Arhibīskapam balva par ieguldījumu Itālijas un Latvijas kultūras sadarbības stiprināšanā

27. novembra vakarā Rīgas Biržas ēkā Dantes Aligjēri biedrība pasniedza ikgadējās balvas par nozīmīgu ieguldījumu Itālijas un Latvijas kultūras sadarbības stiprināšanā. Dantes Aligjēri biedrības prezidents Juris Visockis skaidroja, ka balvas netiek pasniegtas par kādiem īpašiem ieguldījumiem. Drīzāk ar to tiek pateikts paldies par to, ka šie cilvēki ikdienā ar mīlestību ir veikuši savu darbu.

Zīmīgi, ka šai laikā Biržas foajē ir izkārta, Itālijas vēstnieka Latvijā Džovanni Polici vārdiem, „uzsprāgusi” gondola no Venēcijas. Šis pasaulē pazīstamā Krievijas mākslinieka Dmitrija Gutova mākslas objekts „Gondola” izveidots īpaši Mākslas muzejam Rīgas Birža ar Borisa un Ināras Teterevu fonda atbalstu un sadarbībā ar Berengo studiju Venēcijā. Skatoties uz šīs laivas maketu, vēstnieks vilka paralēles ar kultūras dzīvi, norādot, ka arī ikdienā ir daudz dažādu lietu, cilvēku, kuri iegulda savu darbu abu valstu sadarbībā. Taču tikai kopā katrs nelielais ieguldījums veido vienotu veselumu.

Apbalvoto vidū bija Mākslas muzeja Rīgas Birža departamenta vadītāja Daiga Upeniece, kas savu mīlestību pret Itāliju ietērpj dažādās izstādēs. Viņa tika apbalvota par izcilu ieguldījumu Itālijas klasiskās un modernās mākslas projektu īstenošanā un Itālijas -Latvijas kultūras sadarbības stiprināšanā. Itālijas vēstniecības Latvijā sekretāre un tulkotāja Jevgenija Vališevska balvu saņēma par savu ilgo un nesavtīgo darbu vēstniecībā un personīgo ieguldījumu Itālijas-Latvijas sadarbības stiprināšanā. Viņas kolēģi sacīja, ka Jevgenija ir kā sava veida balsts visam vēstniecības kolektīvam un dienās bez viņas iestādē valdot haoss un neziņa. Mecenātiem Borisam un Inārai Teteroviem Dantes Aligjēri biedrība pateicās par mecenātismu izcilā itāļu arhitekta B. Rastrelli arhitektūras ansambļa Rundāles pils restaurācijā un ar Itāliju saistītu mākslas projektu atbalstīšanā.

Par personīgo ieguldījumu Itālijas-Latvijas kristīgās sadarbības stiprināšanā un kristīgās kultūras izpratnes veicināšanā balvu saņēma Rīgas arhibīskaps-metropolīts Zbigņevs Stankevičs. Saņemot balvu, arhibīskaps sacīja, ka viņa pirma tikšanās ar Danti Aligjēri notikusi 70. gados, kad viņš pirmo reizi lasījis Dantes sarakstīto darbu „Vita nova”. Dantes aprakstītā mīlestība esot spējusi aizkustināt arī arhibīskapa sirdi. Tur aprakstītā mīlestība Danti pēc tam iedvesmoja sarakstīt viņa izcilāko darbu „Dievišķo komēdiju”. Tāpēc Z. Stankevičs uzsvēra, ka mīlestība nevar būt nelaimīga un tā nes augļus vienmēr.

Pasākuma laikā balvu saņēmējiem bija sarūpēti arī muzikāli apsveikumi.

Ilze Mežniece

***
Dantes Aligjēri biedrība Latvijā tika izveidota jau 1934.gadā, taču pēc vairāku gadu pārtraukuma biedrība savu darbību atsāka 1996. gadā kā Dantes Aligjēri biedrības Latvijas nodaļa. Tās jaundibināšanā piedalījās Latvijas inteliģence, kuru interese par Itāliju saistīta ar profesionālo jomu, kā arī kultūrvēsturisko attiecību realizēšanas iespējām.

Dantes Aligjēri biedrība ir nodibinājusi „Gada Lielo balvu”, kura tiek pasniegta personībām, kas devušas izcilu ieguldījumu Itālijas – Latvijas kultūras sakaru veicināšanā. Gada Lielās Balvas autors ir medaļu mākslinieks Jānis Strupulis. 2006. gadā Dantes Aligjēri biedrības „Gada Lielo Balvu” saņēma V. Em. Jānis Kardināls Pujats.

Šobrīd Dantes Aligjēri biedrības prezidents ir izdevniecības “Jumava” vadītājs Juris Visockis. Biedrības kodolu veido LMA profesors, mākslas zinātņu doktors Ojārs Spārītis, operas režisors un Pieminekļu aizsardzības aģentūras direktors Guntis Gailītis, LMA rektors un gleznotājs Aleksejs Naumovs, mākslas vēsturniece un LNMM izstāžu kuratore Vita Ozoliņa, kinorežisore un scenāriste Laima Žurgina, mākslinieces Dzintra Vilks, Sarmīte Caune, Raimonda Strode, Laine Kainaize, Maira Veisbarde, Liene Ūlande, tēlnieki Jānis Strupulis, Andris Bērziņš, Vija Dzintare, tulkotājs Valdis Bisenieks, tulks un mūziķe Hella Mīlbreta-Holma, itāļu valodas pasniedzējs un tulkotājs Leonards Varžinskis, uzņēmēja Mairita Solima, radiožurnāliste Sandra Kropa, mākslas zinātniece Dzintra Andrušaite u.c.

Dantes Aligjēri biedrība

Foto: Jevgenijs Pugins

Dalīties ar rakstu

Share on facebook
Share on twitter
Share on whatsapp
Share on email
Share on linkedin
Share on telegram

Saistītie raksti