2025. gads – bez nabadzības un izsalkušajiem?

19. maijā Milānā, Pasaules izstādē EXPO 2015, notika oficiālā Caritas diena. Tajā piedalījās Caritas pārstāvji no visas pasaules, lai kopīgi izglītotos un iestātos par tādu pasauli, kas 2025. gadā būtu bez neviena bada cietēja. Šī diena tika organizēta Caritas globālās pārtikas kampaņas „Visa cilvēce kā viena ģimene – pārtika visiem” ietvaros, kuru Caritas iesāka 2013. gadā ar pāvesta Franciska atbalstu. 

Pasākumā piedalījās Caritas pārstāvji no sešiem kontinentiem un vairāk nekā 75 valstīm, lai dalītos pieredzē par efektīvākajiem veidiem, kā pabarot pasauli. Īpaši daudz dalībnieku ieradās no Āfrikas, Ziemeļ un Dienvidamerikas, Āzijas, Okeānijas un Eiropas. No Latvijas šajā reizē Caritas pārstāvji nepiedalījās, jo Latvijas pārstāvniecības apmēriem uzturēšanās izmaksas Milānā bija par dārgu. “Mūsu kapacitāte ir tāda, kāda tā ir – esam trīs cilvēki un vienmēr stingri jāpārdomā, vai piedalīties dažādās globālās kampaņās. Taču mēs esam Caritas tīklā un priecājamies par notikumiem, kas notika Milānā,” paskaidro Egita Volinska, Caritas Latvija biroja vadītāja.

Caritas dienā Milānā delegāti un simtiem cilvēku no Milānas diecēzes piepildīja Caritas auditoriju, lai klausītos, kā iespējams apstādināt badu. Apaļā galda ekspertiem pievienojās zemnieki, kas dalījās savā labākajā pieredzē. Galvenais, kas izskanēja – nepieciešami zemes un ūdens resursi saimniekošanas uzsākšanai, kā arī sēklas un kredīti. Tika atzīts, ka zema lauksaimniecības produktivitāte un klimata izmaiņas palielina badu nabadzīgajos reģionos. Tieši ar šo problēmu risināšanu jau no 2013. gada nodarbojas Caritas dalībvalstis. Jo īpaši aktīvi nabadzības novēršanā iesaistījušajās Caritas pārstāvniecības Amerikā, Anglijā, Francijā, Vācijā, Nīderlandē, taču ne tikai, proti, arī Čehijas Caritas pārstāvniecība aktīvi organizē dažādus palīdzības projektus Āfrikas valstīm. Galvenokārt notiek došanās uz nabadzīgajām valstīm, lai tajās veiktu pirmo soli – apmācītu, kā uzsākt pašiem savu lauksaimniecību, un izglītotu par efektīvākām lauksaimniecības metodēm, piemēram, inovatīvām apūdeņošanas iespējām. Otrais solis ir jau praktiska palīdzības sniegšana, piemēram, sēklas, stādi par brīvu, kā arī mazo lauksaimnieku tiesību un iespēju aizstāvēšana un risināšana valsts līmenī.

Caritas dienās tika vēlreiz atzīts, ka svarīgi ģimenēm sniegt iespēju pašām pabarot sevi, taču tam nepieciešama sākotnēja palīdzība. Caritas advokātu grupa turpinās veltīt spēkus, lai lobētu valdības pieņemt dažādus likumus par labu nabadzīgajiem cilvēkiem un viņu tiesībām iegūt pārtiku, izmantojot zemes un ūdens resursus. Pateicoties Caritas darbam Eiropas līmenī, ir saņemts atbalsts no vismaz 12 Eiropas Parlamenta locekļiem, kā arī Eiropas Parlaments 2014. gada 25. novembrī pieņēma pozīciju, kas nosaka, ka pārtika ir cilvēka pamattiesība un ir izvirzīts mērķis “Nule izsalkušais” (“Zero Hunger”), lai izbeigtu bada skandālu līdz 2025. gadam. Caritas vērsa arī uzmanību pārtikas izniekošanai, izmešanai atkritumos un citām problēmām, kas sāpina izsalkušos.

Caritas Latvija pārstāvniecība pašlaik vēl domā, ar kādām akcijām un metodēm iesaistīties šajā kampaņā, lai palīdzētu sasniegt mērķi “Nule izsalkušais” 2025. gadā. “Domāju, ka tajā iekļaujas pasākumi, ko jau esam sākuši darīt, proti, mainīt draudzēs domāšanu no ņemšanas uz došanu. Primāri, lai nabadzības seja nebūtu redzama pašās draudzēs un draudžu cilvēkos veidotos atvērtība vienam pret otru. Īpaši jau tas ir aktuāli pilsētās, kur cilvēki draudzēs pat nezina, kā otram klājas,” paskaidro Egita Volinska. Lai cilvēkus motivētu vairāk dalīties, Caritas Latvija veic izglītojošo darbu, kā arī veido Caritas grupas draudzēs, kas apzina draudzes locekļu vajadzības, piedāvā pārtikas kastes un zupas virtuves. Volinska atzīt, ka problēma ir arī latviešu mentalitātē, proti, latvietis nesaka, ka viņam ir grūti, tāpēc neesot nemaz tik viegli apzināt cilvēkus, kam nepieciešama palīdzība. Caritas Latvija ir iesaistījusies arī starptautiskās palīdzības sniegšanas akcijās Ukrainas bēgļiem, kara upuriem un Nepālas zemestrīcē cietušajiem.

Caritas atgādina, ka pasaulē dzīvo 7 biljonu cilvēku, kas saražo pārtiku vairāk nekā 12 biljoniem cilvēku, taču joprojām 800 miljonu cilvēku cieš badu! Tāpēc nepieciešams “dalīties, lai pavairotu”. Un dalīties var ne tikai ar pārtiku, bet arī ar zināšanām, resursiem, prasmēm. Caritas līderi apgalvo, ka – izbeigt badu līdz 2025. gadam – ir sasniedzams mērķis, taču tas nozīmē, ka katram jāiesaistās problēmu novēršanā. “Mēs visa sabiedrība esam kā viena ģimene, kuru vieno viens un tas pats izsalkums,” sacīja jaunievēlētais starptautiskās Caritas Internationalis prezidents kardināls Luīs Antonio Teigls.

Diena noslēdzās ar parādi Pasaules izstādes galvenajās ielās, kurās devas Caritas pārstāvji un atbalstītāji, turot rokās karotes un plakātus ar uzrakstu “Pārtika visiem” dažādās valodās. Noslēgumā no akmeņiem tika uzrakstīts skaitlis 805, tā pieminot 805 miljonus cilvēku, kuri nezina, kur iegūs nākamo maltīti. Pēc tam akmeņus izkārtoja tā, lai būtu skaitlis 0, kas simbolizē līdz 2025. gadam uzstādīto mērķi – pasauli bez neviena izsalkušā.

LRKB IC

Dalīties ar rakstu

Share on facebook
Share on twitter
Share on whatsapp
Share on email
Share on linkedin
Share on telegram

Saistītie raksti