30. novembrī tiks aizdegta pirmā svece Adventa vainagā

Advents – šis Ziemassvētku gaidīšanas laiks ir klāt! Kādam tas paies sarūpējot dāvanas, rakstot apsveikuma kartītes, veidojot, tā saukto un tautā iecienīto „Betlēmes stallīti”, bez kura tādi īsti Ziemassvētki nav iedomājami. Kristiešiem tas ir prieka un klusuma laiks, kurā ikviens pārdomā lielo Iemiesošanās noslēpumu. Vārds Advents ņemts no latīņu valodas un tulkojumā nozīmē „atnākšana” vai „nākšana”, Mūsu Kunga atnākšana.
Adventa vainags, ko mēs daudzviet redzēsim un iegādāsimies, nav tikai skaista lieta, kas greznos mūsu mājas un priecēs bērnus. Vainagam ir ļoti dziļa, reliģiska un simboliska nozīme. Tā, faktiski, ir himna dzīvības noslēpumam, himna Kristum. Kristus ir patiesā Gaisma, kurš ir nācis, lai uzvarētu tumsu un nāvi.
Aplis, ko veido Adventa vainags, kopš senseniem laikiem simbolizē mūžību un vienotību.
Vainagam ir gredzena forma un nozīme: tā ir uzticības zīme Dievam un Viņa apsolījumiem.
Vēl vairāk, tam tāpat kā Kristum ir divi tituli: karaliskais un uzvarētāja tituls. Jau senajā Romā izmantoja lauru vainagus, kronējot uzvarētājus sporta spēlēs.
Adventa vainags mums pasludina, ka Bērns, ko visas tautas gaida, ir karalis, kurš uzveic tumsu ar savu gaismu. Priežu vai egļu zari, ko izmanto pinot vainagus, vienmēr ir zaļi, kas simbolizē cerību un mūžīgo dzīvību.
Vainagam nevajadzētu būt no keramikas vai kādiem citiem materiāliem. Šie zaļie zari kristiešiem atsauc atmiņā Jēzus ieiešanu Jeruzalemē, kad viņu uzņēma kā pravieti un karali.
Adventa vainaga dekorēšanai var izmantot sarkanas vai violetas lentas. Sarkanā krāsa simbolizē Jēzus mīlestību uz cilvēkiem, violetā – grēku nožēlu un atgriešanos līdz Kristus otrreizējai atnākšanai.
Ik svētdienu, sākot ar 30.novembri, baznīcās Adventa vainagā tiks aizdedzinātas sveces atbilstoši Adventa nedēļu skaitam. Arī ikviena ģimene savās mājās katru dienu Adventa vainagā var iedegt sveci un to parasti lūdz izdarīt kādam bērnam, vismazākajam ģimenes loceklim. Adventa sveci var aizdedzināt pie kopīgām lūgšanām, pie pusdienu vai vakariņu galda.
Četrām svecēm Adventa vainagā ir sava nozīme: pirmā tiek saukta par pravieša sveci (cerība, kas ir Kristus), otrā ir Betlēmes svece (universālais aicinājums uz Pestīšanu), trešā – ganiņu svece (prieks) un ceturtā – eņģeļu svece ( mīlestība).
Baznīcās Adventa laikā dominē violetā un purpura krāsa. Trešajā Adventa svētdienā, kas tiek saukta par priecīgo, dominēs rozā krāsa. Katrai Adventa svētdienai ir sava pamattēma, kuru kristieši pārdomā, tādejādi, svētdarot savu laiku līdz Ziemassvētku svinēšanai. Arī dievkalpojumos ir pamanāmas izmaiņas: netiek dziedāts Gloria dziedājums, kurš no jauna atskanēs tikai Ziemassvētku vigilijā.
 
Informāciju sagatavoja
Latvijas Romas katoļu Baznīcas Informācijas centrs
29444171

Dalīties ar rakstu

Share on facebook
Share on twitter
Share on whatsapp
Share on email
Share on linkedin
Share on telegram

Saistītie raksti