Septembra vidū sešu svētceļnieku grupa no Latvijas devās uz Jeruzalemi. Svētceļojuma laikā īpašs pasākums notika 21. septembrī. Šajā dienā Jeruzalemē svinīgi tika sagaidīts jaunais Jeruzalemes Latīņu Patriarhāta apustuliskais administrators arhibīskaps Pierbatista Picaballa.
Kā paskaidroja grupas vadītājs Valērijs Kudrjavcevs, kurš pārstāv Jeruzalemes Svētā Kapa Bruņinieku Ordeņa Latvijas nodaļu, latviešiem bija iespēja piedalīties svinīgajā ceremonijā un personīgi sveikt arhibīskapu. “Tas nebija plānots, bet, pateicoties Svētā Kapa Bruņinieku Ordeņa Latvijas nodaļas vadītājam Jānim Smelteram, grupai radās iespēja būtu viesu sarakstā,” skaidroja V. Kudrjavcevs.
Vārdam “patriarhāts” ir tā pati nozīme, kā mūsu arhibīskapijai. Tas ir vēsturisks apzīmējums, kas ir saglabājies Jeruzalemē. Par arhibīskapu P. Picaballu iesvētīja septembra sākumā. Tas notika Itālijas pilsētā Bergamo. Savukārt 21. septembrī ar krāšņu procesiju un Vesperēm tika svinēta viņa amatā stāšanās ceremonija Jeruzalemē.
Preses konferencē pirms ceremonijas jaunais apustuliskais administrators solīja strādāt “vienotības starp baznīcām” labā, uzsverot, ka “mēs nevaram atļauties dot padomus par dialogu pasaulei, ja starp mums valda tikai šķelšanās un neuzticība”. Ienākot Jeruzalemes vecpilsētā, jauno arhibīskapu sveica kupls pulks sagaidītāju – vietējie ticīgie, priesteri, semināristi, skauti un svētceļnieki, kā arī Svētajā zemē pārstāvēto reliģisko organizāciju augstākie vadītāji, valsts un diplomātiskā korpusa pārstāvji.
Skanot dūdām un psalmu dziedājumiem, svinīgā gājienā procesija devās uz katedrāli. Šajā procesijā piedalījās arī Latvijas svētceļnieku grupas vadītājs V. Kudrjavcevs, kurš pārstāvēja Jeruzalemes Svētā Kapa Bruņinieku Ordeņa Latvijas nodaļu. Svinīgā ceremonija turpinājās ar Vesperēm. Interesanti, ka pirmo reizi, skanot jau ierastajai latīņu un itāļu valodai, varēja dzirdēt Vesperes arī arābu valodā.
Pēc svinīgās ceremonijas klātesošajiem bija iespējam individuāli apsveikt P. Picaballu. V. Kudrjavcevs nodeva vissirsnīgākos sveicienus un laba vēlējumus no Rīgas arhibīskapa metropolīta Zbigņeva Stankeviča un Svētā Kapa Bruņinieku Ordeņa Latvijas nodaļas vadītāja J. Smeltera. Pēc tam baznīcas dārzā bija nelielas uzkodas un iespēja nofotografēties.
Svētceļniekiem tāpat bija iespēja piedalīties pieņemšanā pie Jeruzalemes Latīņu patriarhāta patriarha vikārbīskapa Viljama Šomali. Pirms gada V. Kudrjavcevs ar bīskapu jau bija ticies, tāpēc neliels priekšstats un informācija par Latviju viņam jau bija. Svētceļnieki tika izvaicāti par Latvijas reliģiskajām konfesijām, par sadarbību starp tām. Uz vikārbīskapa jautājumu, vai Latvijā visi runā krievu valodā, atskanēja daudzbalsīgs: “Nē! Latvijā valsts valoda ir latviešu valoda.” Svētceļnieki pastāstīja, ka liela daļa krievvalodīgo skatās un klausās Krievijas TV kanālus, līdz ar to dzīvo citā informatīvajā vidē, bet, neskatoties uz to, sadzīve notiek, respektējot otru. Grupas dalībnieki katrs īsumā iepazīstināja ar sevi.
Runājot par situāciju Jeruzalemē un Izraēlā, V. Šomali atzina, ka tā joprojām ir sarežģīta. Tūlītēja un drīza atrisinājuma tai nav. Šajā situācijā tieši kristieši ir tilts starp divām “nedraudzīgajām” reliģijām. Vienīgais veids, kā varam censties ietekmēt šo situāciju, ir lūgties par situācijas mierīgu atrisināšanos šajā reģionā, par mieru starp dažādu reliģiju ticīgajiem. V. Šomali lūdza šo vēstījumu nodot arī visiem Latvijas ticīgajiem.
Ligita Kudrjavceva