Miris ievērojams igauņu priesteris Vello Salo

21. aprīlī 93 gadu vecumā Igaunijas galvaspilsētā Tallinā miris priesteris Vello Salo, kurš bija ne tikai vecākais priesteris Igaunijā, bet arī aizvadītajos gados vienīgais kalpojušais igauņu priesteris šajā valstī. Kā ziņo Igaunijas Katoļu Baznīcas informācijas centra pārstāve Marge-Marija Pāsa (Marge-Marie Paas), pārējie 14 Igaunijā kalpojošie priesteri ir misionāri, kas ieradušies no citām valstīm.

V. Salo bija teologs, profesors, rakstnieks, vēsturnieks, tulkotājs, Otrā pasaules kara veterāns. Viņš, īstajā vārdā Endels Vahers (Endel Vaher), dzimis 1925. gada 5. novembrī Igaunijā, Voru apriņķī. 1943. gadā, būdams vēl vidusskolnieks, viņš pievienojās somu armijai. Kara laikā, kad mēģinājis piegādāt ieročus pret padomju armiju vērstajai pretestības kustībai, ticis apcietināts un aizvests uz Vāciju. Pēc kaujām Silēzijā viņš nonācis Itālijā, kur pieņēma jaunu vārdu Vello Salo, lai tādā veidā pasargātu savus radiniekus Igaunijā no padomju represijām.

Saskaņā ar Vatikāna Radio igauņu redakcijas sagatavoto informāciju, Itālijā V. Salo studējis Pontifikālajā Gregora universitātē un Pontifikālajā Bībeles institūtā, kā arī pēc tam papildinājis zināšanās un strādājis arī citās valstīs. Dzīvojot Itālijā, viņš kādu laiku strādājis Vatikāna Radio. V. Salo bijis publicists un žurnālists, tulkoja, piemēram, igauņu dzeju itāļu valodā, kā arī daudz rakstīja par igauņu kultūru un padomju represijām Igaunijā.

Dzimtenē priesteris atgriezās 1993. gadā, kur vispirms strādājis kā vieslektors Tartu Universitātē. Kopš 2001. gada viņš bija Tallinas Svētās Brigitas klostera kapelāns.

Pēc atgriešanās dzimtenē V. Salo ieguvis vairākus Igaunijas valsts augstākos apbalvojumus, bet aizvadītajā gadā par viņu izveidota dokumentālā filma.

LRKB IC; Foto: Katoliku Kirik Eestis

Dalīties ar rakstu

Share on facebook
Share on twitter
Share on whatsapp
Share on email
Share on linkedin
Share on telegram

Saistītie raksti