Baznīcu nakts – jau šo piektdien!

Jau šo piektdien, 7. jūnijā, Latvijā sesto reizi norisināsies kristīgās kultūras notikums “Baznīcu nakts”, kurā šogad piedalīsies aptuveni 150 dievnami visā Latvijā. Pasākumā piedalīsies arī Īrijas latviešu Svētā Pētera luterāņu draudze Dublinā.

Šogad pasākuma vienojošā tēma ir “Draudzība”. Baznīcās notiks koncerti, radoši rotaļīgas nodarbes bērniem, diskusijas, un līdzās “garīgai barībai” būs baudāmi arī dažādi garšīgi labumi. Programma vēsta, ka tāpat varēs piedalīties lūgšanās, pavadīt laiku garīgā apcerē un apmeklēt dievkalpojumu. Jau vairākus gadus Baznīcu naktī visos dievnamos vienā laikā (pl. 21) notiek kopīga “Mūsu Tēvs debesīs” lūgšana. Baznīcu nakts aicinās sastapt to dievišķo draudzību, ko cilvēkam dāvā Dieva mīlestība un klātbūtne.

Baznīcu nakti kopīgi rīko Latvijas kristīgo konfesiju draudzes. Tā ir satikšanās ar skaistumu baznīcas kultūras, mākslas un garīgo vērtību mantojumā. “Gaisma ir nākusi pasaulē” – vārdi no Jāņa evaņģēlija ir Baznīcu nakts devīze un notikuma īpašās pievilcības avots. Baznīcu nakts aicina šo Gaismu piedzīvot, sastopoties ar Dieva skaistumu Latvijas baznīcās, cilvēkos un katram savā dvēselē.

Baznīcu nakts šogad noritēs tieši pirms Vasarsvētkiem, kad kristīgā baznīca svin Svētā Gara atnākšanu. Iecavas luterāņu baznīcā un Saldus katoļu baznīcā notiks Vasarsvētku festivāls. Iecavā muzicēs mūzikas skolas audzēkņi, bet Saldū Liepājas simfoniskais orķestris, un tur festivāls turpināsies līdz pat Vasarsvētku dienai.

Koncerti notiks arī citās Kurzemes baznīcās. Īles luterāņu baznīcā koris “Balsis” kopā ar Inesi Zanderi turpinās Īles luterāņu baznīcas atjaunošanas iniciatīvu, bet Liepājas Svētā Jāzepa katedrālē muzicēs Sigita Jevgļevska un ģitārists Māris Kupčs. Rīgā garīgās mūzikas koncerti skanēs ne tikai centrā, kur Anglikāņu baznīcā Rīgas Projektu koris dziedās komponista Džeimsa Makmilana mūziku, bet arī apkaimju dievnamos. Zemessardzes koris “Stars” muzicēs Svētā Antona katoļu baznīcā Ķengaragā, bet Mārtiņa baznīcā Āgenskalnā dziedās Emīla Dārziņa jauktais koris. Rīgas apkārtnē aicinām doties uz skaistiem koncertiem Baltezera, Ķekavas, Piņķu un Baldones luterāņu baznīcā.

Daudzi dievnami būs atvērti gar Latvijas likteņupi Daugavu, kurai bija liela nozīme Latvijas Brīvības cīņās jeb Neatkarības karā. Ikšķiles luterāņu baznīcā būs iespēja dzirdēt stāstījumu par ikšķiliešiem, kuri piedalījušies Brīvības cīņās. Ogrē būs atvērtas četras baznīcas, bet Skrīveru katoļu baznīcā “Skaņu ainavā” vērties aicinās Sanita Sprūža (kokle), Madara Behmane (flauta) un Ruta Kaprāne (ērģeles).

Sēlijas ceļā Sunākstes baznīca īpaši gaidīs ģimenes ar bērniem. Notiks Viesītes bērnu mūzikas skolas koncerts, izjādes ar zirgiem mācītājmuižas parkā un mielošanās ar vietējiem labumiem. Svētbrīdī pieminēs Latvijas brīvības aizstāvjus no Sunākstes draudzes, un būs ziedu nolikšana pie Lāčplēša ordeņa kavaliera R. Okmaņa kapavietas. Viesus gaidīs arī baznīcas Secē, Neretā, Ērberģē, Saukā, Eglainē, Ilūkstē, kā arī Vallē, kur muzicēs Skaistkalnes pūtēju orķestris.

Vidzemē, Vangažu luterāņu baznīcā varēs klausīties priekšlasījumu par Brāļu draudzi un to, kā Latvijā top Svētā Jēkaba ceļš, bet kinonaktī noskatīties autobiogrāfisko filmu “Kalps” par arhibīskapa Jāņa Vanaga kalpojumu. Gaujas krastos ar draudzību dalīsies Siguldas baptistu un katoļu draudze, kā arī Cēsu dievnami un staltā Trikātas baznīca. Savukārt pie Burtnieku ezera par latviešu un igauņu sadraudzību rūpēsies ciemiņi no Puhjas luterāņu draudzes, kuri koncertēs Burtnieku luterāņu baznīcā.

Latgalē, Daugavpilī, Mārtiņa luterāņu katedrālē un Svētā Pētera Ķēdēs katoļu baznīcā Baznīcu nakts būs īpaši draudzīga bērniem. Būs gan “Zaļās ganības” baznīcas dārzā, gan bērnu un ģimeņu lūgšanas. Mārtiņa katedrālē varēs uzkāpt tornī un apskatīt Daugavpils baznīckalnu no augšas, piedalīties vecāku sarunās “Ģimene – mazā draudze jeb kā ģimene veido sabiedrības vērtības”.

No Baznīcu nakts diskusijām un sarunām īpaši izceļama Rīgas vecajā Svētās Ģertrūdes baznīcā paredzētā diskusija “Pilsēta. Vide. Cilvēks. Baznīca”, bet uz jautājumu “Kas ir baznīca?” centrā “Kairos” atbildes meklēs Rīgas arhibīskaps metropolīts Zbigņevs Stankevičs, mācītājs Edgars Mažis un Latvijas jezuīti.

Izstāde “Putni Bībelē” būs skatāma Cēsu adventistu baznīcā, “Kurzemes eņģeļi” – Vānes luterāņu baznīcā, savukārt Siguldas katoļu baznīcā notiks fotoalbuma “Latvijas katoļu baznīcas” prezentācija, bet Burtniekos – bērnu zīmējumu izstāde.

Zaļā dzīvesveida draugi būs īpaši gaidīti pie Rīgas Septītās dienas adventistu 7. draudzes, kur līdzās “garīgai barībai” būs veselīga uztura degustācija. Savukārt Piņķos varēs palīdzēt stādīt liepas baznīcas liepu alejā.

Baznīcu nakts pilnu programmu un notikumu karti var apskatīt mājaslapā www.baznicunakts.lv.

Jurģis Klotiņš, „Baznīcu nakts” komandas pārstāvis; Foto: Baznīcu nakts

Dalīties ar rakstu

Share on facebook
Share on twitter
Share on whatsapp
Share on email
Share on linkedin
Share on telegram

Saistītie raksti