Vairāki priesteri kļuvuši par virsleitnantiem

2019. gada 22.novembrī, Latvijas Nacionālajā Aizsardzības akadēmijā Virsnieku speciālistu kursa beidzējiem – kadetiem bija izlaidums. Daudzi akadēmijas absolventi, pabeidzot studijas, saņēma virsnieka dienesta pakāpi – virsleitnants. Viņu vidū bija Rīgas arhidiecēzes priesteri – Smiltenes draudzes prāvests Juris Škapars un Rīgas sv. Jēkaba katedrāles vikārs Valters Vārpsalietis, Liepājas diecēzes Talsu, Rojas, Kandavas un Dundagas draudzes prāvests Arnis Sulejmanovs, kā arī Rēzeknes-Aglonas diecēzes priesteri – Ludzas draudzes prāvests Jānis Kolns un Aglonas draudzes vikārs Juris Skutels.

Realizējot Nacionālo Bruņoto spēku (NBS) komandiera ģenerālleitnanta Leonīda Kalniņa nodomu, lai Zemessardzes (ZS) vienībās – brigādēs un bataljonos – būtu kalpojošs garīdznieks – kapelāns, arī priesteri uzsāka studijas Latvijas Nacionālajā akadēmijā Virsnieku speciālistu pamatkursā.

Vispirms kareivja pamatapmācības kursu katrs priesteris izgāja Zemessardzes bataljonos, kuros viņi jau līdz šim kalpoja – J. Škapars ZS 22. bataljonā Valmierā, V. Vārpsalietis ZS 17. bataljonā Skultē, A. Sulejmanovs – ZS 4. Kurzemes brigādes 46. bataljonā, J. Skutels ZS 35. bataljonā Preiļos un J. Kolns ZS 25. bataljonā Gulbenē. Instruktora apmācības tika uzsāktas Cēsīs NBS Instruktoru skolā, kur priesteri kopā ar citu specialitāšu pārstāvjiem (juristi, infotehnoloģijas speciālisti, psiholoģi, kapelāni u.c.) apguva pamatiemaņas militārajā dzīvē – fiziskajā sagatavotībā, reglamentos, militārajā likumdošanā, medicīnā, orientēšanās un daudzās citās nepieciešamajās zināšanās militārajā jomā. Īpaši jāuzsver, ka topošajiem virsniekiem bija jāizbauda karavīra ikdienas dzīve – gan šaušanas apmācībās, dzīve daudzu diennakšu garumā mežā un poligonā. Svarīgs bija komandas darbs, kad visi kadeti kopā, viens otru atbalstot, iziet cauri dažādiem pārbaudījumiem un grūtībām. Gan negulētās naktis, gan krosi un pārgājieni ar visu ekipējumu, gan aukstums un slapjums poligona apstākļos ir liels izaicinājums daudziem. Katrs tiek pārbaudīts – vai vari izdzīvot sarežģītos stresa apstākļos. Ja gribi būt karavīrs, tad tam visam ir jātiek pāri. Pārbaudījumos tiek vērtēti ne tikai katra kadeta līderība, individuālās iemaņas un spējas fiziskajā sagatavotībā un praktiskajās zināšanās, bet tieši spēja darboties komandā, saliedēt to pārbaudījumu un risku brīžos, kādas ir savstarpējās attiecības ikdienas sadzīvē karavīru rutīnas dzīvē. Priesteri to veiksmīgi prata.

Izturot visus fiziskos un intelektuālos pārbaudījumus Cēsīs, abi priesteri kopā vēl ar citu diecēžu priesteriem turpināja studijas Rīgā Nacionālajā Aizsardzības akadēmijā. Esot akadēmijā, priesteriem jau priekšā bija grūtāki izaicinājumi – dažādas sarežģītākas un specifiskākas militārās disciplīnas – lēmumu pieņemšana, pavēļu izstrāde, dažādu sarežģītu situāciju analīze, angļu valodas testi, citas ieskaites un gala eksāmeni. Arī šos pārbaudījumus priesteri veiksmīgi izturēja.

Kā kapelānam priesterim jānodrošina zemessargu un profesionālā dienesta karavīru un viņu tuvinieku garīgā aprūpe. Kapelāna uzdevums ir specifiska kalpošana bruņotajos spēkos, kuras mērķis ir attīstīt reliģiskās, garīgās, morālās un ētiskās vērtības un īstenot garīgo aprūpi. Kapelāns ir persona, kura attiecīgās reliģiskās savienības (baznīcas) noteiktajā kārtībā ieguvusi teoloģisko izglītību un kuru amatam izvirzījusi reliģiskā savienība (baznīca).

Majors Raimonds Krasinskis, LR Zemessardzes vecākais kapelāns

Dalīties ar rakstu

Share on facebook
Share on twitter
Share on whatsapp
Share on email
Share on linkedin
Share on telegram

Saistītie raksti