Saulkrastos iesvētīts jauns apvedceļš

„Ceļa nelaimes gadījumos iet vairāk cilvēku bojā nekā Irākas karā vai citos negadījumos,” teica V. Em. Jānis kardināls Pujats Saulkrastu apvedceļa atklāšanas uzrunā šī gada 27. septembrī. Vatikāna šogad publicētais „Dekalogs” transporta līdzekļu vadītājiem sākas ar pavēli: 1. Tev nebūs nogalināt.”

Atklāšanas pasākumā piedalījās vairākas augstas amatpersonas. Uz sarkanā paklāja, izpildot maršu, svinīgā solī ieradās orķestris defilē izpildījumā un tika pieteikts videomateriāls par jaunā Saulkrastu apvedceļa tapšanas gaitu. Tad sekoja amatpersonu runas uz sarkanā paklāja. Satiksmes ministra Aināra Šlesera uzruna, „Latvijas Valsts ceļi” valdes priekšsēdētāja Tāļa Straumes uzruna u.c. Pēc lentas griešanas V. Em. Jānis kardināls Pujats iesvētīja jauno apvedceļu un plkst. 14.00 viņi jau devās pa to izbraukumā.     

Tagad autobraucējiem vairs nebūs jābrauc nelielā ātrumā cauri Saulkrastiem 17 km garumā. No Lilastes līdz Dūčiem divu gadu laikā izbūvēja 20,2 kilometrus garu autoceļu ar 11,5 metru platu asfaltbetona segu, kā arī pievedceļus ar pilsētu13 kilometrus garumā. Apvedceļā uzcēla sešus tiltus pār Inčupi, Ķīšupi, Aģi, Pēterupi un divus pār Mazupīti, septiņus divlīmeņu satiksmes pārvadus ar apgaismojumu, divus tuneļus pie Inčupes kompleksa un Ķīšupes stacijas, kā arī 4,4 kilometrus garu veloceliņu. Dažviet izbūvētas prettrokšņa sienas, būvžogi, metāla sieta žogi un iestādīti egļu dzīvžogi.

Ja līdz šim cauri Saulkrastiem drīkstēja braukt ar ātrumu 50 km/h, pa jauno apvedceļu var traukties līdz pat 100 km/h, tādējādi ļaujot krietni ietaupīt gan ceļā pavadīto laiku, gan degvielu.
Šis ir vēl viens no pabeigtajiem ViA Baltica (E67) autoceļa pārbūves posmiem atbilstoši Eiropas līmenim. Kā pirmais no īstenotajiem projektiem bija ceļa posma Gauja- Lilaste rekonstrukcija, tikai vēlāk pilnībā pārbūvēja ceļa posmu Rīga – Baltezers – Ādaži. Tagad no Rīgas līdz Svētciemam, kurš atrodas 5 km Salcgrīvas tuvumā, sniedzas šis jaunbūvētais ceļš.

Cilvēkiem, pildot savus dienesta pienākumus ir liels atvieglojums gan fiziskajā, gan morālajā plāksnē, ja var braukt pa labu ceļu. Vairums cilvēku ikdienas pavada daudzas stundas ceļā, lai nokļūtu darba vietā. Sevišķi tas skar tos, kuri dzīvo nelielās pilsētiņās, ciematos un laukos, kur nav rūpniecības un kur arī attīstības iespējas ir ierobežotas.

Ceļu kvalitāte lielu lomu spēlē arī priesteru pastorālajā darbā, jo lauku rajonos prāvestam ir jāapkalpo vairākas draudzes. Latvijas apstākļos svētdienās un svētku dienās prāvestam ir ne tikai jācelebrē Sv. Mises, jāuzklausa grēksūdzes, jābrauc pie mirstošajiem un jārūpējas par baznīcas saimniecisko stāvokli, bet bieži vien pašiem jāvada auto un jābrauc uz attālākajām draudzēm, nobraucot vēl svētdienās līdz pat 150 km un vairāk. Pārguruma, galvas reiboņu vai citu veselības traucējumu rezultātā, autovadītājs sevi un citus pakļauj dzīvības briesmām. Tāpēc draudzes locekļiem ir jāpalīdz prāvestiem nokļūt  no ordinārija nozīmētajos apkalpošanas objektos.

Lai nelīdzeni ceļi kļūst taisni, tos veidosim pēc 142. psalma izteiktās lūgšanas: „Parādi man ceļu, pa kuru man ir jāiet, jo uz Tevi es paceļu savu dvēseli.” Prāvests Agris Klovāns
21.06.2007. Pontifikālās Migrantu un ceļotāju pastorālās aprūpes padomes izdotajā dokumentā ietverts arī „Dekalogs” transporta līdzekļu vadītājiem.

Kristīga autovadītāja  tikumu skaitā ietilpst „sava transporta līdzekļa uzturēšana labā tehniskā stāvoklī” un nesēšanās pie stūres „alkohola vai citu stimulējošu līdzekļu vai narkotiku reibumā”. „Desmit baušļi” sākas ar pavēli:

  1. Tev nebūs nogalināt.
  2. Lai ceļš Tev ir vienotības ar cilvēkiem nevis ciešanu un nāves vieta.
  3. Lai pieklājība un uzmanība palīdz Tev iziet no neparedzētām situācijām.
  4. Esi žēlsirdīgs un palīdzi grūtībās nonākušajam cilvēkam, īpaši ja viņš ir ceļa negadījuma upuris.
  5. Lai tev automašīna nav varas un pārākuma izpausme vai izdevīga grēkot.
  6. Centies ar mīlestību pārliecināt jaunos un ne tik jaunos, lai viņi nekad nesēstos pie stūres reibuma stāvoklī.
  7. Materiāli un garīgi atbalsti ceļu negadījumu upuru ģimenes.
  8. Palīdzi ceļu negadījuma upurim tikties ar autovadītāju, kurš rīkojas agresīvi, lai varētu izlīgt un piedot viens otram.
  9. Uz ceļa aizsargā vadītājus.
  10. Esi atbildīgs arī par citiem.

Latvijas Katoļu Baznīcas Vēstnesis 

Dalīties ar rakstu

Share on facebook
Share on twitter
Share on whatsapp
Share on email
Share on linkedin
Share on telegram

Saistītie raksti