Vasaras sākumā Zagreba piedzīvoja nebijušu notikumu – Horvātijas galvaspilsētā norisinājās Vispasaules Bilingsa ovulācijas metodes organizācijas konference un metodes skolotāju apmācība. Konferencē piedalījās dalībnieki no dažādiem kontinentiem un valstīm. Latviju pasākumā pārstāvēja simtotermālās un Bilingsa ovulācijas metodes skolotāja Inese Mekša un dūla un auglības atpazīšanas metožu konsultante Baiba Stikute.
Bilingsa ovulācijas metodes autori Evelīna un Džons Bilingsi, veicot pētījumus un sadarbojoties ar vairākiem ārstiem un zinātniekiem, nonāca pie pavisam vienkāršiem likumiem, kas ļauj precīzi noteikt auglīgās un neauglīgās dienas sievietes ciklā jebkurā reproduktīvajā situācijā. Turklāt šī metode ir tik vienkārša, ka to var izmanot pat sievietes, kas neprot ne lasīt, ne rakstīt.
„Konferences dalībniekus laipni uzņēma Zagrebas bīskapijas pastorālais institūts. Jāatzīmē, ka lielākā daļa no dalībniekiem bija katoļi, un katru dienu arī bija iespēja piedalīties Svētajā Misē. Jāsaka gan, ka Bilingsa ovulācijas metode nebūt nav rezervēta tikai katoļiem, bet jebkuram pārim (sievietei), kas vēlas dzīvot atbilstoši dabiskajiem auglības ritmiem,” stāsta Baiba Stikute.
„Pasākumā prezentētie referāti bija zinātniski pētījumi par metodes izmantošanu, gan plānojot bērniņu, gan atliekot bērniņa ieņemšanu, kā arī priekšlasījumi par ģimenes plānošanas garīgajiem aspektiem. Notika arī skolotāju apmācība dažāda līmeņa grupās, un četras dienas cītīgi zīmējām un analizējām grafikus un vilkām hormonu līknes. Mūsu Austrālijas skolotājas bija ļoti zinošas un atraktīvas.
Jau pavisam drīz plānojam piedāvāt šīs metodes apmācību Latvijā – iepazīstināt interesentus ar četriem BOM likumiem, kas der jebkurā dzīves situācijā. Šīs metodes lietotājiem nav jāizmanto nekādas ierīces, nav jāveic nekādi mērījumi, sievietei tikai jāseko līdzi savām sajūtām, katru vakaru atzīmējot tās novērojumu kartē.
BOM palīdz precīzi noteikt potenciāli auglīgās dienas sievietes ciklā un ļauj pāriem, kas šobrīd atliek bērniņa ieņemšanu, izbaudīt maksimāli daudz neauglīgo dienu. Savukārt pāriem, kas plāno bērniņa ieņemšanu, ļauj atpazīt visauglīgākās dienas (dienu) ciklā, tā palielinot ieņemšanas iespēju. Tāpat BOM ir ļoti labs palīgs diagnostikā. Neatvietojams BOM ir pēcdzemdību periodā un premenopauzē.
BOM izmantošana veicina pāra izaugsmi savstarpējā cieņā un mīlestībā, un tā ir harmonijā ar katoļu Baznīcas mācību par ģimenes plānošanu (sal. Humane Vitae). Tā nav „katoļu kontracepcija”, bet dzīves veids, kas, respektējot dievišķo kārtību, ļauj pārim izdzīvot dažādus laulības dzīves periodus. Zināšanas mūs dara brīvus, atvērtus dzīvībai un mīlestībai.
Līdz šim Bilingsa ovulācijas metode visizplatītākā (izņemot Austrāliju) ir Āzijas zemēs – Ķīnā, Indijā, Korejā utt., arī Kanādā, Dienvidamerikā un Āfrikā. Eiropā spēcīgas un aktīvas Bilingsa ovulācijas metodes skolotāju organizācijas ir Francijā, Itālijā un Spānijā. Augošs skolotāju skaits ir Horvātijā, Albānijā, Bosnijā.”
Baiba Stikute