Šo piektdien, 25. septembrī, Svētās ģimenes mājā kampaņas “Katram bērnam savu ģimeni” ietvaros sāksies četru semināru cikls potenciālajām viesģimenēm, audžuģimenēm, aizbildņiem un adoptētājiem. Kopā kampaņas laikā notiks četri semināri, aicinot draudžu ģimenes nebaidīties uzņemties rūpes par kādu bez vecākiem palikušu bērnu.
Kā pastāstīja profesionālo audžuģimeņu apvienības vadītāja Ārija Martukāne, semināru laikā klātesošie tiks iepazīstināti ar bērnunama bērnu “portretu”, kā arī viņiem tiks izstāstītas iespējas, kā šiem bērniem var sniegt palīdzību. Tāpat semināru dalībnieki uzzinās, ko nozīmē kļūt par audžuģimeni, viesģimeni utt., kādi pienākumi jāuzņemas, kā jāgatavojas, ar ko jārēķinās. Semināros kā lektori būs Rīgas Bāriņtiesas priekšsēdētājs Aivars Krasnogolovs, profesionālo audžuģimeņu apvienības vadītāja Ārija Martukāne, starptautiskās iniciatīvas “Bāreņu svētdiena” vadītāji, praktizējošu audžuģimeņu un viesģimeņu vecāki. Semināros parasti būs arī kāds pieredzes stāsts. Pirmajā seminārā par savu pieredzi, uzņemot ģimenē bez vecākiem palikušus bērnus, stāstīs Dzierkaļu ģimene.
Kampaņa, kuras mērķis ir informēt, ka institucionālā vide nav labvēlīga bērna pilnvērtīgai attīstībai, Latvijā notiek jau ceturto gadu, bet otro gadu tā notiek sadarbībā ar Latvijas kristīgajām draudzēm. Tā noslēdzas ar Bāreņu svētdienu novembra pirmajā svētdienā.
Ā. Martukāne pastāstīja, ka kampaņai līdz šim ir bijuši pozitīvi rādītāji. Ja pirms kampaņas sākšanas ģimenes Latvijā adoptēja 40 – 70 bērnus gadā, bet ārzemnieki – vairāk nekā 100. Tad pēc kampaņas pirmo reizi Latvijā uz vietas adoptēto bērnu skaits pārsniedza 100.
Ā. Martukānes, kura pati ir izaudzinājusi četrus savus un sešus audžubērnus, vīzija ir tukši bērnunami. Tukši bērnunami kaut Ziemassvētku vai vasaras brīvdienās. Viņa uzskata, ka bērnunama bērniem ir svarīgi, lai kāds nevis bezpersoniski noziedo viņiem vienu eiro vai spēļu mantu, bet gan kopīgi pavada kaut pāris stundas svētdienā, varbūt vienu nedēļu vasarā. Tāpēc arī pastāv daudzas palīdzības formas – vieni var bērnu adoptēt, citiem ir iespējas un laiks pavadīt laiku tikai nedēļas nogalē. Daudzi aizbildinās, sakot, ka īsa laika pavadīšana būs trauma bērnam, jo viņam būs jāatgriežas bērnunamā. Ā. Martukāne domā citādāk: “Šādi sakot, cilvēks domā par sevi. No bērna puses skatoties, arī īsu mirkli ir labi pabūt ārpus ierastās vides. Tā ir iespēja bērnam saprast, ko nozīmē ģimene. To varu teikt arī pēc savas personīgās pieredzes.”
Savas domas viņa pamatoja ar kādu gadījumu no savas audžumeitas dzīves. Meitene bija slima ar leikēmiju, tāpēc daudz laika pavadīja slimnīcā. No slimnīcas vienīgā spilgtākā atmiņa ir kāda pareizticīga tante, kurai meitene pat nezina vārdu. Šī tante viņu divas reizes nedēļā apciemoja slimnīcā, atnesa rupjmaizes šķēli un gurķi un kopā devās uz parku, aizveda uz baznīcu. Tie bija skaistākie mirkļi viņas bērnunama dzīvē. Semināri pl. 17.30 notiks 25. septembrī, 2. oktobrī, 16. oktobrī latviešu valodā, 9. oktobrī krievu valodā.
Dalība ir bezmaksas. Pieteikties semināriem var aizpildot anketu: http://goo.gl/forms/5fDFETYzgv. Sīkāka informācija, rakstot uz e-pastu: i.svekle@gmail.com.
LRKB IC