Šogad pirmo reizi Latvijas draudzēs atzīmēs Bāreņu svētdienu. Katru gadu 52 valstīs novembra pirmajā svētdienā (šogad 2. novembrī) pievērš īpašu uzmanību bāreņiem, lūdzot par viņiem, atbalstot materiāli un meklējot citas iespējas, kā palīdzēt.
Pasaulē Bāreņu svētdienu organizē starptautiska organizācija „Kristīgā Alianse bāreņiem” (Christian Alliance for Orphans), kurai pievienojusies arī Latvijas Kristīgā alianse bāreņiem (LKAB).
Ekumenisko iniciatīvu atbalsta arī visu Latvijas kristīgo konfesiju vadītāji un vairāku kristīgo kopienu vadītāji, parakstot aicinājumu Latvijas draudzēm, kurās lūdz pievērst īpašu uzmanību bāreņiem un novembra pirmo svētdienu savās draudzēs atzīmēt kā Bāreņu svētdienu. Aicinājumā atgādināts, ka Jēzus izvēlējās identificēties ar vismazākajiem, atstumtākajiem un neaizsargātākajiem, sakot: „Ko jūs esat darījuši vienam no šiem maniem vismazākajiem, to jūs esat man darījuši.” (Mt 25:40) Pašreiz Latvijā bērnu namos atrodas vairāk nekā 2000 bērnu, kuri priecātos par jebkāda vieda palīdzību.
“Gadu gaitā neskaitāmas draudzes un organizācijas visā pasaulē ir rīkojušas Bāreņu svētdienas pasākumus. Tagad mēs vēlamies tos organizēt arī Latvijā un piešķirt šiem pasākumiem vienotu skanējumu,” uzskata LKAB.
Bāreņu svētdienas aizsākumi meklējami Āfrikā. Amerikānieti Geriju Šneideru (Gary Schneider), apmeklējot dievkalpojumu Zimbabvē, pārsteidza mācītāja dedzīgais aicinājums rūpēties par bāreņiem vietējā kopienā, kur daudzi slimoja ar AIDS un cīnījās ar nabadzību. Lai arī draudzes locekļi paši pazina trūkumu, dievkalpojumam beidzoties, viņi ziedoja bāreņiem naudu, ēdienu un citas nepieciešamas lietas. Daži novilka pat savus apavus, lai tos atdotu bāreņiem. Amerikāniete bija tik ļoti iespaidota, ka apņēmās palīdzēt Zambijas draudžu vadītājiem koordinēt Bāreņu svētdienas pasākumus visā valstī. Ar vairāku organizāciju starpniecību šāda Bāreņu svētdienas ideja 2003. gadā sasniedza Ziemeļameriku, kur tā līdzās Āfrikai visplašāk pazīstama, bet vēlāk idejai pievienojās arī vairākas valstis Eiropā, Āzijā, kā arī Austrālija. Interesanti, ka visā pasaulē tā ir ekumeniska iniciatīva, kas šajā darbā apvieno visdažādāko konfesiju kristiešus.
Kā savā draudzē vari atzīmēt Bāreņu svētdienu? Kā draudze var iesaistīties bāreņu atbalstā pēc tās?
Organizatori iesaka:
- Lūdziet par bāreņiem, bērniem, kuri atrodas bērnu namos vai krīzes centros!
- Lūdziet par tiem, kuri apsver iespēju uzņemt savā ģimenē bāreņus vai to ir jau uzsākuši darīt!
- Organizējiet savā draudzē tematiskas Bībeles studijas par bāreņu tēmu Svētajos Rakstos!
- Organizējiet bērnu namos nometnes, tematiskos vakarus, sporta spēļu turnīrus, utt.!
- Atbalstiet un iedrošiniet draudzes locekļus, kuri uzņēmušies rūpes par bāreņiem!
- Kā draudze “adoptējiet” kādu no bērnu namiem (lūdziet par to, aiciniet ciemos, atbalstiet materiāli, utml.)!
- Informējiet draudzi par iespējām iesaistīties un kalpot šiem bērniem!
- Dievkalpojumā atvēliet laiku liecībām par kalpošanu bāreņiem!
- Priesteris šajā svētdienā sprediķī var runāt par bāreņiem. Pieminēt bez vecāku aprūpes palikušos bērnus aizlūgšanās.
- Jūs varat uzaicināt draudzē liecināt tos, kuri ir adoptējuši, ir aizbildņi vai audžuģimene kādam bērnam.
- Pārrunājiet draudzē, kā varat atbalstīt ģimenes, kurās aug bez vecāku gādības palikuši bērni!
Kā personīgi vari palīdzēt bāreņiem?
Organizatori iesaka:
1. Kļūt par audžuģimeni, kas bārenim vai bez vecāku gādības palikušam bērnam nodrošina aprūpi līdz brīdim, kad bērns var atgriezties savā ģimenē vai, ja tas nav iespējams, tiek adoptēts, vai viņam ir nodibināta aizbildnība.
2. Kļūt par viesģimeni, kas uz laiku savā dzīvesvietā uzņem bērnu, kas ievietots bērnu aprūpes iestādē, vai arī kontaktējas ar bērnu, kas ievietots ārpusģimenes aprūpes iestādē.
3. Kļūst par aizbildni, kas ir iecelts vai apstiprināts Civillikumā noteiktajā kārtībā, lai nodrošinātu bērna tiesību un interešu aizsardzību. Aizbildnis aizvieto saviem aizbilstamajiem vecākus, kā arī pārstāv bērnu personiskajās un mantiskajās attiecībās.
4. Kļūt par bāreņa ģimeni, viņu adoptējot – efektīvākais veids, kā bērns var pilnībā iekļauties ģimenē.
“Ko jūs esat darījuši vienam no šiem maniem vismazākajiem, to jūs esat man darījuši.” (Mt 25:40)
LRKB IC, foto no www.barenusvetdiena.lv