšķirības, tas manipulē ar pāvesta vārdiem un Katehismu,” teica M. Introviņje.
Informatīvi noderīga bija arī Jelgavas novada bāriņtiesas priekšsēdētājas Olgas Rudākas lekcija, kas vedināja uz pārdomām, kāpēc mūsu valstī tik daudz bērnu joprojām neaug ģimenēs, bet atrodas dažādās aprūpes iestādēs? Proti, 2014. gadā 20% no 7606 bērniem joprojām dzīvoja dažādos bērnunamos, kas ir tikai par 2% mazāk nekā 2013. gadā. Viņa norādīja, ka valstij un pašvaldībām būtu jādara maksimāli iespējamais, lai nodrošinātu iespēju bērniem dzīvot ģimenēs. Pašlaik tās pārmaksājot par bērnu uzturēšanu institūcijās, bet rezultātā bērns ne tuvu nesaņemot to, ko viņam būtu dāvājusi iespēja augt ģimenē.
A. Stepanovs atzīmē, ka konference varēja notikt, pateicoties daudziem tās atbalstītājiem un entuziastiem. Jau no paša sākuma gan idejiski, gan materiāli to atbalstījis bīskaps Edvards Pavlovskis. Liela loma bijusi arī LLU Ekonomikas un sabiedrības attīstības fakultātes vadībai, kas ar prieku piekritusi gan atvēlēt telpas, gan iesaistīties organizēšanā. Vairāki uzņēmēji ziedojuši līdzekļus, piemēram, Imants Kanašaka, Materiāli palīdzējis ēdināšanas uzņēmums “Silva”, “Kanclers”. Lielu paldies viņš saka vēl daudziem citiem atbalstītājiem un aktīvajiem draudzes locekļiem.
Divu dienu laikā konferenci klātienē kopumā apmeklēja ap 300 dalībnieku, savukārt ap 600 cilvēku sekoja līdzi pasākumam tiešsaistē portālos civitas.lv un laulatiem.lv. Tajā piedalījās arī bērni, kuriem pasākuma laikā bija nodrošinātas radošās darbnīcas.
Ar lektoru prezentācijas materiāliem iespējams iepazīties arī sīkāk: http://www.esaf.llu.lv/gimene-sabiedribas-uzmanibas-centra. Tuvākajā laikā publicēsim arī saiti uz konferences videomateriāliem.
LRKB IC, foto: Gunārs Timermanis/ www.foto-video.lv