Rīt sāksies trīs svarīgākās dienas Baznīcas liturģijā

Rīt, 18. aprīlī, ar Lielās ceturtdienas dievkalpojumu sāksies Baznīcas liturģiskā gada vissvarīgākās Trīs svētās dienas jeb Triduum Paschale (latīņu val.), kad Baznīca svin Kristus ciešanu, nāves un augšāmcelšanās noslēpumu.

Ceturtdienas vakarā tiks svinēta Kunga Jēzus Kristus Pēdējo vakariņu Svētā Mise, atceroties vakaru, kad Jēzus pirms sava ciešanu ceļa sākuma vakariņu laikā zem maizes un vīna zīmēm atstāja sevi ticīgajiem, iedibinot Vissvētāko Sakramentu un Priesterības sakramentu. Dievkalpojuma laikā priesteris mazgā kājas 12 vai mazāk cilvēkiem, līdzīgi kā Kristus Pēdējo vakariņu laikā to darīja apustuļiem. Pēc dievkalpojuma Vissvētākais Sakraments tiek pārnests no galvenā altāra uz Kristus ciešanu altāri.

Lielā piektdiena ir Kristus nāves diena. Šajā dienā parasti dievnamos notiek Krusta ceļa lūgšana. Pl. 15 mēdz uzskatīt par Kristus nāves stundu, tāpēc šajā laikā baznīcās notiek dievkalpojumi.. Šī ir vienīgā diena gadā, kad netiek svinēta Svētā Mise.

Lielās sestdienas vakarā notiek svinīgākais dievkalpojums katoļu Baznīcas liturģijā – sākas Lieldienu vigīlija. Dievkalpojums sākas ar gaismas ritu pie ugunskura, kur tiek iedegta Lieldienu svece. Pēc gaismas liturģijas tiek lasīti vairāki lasījumi par galvenajiem notikumiem cilvēces pestīšanas vēsturē vai arī skaidro ticības pamatus. Pēc Vecās Derības lasījumiem baznīcā dzied himnu „Gods Dievam augstumos”. Sāk zvanīt baznīcas zvani un skanēt ērģeles, kas neskanēja kopš Lielās ceturtdienas vakara dievkalpojuma. Šīs skaņas simbolizē Kristus ienākšanu pasaulē. Pēc lasījumiem notiek kristības solījumu atjaunošana un kristības. Pēc tam dievkalpojums turpinās kā parasti. Pēc dievkalpojuma vai arī Kunga augšāmcelšanās svētdienā baznīcā notiek procesija, kurā tiek nests Vissvētākais Sakraments, Lieldienu svece un augšāmcēlušā Kristus statuja.

Latvijas Romas Katoļu Baznīcas Informācijas centrs ir apkopojis informāciju par dievkalpojumiem Latvijas baznīcās Lieldienu laikā. Tā atrodama mājaslapas www.katolis.lv sadaļā “Notikumu kalendārs” – Lieldienu dievkalpojumi 2019.

Savukārt jau šovakar pl. 20 Rīgas Svētās Marijas Magdalēnas baznīcā notiks Triju svēto dienu Kanonisko stundu pirmais dievkalpojums “Tenebrae” (tumsību dievkalpojums – no latīņu valodas), tas ir, Lielās ceturtdienas matutīns un laudes, kas tradicionāli notiek iepriekšējā vakarā. Lūgšanu vadīs priesteri, bet gregoriskos un polifoniskos dziedājumus dziedās ansamblis “Schola Sancti Meinardi” un kamerkora “Versija” dziedātāju grupa.

Lielajā piektdienā, 19. aprīlī, pl. 12 Vecrīgas ielās norisināsies Ekumeniskais krustaceļš, kura laikā īpaša uzmanība tiks pievērsta attumtībai. Krustaceļš sāksies pie Rīgas Svētā Jēkaba katedrāles. Šī lūgšana norisināsies arī daudzos dievnamos, kā arī citu pilsētu ielās.

Piektdienas vakarā, sākot no pl. 21, starpkonfesionālais projekts “Lūgšanu nakts” aicina visu konfesiju kristiešus organizēt savās draudzēs un mājas grupās Lieldienu lūgšanu nakti “Bet Tavs prāts lai notiek”. Iniciatīvas idejas autori aicina informēt par saviem lūgšanu laikiem un iespējām, reģistrējoties mājaslapā www.lugsanunakts.lv.

Lieldienu svētdienā tradicionālo svētību „Urbi et Orbi” (pilsētai un pasaulei) no Svētā Pētera bazilikas laukuma pl. 11 pēc Latvijas laika dos pāvests Francisks.

Radio Marija Latvija piedāvās iespēju sekot līdzi vairāku dievkalpojumu tiešraidei no Latvijas un Vatikāna. Lielajā ceturtdienā pl. 10 varēs sekot līdzi Hrizmas svētīšanas Svētajai Misei Rēzeknes Jēzus Sirds katedrālē. Lielajā piektdienā pl. 12 radio translēs Ekumenisko krustaceļu no Vecrīgas, pl. 15 Kristus ciešanu un nāves piemiņas dievkalpojumu no Jelgavas Bezvainīgās Jaunavas Marijas katedrāles, bet pl. 18 no Vatikāna. Pl. 22.15 radio varēs sekot līdzi Krustaceļam, kuru pāvests Francisks vadīs Romā. Lielajā sestdienā pl.18 Lieldienu vigīlijas dievkalpojums tiks translēts no Rīgas Svētā Jēkaba katedrāles. Pēc tam – pl. 21.30 – varēs sekot līdzi vigīlijas dievkalpojumam Vatikānā. Lieldienu rītā pl. 8 tiks translēts dievkalpojums no Liepājas Svētā Jāzepa katedrāles, bet pl. 11 – no Svētā Pētera laukuma Romā. Dievkalpojumi no Vatikāna tiks nodoršināti ar tulkojumu un komentāriem.

LRKB IC

 

 

Dalīties ar rakstu

Share on facebook
Share on twitter
Share on whatsapp
Share on email
Share on linkedin
Share on telegram

Saistītie raksti