No Londonas ar jaunām idejām, kā atbalstīt bijušos ieslodzītos

Šī gada augustā biedrības “Izvēlies brīvību” pārstāvji devās pieredzes apmaiņas braucienā uz Londonu, kur iepazina Lielbritānijā radušos līdzgaitniecības modeli, kuru jau astoņus gadus ar ievērojamiem panākumiem īsteno un attīsta organizācija PACT (“Prisoners families&friends service”). Biedrība “Izvēlies brīvību” arī īsteno līdzgaitniecības programmu bijušajiem ieslodzītajiem. Uz Londonu devās pārstāvji no Rīgas, Jelgavas, Daugavpils, Liepājas un Olaines, kā arī no “Caritas Latvija”.

Kā pastāstīja Cietumu kapelānu dienesta vadītājs Mārtiņš Krūklis, strādājot par kapelānu, ir viegli saprast, ka ieslodzītos pēc cietuma skar vēl lielākas grūtības nekā cietumā, tāpēc arī tika sākts darbs līdzgaitniecības jomā sadarbībā ar partneriem no Londonas. Pārstāvji no PACT pirms diviem gadiem bija ieradušies Latvijā, bet šoreiz pieredzes apmaiņā devās latvieši.

PACT ir katoļu labdarības organizācija Lielbritānijā. Tā ir ekumeniska un starpreliģiska, jo tajā ir arī hinduisti, budisti un citu reliģiju pārstāvji. Organizācijas pārstāvji kā brīvprātīgie darbojas dažādās jomās, piemēram, cietumos, tiesu instancēs, ir izveidots uzticības tālrunis ieslodzītajiem un viņu tuviniekiem, apmeklētāju centrs ieslodzīto ģimenēm. Organizācijā Anglijā darbojas 150 algoti darbinieki un 600 brīvprātīgo. Olaines cietuma kapelāns Ainārs Vanags tāpat uzsvēra, ka organizācija Lielbritānijā darbojas jau 30 gadus, bet kopumā kalpošana cietumos sākusies jau pirms 100 gadiem, kamēr mēs speram tikai pirmos soļus.

Tāpēc pēc brauciena M. Krūklim šķiet, ka “dzīvojam akmens laikmetā. Tur jebkuram cilvēkam šķiet, ka brīvprātīgais darbs ir kaut kas labs un vērtīgs gan morālā, gan arī materiālā nozīmē, jo, ja arī par brīvprātīgo darbu samaksa netiek saņemta, tā ir laba lieta, ko iekļaut savā CV. Norādot brīvprātīgā darba pieredzi, paveras milzīgas karjeras priekšrocības. Diemžēl Latvijā saskaramies ar brīvprātīgo trūkumu. Tā ir problēma postpadomju telpā, jo esam pieraduši domāt, ka ar sociālām lietām nodarbojas valsts. Bet valsts šo pienākumu diemžēl nespēj veikt. Turklāt cietumnieki valstij neuzticas. Tāpēc, lai palīdzētu, ir nepieciešami sabiedrības pārstāvji.”

Pēc A. Vanaga domām, ļoti svarīgs ir reāls Baznīcas atbalsts. Piemēram, PACT ir spēcīga katoļu organizācija, ko atbalsta Baznīca, kalpotāju ir simtiem, kaut gan Lielbritānijā katoļticība nav vadošā konfesija. “Lai atbalstītu cietumu kalpošanu, Lielbritānijā vienā no oktobra svētdienām visās katoļu baznīcās tiks vākti līdzekļi cietumu kalpošanai, turklāt arī priesteri tiek aicināti šai dienā īpaši pieminēt šo kalpošanu. Tas palīdz brīvprātīgajiem gūt motivāciju,” uzsver A. Vanags.

Vizītes laikā Londonā tikās gan ar kalpotājiem, gan ieslodzītajiem, bija iespēja uzzināt par dažādām kalpošanas jomām, piedalīties arī tiesas prāvā. Latvieši apmeklēja vecāko cietumu Londonā – Brikstonas cietumu. Tur varēja iepazīties ar ieslodzīto dzīves apstākļiem. Starp cietuma darbiniekiem ir arī organizācijas PACT pārstāvis, kurš sniedz atbalstu ieslodzījuma vietā. “Īpašu piedzīvojumu mums sagādāja pusdienas cietuma teritorijā esošajā restorānā “Clink”, kuru izveidojis kāds bijušais ieslodzītais, un angļu slengā šis vārds nozīmē cietums. Restorānā strādā – gatavo un apkalpo – ieslodzītie. Darbs šajā restorānā tiek uzskatīts par īpašu veiksmi. Bez darba restorānā ieslodzītajiem tiek piedāvāta arī dažādu citu profesiju un praktisko iemaņu apguve,” atminas Iveta Repse.

Pēc brauciena “Caritas Latvija” pārstāve Zane Imūne atzīst, ka tas bija ļoti iedvesmojošs, neskatoties uz to, ka daudzi izaicinājumi vēl priekšā. Viņa uzskata, ka, vadoties no britu pieredzes, arī mēs varētu ieviest uzticības tālruni ieslodzītajiem un viņu ģimenēm. A. Vanags uzsver, ka brauciens vēl vairāk tikai apliecina, ka cietumu kalpošana ir nepieciešama, jo viņa pieredze liecina, ka cilvēki ieslodzījumā vienatnē nespēj izrauties no šī apļa – ieslodzījums – brīvība – ieslodzījums. Savukārt M. Krūklis skaidro, ka jau tagad Latvijā ir ieviests līdzgaitniecības programmas pilotprojekts, kura ietvaros ir izveidotas četras grupas. Katrā no tām ir četri cilvēki un klients (bijušais ieslodzītais). Viena grupa cilvēku pavada trīs mēnešus, un ir vajadzīgi papildu spēki. Tāpēc šoruden biedrība “Izvēlies brīvību” plāno reklāmas kampaņu, ar kuras palīdzību vēlas piesaistīt brīvprātīgos un potenciālos brīvprātīgos informēt par iespēju palīdzēt bijušajiem ieslodzītajiem atgriezties normālā dzīvē.

LRKB IC; foto: “Izvēlies brīvību”

Dalīties ar rakstu

Share on facebook
Share on twitter
Share on whatsapp
Share on email
Share on linkedin
Share on telegram

Saistītie raksti