Jēkaba katedrālē izskanēs “Mūzika dvēselei”

Sestdien, 27. jūnijā, pl. 16:30 Rīgas Svētā Jēkaba katedrālē notiks pirmais ērģeļmūzikas koncerts pēc ārkārtas stāvokļa atcelšanas.  Ērģelniece Ilona Birģele savā dzimšanas dienā dāvās klausītājiem klasiskās mūzikas programmu „Mūzika dvēselei”, kurā garīgums, kas ir ļoti nozīmīgs mākslinieces daiļrades aspekts, savīsies ar romantismu un J.S.Baha skaņdarbiem. Jēkaba katedrāles ērģeļu skanējumu visā krāšņumā atklās J.S.Baha „Tokāta un fūga re minorā”, F.Šūberta „Ave Maria”, J.Brāmsa korāļprelūdijas u.c. autoru darbi.

Ilona Birģele ir aktīvi koncertējoša ērģelniece un ir sniegusi koncertus ne tikai Latvijā, bet arī Lietuvā, Igaunijā, Zviedrijā, Somijā, Čehijā, Holandē, Krievijā, Kazahstānā, Vācijā, Šveicē un Izraēlā. Piedalījusies starptautiskos ērģeļmūzikas konkursos un festivālos. Māksliniece regulāri apmeklē meistarklases, kur turpina pilnveidot savas prasmes pie pasaulē atzītiem ērģelniekiem.

Katedrāles ērģeles ir brīnišķīgs vēsturisks instruments ar bagātīgu toņu gammu, kurš līdz šim Rīgas koncertdzīvē ir bijis maz dzirdams.

Vēstures avoti vēsta, ka Jēkaba katedrāles ērģeļu vēsture ir diezgan sena. Tomēr precīzākas ziņas ir sākot ar 1762. gadu, kad baznīca pasūtināja ērģeles pie ievērojamā vācu ērģeļbūvētāja Heinriha Andreasa Konciusa. No tiem laikiem ir saglabājies skaistais ērģeļu prospekts jeb ērģeļu redzamā, dekoratīvā daļa, kuru veido stabules un rotājumi. Tagadējās ērģeles ir tapušas 1913. gadā. Tās būvējusi Emīla Martina ērģeļbūves firma, kas tajā laikā bija lielākā nozares kompānija Latvijā.

Kopā ar I. Birģeli muzicēs jaunā un daudzsološā dziedātāja Anete Viļuma (soprāns) un Inita Malnača (čells). Programmā  skanēs J.S. Baha, F. Šūberta, J. Brāmsa un J. Mediņa opusi.

Ieeja pasākumā par ziedojumiem. Koncerts notiks ievērojot valstī noteiktos pulcēšanās ierobežojumus. Koncertu organizē Rīgas Svētā Jēkaba katedrāle.

Inita Malnača

Inita.malnaca@gmail.com, tel. 28300243

Dalīties ar rakstu

Share on facebook
Share on twitter
Share on whatsapp
Share on email
Share on linkedin
Share on telegram

Saistītie raksti

Runāt caur ērģelēm

Rīgas Kristus Karaļa baznīcā svētdienas dievkalpojumos un svētku dienās baznīcas ērģeles spēlē jaunais ērģelnieks Oskars Kalniņš. Šajā draudzē vairākus gadus

Lasīt vairāk »