Vasarā Latvijā Labā Gana katehēzes kursus pēdējo reizi vadīs ārvalstu lektores

Biedrība “Labā Gana katehēze” informē, ka arī šī gada vasarā – no 2. līdz 8. jūlijam – Rīgā notiks Labā Gana katehētu formācijas kursi, kurus tāpat kā iepriekš vadīs vieslektores Debora Presere Veldere no Vācijas un Patrīcija Kokīni no Itālijas. Uz kursiem tiek aicināti ne tikai katehēti, bet arī esošie un topošie bērnu vecāki. Kursu rīkotāji uzsver, ka šī būs pēdējā reize, kad Latvijā viesosies pieredzējušās ārzemju lektores, jo turpmāk lekcijas vadīs vietējie speciālisti.

Šoreiz nedēļas laikā interesentiem būs iespēja apgūt katehēzi 3 līdz 6 gadus veciem bērniem. Tā ir 1. līmeņa otrā daļa dalībniekiem, kas pērn apguvuši pirmo daļu, kā arī interesentiem bez priekšzināšanām. Tāpat varēs apgūt katehēzi 6 līdz 9 gadus veciem bērniem (2. līmeņa 2. daļa), bet šajā grupā varēs piedalīties tikai tie, kas apguvuši vismaz pilnu pirmo līmeni.

Kursu laikā varēs uzzināt, kas raksturo bērnus konkrētajos vecumposmos, būs meditācijas par bibliskām un liturģiskām tēmām, kas tiek prezentētas bērniem. Tiks izstrādāti metodiskie un prezentācijas materiāli, sniegti ieteikumi, kā iekārtot telpas katehēzei. Nodarbības notiks no pl. 9 līdz 18. Dalībniekiem tiks nodrošinātas kafijas pauzes un pusdienas.

Labā Gana katehēzes metode tika radīta aptuveni pirms 70 gadiem, un tā ir plaši izplatīta visā pasaulē, savukārt Latvijā Labā Gana katehēzes pirmsākumi rodami 2011. gadā, kad formāciju izgāja pirmās katehētes. Kopš tā laika ātriji izveidoti jau 10 draudzēs – tie darbojas gan Rīgā, gan citās pilsētās un novados. Esam aprēķinājuši, ka pašlaik ik gadu nodarbības apmeklē aptuveni 100 bērni vecumā no 3 līdz 6 gadiem. Divos ātrijos ir pieejamas katehēzes arī bērniem 6 – 9 gadu vecumā. Nodarbības parasti notiek no oktobra līdz maija beigām, skaidro biedrības “Labā Gana katehēze” pārstāve Dace Valnere.

Pieredze liecina, ka ik gadu pēc formācijas kursiem tiek sākts darbs pie kāda jauna ātrija izveides. “Tas ir ļoti apjomīgs darbs, jo lielākā daļa materiālu, kas nepieciešami nodarbībām, tiek veidoti ar rokām, ieskaitot topogrāfiskās kartes, maketus, mēbeles, koka puzles, diorāmas u.c. Tāpēc, ja draudzēs ir cilvēki, kas ir ieinteresēti un jebkādā veidā var atbalstīt savas katehētes šo materiālu izgatavošanā, tas ļoti veicinātu nodarbību pieejamību arvien vairāk bērniem,” uzskata D. Valnere. Viņa arī norāda, ka šī metode pamatos ir katoliska, taču “tas, ko mēs bērniem piedāvājam šajā katehēzē, atbilst jebkuras kultūras, sabiedrisko slāņu un konfesijas bērnu dziļākajām iekšējām vajadzībām, tāpēc gan pasaulē, gan Latvijā Labā Gana katehēzi novērtē un apgūst arī citu konfesiju pārstāvji. Piemēram, pērn formācijas kursos piedalījās ne vien katoļi, bet arī luterāņi un pareizticīgie. Pašlaik viena pareizticīgo katehēte, kas pagājušajā gadā apmeklēja kursus, ir sākusi darbu pie ātrija izveides LPB Debesbraukšanas draudzē”.

Par Labā Gana katehēzes vērtību sev un bērniem liecina arī paši katehēti. Tā Ludmila Ziediņa no Rīgas Svētās Trīsvienības draudzes raksta: “Izvēlējos apgūt Labā Gana katehēzi, jo tā uzrunāja mani pašu ļoti personīgi – bērnībā neiegūto atradu brieduma gados. Šī metode ir vienkārša: bērns nevar iztēloties abstraktas lietas, tāpēc tās tiek parādītas ar prezentācijām, izmantojot uzskatāmus materiālus. Ko kristīgā tradīcija saprot ar Jēzus darbu, to intelektuāli zināju, bet nebiju sapratusi. Lielāku sapratni (ne jau visu) ieguvu kā dāvanu no mūsu Labā Gana katehēzes pasniedzējām kursos. Biju laimīga, tā bija dāvana man. Jau trešo gadu cenšos, ļoti vājā veidā, viņas [lektores] atdarināt un mēģinu dāvināt to, ko sapratu, arī bērniem ātrijā. Mūsu draudzē nodarbības apmeklē 6 – 16 bērni.”

Viena no Daugavpils Svētā Pētera ķēdēs draudzes katehētēm Linda Pudāne raksta: “Labā Gana katehēze man nozīmē gan dot, gan saņemt. Mācoties kursos, daudz atklāju arī pati sev par to, kam parasti Svētajā Misē nepievērsu uzmanību. Tagad ar cītību skatos uz priestera žestiem, liturģiskajām krāsām baznīcā un atceros, kā bērni to visu uztvēruši mūsu nodarbībās. Lieta, ko mācos no bērniem, ir nebeigt brīnīties par Dieva brīnumiem, vārdiem, ko Jēzus ir teicis, un apsolījumiem, ko ir piepildījis un piepilda.

Reiz, kādā no nodarbībām runājām par Bībeli. Stāstījām, ka tā ir pati svarīgākā grāmata, ka tajā ir Dieva Vārds, apsolījumi, ka to rakstījuši dažādi cilvēki un cik sena tā ir. Uzsvērām Bībeles patieso nozīmību. Vienā no nākamajām nodarbībām gājām procesijā, un bērniem bija iespēja nest kādu lietu, kas parasti stāv uz mūsu lūgšanu galdiņa. Viens bērns, kuram tobrīd bija 3 vai 4 gadi, pieteicās nest Bībeli. Viņš paņēma to savās mazajās rociņās un viņā varēja redzēt gan saviļņojumu, gan tādu piesardzību, nesot pašu svarīgāko grāmatu pasaulē. Viņš gāja lēni un piesardzīgi, un savas acis nenovērsa no dārguma, kas bija viņa rokās. Pēc tās nodarbības izvērtēju to, kāda ir mana attieksme pret Dieva Vārdu, cik bieži tam veltu laiku un kur manās mājās ir vieta Bībelei. Bērni Labā Gana katehēzēs mācās mīlēt Dievu, būt klusumā, domāt par līdzībām, ko Jēzus ir teicis. Bet mēs, pieaugušie, iemācamies būt kā bērni – brīnīties un atklāt jau it kā zināmo.”

Piesakoties lūgums norādīt vārdu, uzvārdu, e-pastu, tālruņa numuru, kā arī draudzi un priesteri, kas var sniegt rekomendāciju. Tā nav nepieciešama, ja kursi tiks apgūti savas ticības dzīves un zināšanu padziļināšanai. Vietu skaits ir ierobežots un prognozējamā dalības maksa ir 65 eiro par vienu no daļām, 120 eiro – par abām daļām.

LRKB IC; Foto: Biedrība “Labā Gana katehēze”

Dalīties ar rakstu

Share on facebook
Share on twitter
Share on whatsapp
Share on email
Share on linkedin
Share on telegram

Saistītie raksti