Latvijas Svētā Jēkaba ceļa veidotāji saņem svētību turpmākajam darbam

Otrdien, 4. jūnijā, Rīgas Svētā Jēkaba katedrālē Rīgas arhidiecēzes palīgbīskaps Andris Kravalis un Latvijas Evaņģēliski luteriskās baznīcas arhibīskaps Jānis Vanags deva svētību Latvijas Svētā Jēkaba ceļa asociācijas iniciatīvai izveidot starptautiskā Svētā Jēkaba ceļa jeb Camino de Santiago posmu Latvijā. Latvijā ceļš būs aptuveni 300 km garš un sāksies Valkā, bet noslēgsies Žagarē, uz Latvijas un Lietuvas robežas.

Arhibīskaps Jānis Vanags un Rīgas arhibīskaps metropolīts Zbigņevs Stankevičs jau šī gada aprīlī apliecināja atbalstu šai iniciatīvai, bet vakar notikušajā svētbrīdī ne tikai tika dota svētība ceļa izveidei, bet arī iesvētīti Latvijas Svētā Jēkaba ceļa asociācijas karogs un ceļa sākuma Latvijā simboliskā plāksne, kas atradīsies uz Igaunijas un Latvijas robežas.

A. Kravalis asociācijai pasniedza dāvanu zvanu ar svētā Jēkaba figūru, kā arī pauda prieku par šīs tradīcijas atdzimšanu Latvijā, norādot, ka “svētceļnieku uzņemšana īpašā veidā izmaina mūs pašus”. A. Kravalis tāpat atzina, ka šis svētceļojuma ceļš mūsu valsts iedzīvotājiem dos iespēju veicināt un praktizēt viesmīlību līdzīgi kā tas notika abas reizes, kad Rīgā un tās apkārtnē tika uzņemti kopienas “Tezē” rīkoto pasākumu svētceļnieki. Savā uzrunā viņš pieminēja arī to, ka pirms dažām dienām, viesojoties Rumānijā, pāvests Francisks iesvētīja Svētā Jēkaba ceļa sākuma robežakmeni, kas iezīmēs ceļa sākumu Rumānijā.

J. Vanags skaidroja, ka svētceļojums ved mūsu dvēseli uz vietām, kur Dieva gars var labāk darboties. Tas nenozīmē, ka jānonāk vietā, kur apustulis Jēkabs ir apbedīts, jo arī pats ceļš var kļūt par veidu, kā atvērties Gara darbībai. Līdz ar to, iesvētot karogu un plāksni, “dodam sākumu Latvijas līdzdalībai šājā lielajā un visplašāk pazīstamajā svētceļnieku maršrutā, lai mēs daudziem dotu apstākļus šim dzīves svētceļojumam Svētā Gara vadībā”.

Arhibīskaps arī atgādināja, ka visa cilvēka dzīve ir ceļš, kuru ejam no verdzības uz Apsolīto zemi, tāpēc “svētceļojuma tradīcija dziļi sasaucas ar to, kas mēs esam. Prieks, ka varam arī Latviju iesaistīt šajā lielajā svētceļojumā, kas sasaucas ar to, kas mēs esam, ar mūsu kultūru, vērtībām, mērķiem un visu, kas mums ir dārgs. Izsaku prieku par šo iniciatīvu un gribu pateikties tiem, kas darbojās, lai šī diena atnāktu, kas turpinās darboties, lai tas nepaliktu tikai kā viens svētbrīdis apustuļa Jēkaba godam veltītajā baznīcā, bet lai tam būtu turpinājums daudzu cilvēku dzīvē”. J. Vanags tāpat aicināja neaizmirst, ka svētceļojums nav domāts tikai “savas dvēseles izdaiļošanai”, bet gan iespēja dāvāt citiem to, ko bez maksas esam saņēmuši no Jēzus.

Atgādinām, ka par oficiālo Svētā Jēkaba ceļa veidošanas sākumu var uzskatīt šī gada 3. martu, kad aptuveni 30 svētceļnieki no Latvijas, Lietuvas un Polijas devās 22 kilometrus garā ceļā no Žagares Lietuvā uz Tērveti Latvijā. Pēc tam sekoja vēl citi pārgājieni, lai izpētītu, veidotu un iezīmētu ceļu Latvijā.

Svētā Jēkaba ceļš ir viens no slavenākajiem svētceļojuma maršrutiem Eiropā. Tas ved uz Kompostelas (Spānijā) Svētā Jēkaba katedrāli, kur atdusas svētā apustuļa Jēkaba mirstīgās atliekas.

Maršruta izstrāde Latvijā balstīta uz Eiropas Svētā Jēkaba ceļa federācijas izvirzītajiem noteikumiem, saskaņā ar kuriem ne tikai jāmarķē ceļš, bet arī, piemēram, jāizvērtē un jāiekļauj ceļā piemērotus apskates objektus, jāveido mājaslapa ar maršruta aprakstiem un informāciju par potenciālajām naktsmājām, ēdināšanas iespējām. Plānots, ka ceļš Latvijā vīsies caur Tērveti, Dobeli, Līvbērzi, Rīgu, Siguldu, Cēsīm, Valmieru un noslēgsies Valkā.

Ceļa veidošanas jaunumiem var sekot līdzi asociācijas Facebook lapā “Camino Latvia”. Tajā var uzzināt, kad un kur notiks tuvākie pārgājieni un informatīvie vakari, kuros piedalīties aicināts ikviens interesents. Tuvākais patlaban ieplānotais pasākums notiks 10. jūnijā pl.19 centra “Zikurāts”  telpās Bruņinieku ielā 36, lai pārrunātu padarīto un dalītos idejās par nākotni.

LRKB IC

Dalīties ar rakstu

Share on facebook
Share on twitter
Share on whatsapp
Share on email
Share on linkedin
Share on telegram

Saistītie raksti