Iznāk Vinetas Trimalnieces pirmā grāmata “Piepildīts”

Šonedēļ atvēršanas svētkus piedzīvos grāmata “Piepildīts”. Grāmatas autore Vineta Trimalniece savā stāstu krājumā ir apkopojusi iedvesmas un mirkļus, kas piedzīvoti, strādājot ar gados veciem cilvēkiem pansionātā. Tā ir V. Trimalnieces pirmā grāmata.

Izdevuma autore stāsta, ka rakstīt viņai paticis jau bērnībā: “Atceros, ka kopīgo ģimenes drēbju skapi biju aplīmējusi ar saviem dzejoļiem un pantiņiem jau sākumskolas laikos, rakstīju daudz un dikti, un pusaudžu gados sapratu – dikti gribu uzrakstīt grāmatu, tomēr ar gadiem sapratu, ka gari teksti nav mana stiprākā puse, pārsvarā rakstīju sev īsus stāstiņus, mazās “epifānijas” un pārdomas.”

Kad sācies studiju laiks Rīgā, V. Trimalnieci sāka īpaši interesēt seniori, jo šķitis, ka “viņos ir tāda bagātību krātuve, tik garš mūžs, kurā noteikti piedzīvots vairāk nekā vispārsteidzošākajās Holivudas filmās iespējams parādīt”. Iespējams, septiņus gadus darbojoties Svētā Kamila lūgšanu grupā, kas dodas uz slimnīcām veikt brīvprātīgo darbu un aicināt pacientus uz Svēto Misi vai satikt priesteri, dzima mīlestība pret veciem cilvēkiem, “jo bieži redzēju cilvēkus, kas, manuprāt, bija tik skaisti, tik dziļi, tik dzīves piepildīti”.

“Man šķita, ka mēs kā sabiedrība esam aizmirsuši, cik daudz var dot sirma cilvēka dzīve, padoms, pieskāriens un klātbūtne. Ņemot vērā, ka ar vecumu bieži vien komplektā nāk visnepatīkamākās slimības, caur katru grumbu spiežas ārā visu mūžu slēptākās nejaukākās īpašības, tāpēc mēs bieži atmetam to, ko tas cilvēks vēl aizvien var dot,” skaidro V. Trimalniece.

Lai saprastu, vai tiešām ikdienā ir gatava saskarties ar vecuma un slimību nomocītiem cilvēkiem, viņa sākusi strādāt pansionātā. “Šie cilvēki, kurus redzēju, kurus palīdzēju apkopt, baroju, ar kuriem pļāpāju, vedu ārā vai ar kuriem spēlēju spēles, bija mana iedvesma radīt vienojošus stāstus, bet neviens no šiem stāstiem nav ne biogrāfisks, ne uz patiesiem notikumiem balstīts, tās ir iedvesmas, mirkļi, būtība, skatieni, kurus es uztvēru no saviem pansionāta iemītniekiem un tad nāca klāt mana iztēle, mirkļi no citām pieredzēm un iespējām. Protams, kāds stāsts ir mazliet vairāk iedvesmojies no kāda konkrēta cilvēka vai notikuma, kāds mazāk. Lai vai kā, šie cilvēki, kuriem viena no lielākajām bailēm ir par to, ka viņi vairs nevienam nav vajadzīgi, man bija iedvesma rakstīt, radīt, pilnveidoties un tagad ar “Zvaigznes ABC” atbalstu nodot emocionāli saņemto tālāk,” grāmatas tapšanas detaļās dalās tās autore, norādot, ka nosaukums “Piepildīts” ir saistīts ar katra cilvēka nodzīvoto mūžu, kas “ir nodzīvots tā vai citādi, raibāk vai vienkāršāk, labāk vai sliktāk, lai vai kā, tas ir bijis piepildīts”.

Grāmatas atvēršanas svētki norisināsies šo ceturtdien, 24. septembrī, pl. 18 RB kafejnīcā, vienīgajā vietā Rīgā, kur strādā cilvēki ar invaliditāti. Kafejnīca atrodas Bruņinieku ielā 63. Vakara gaitā autore stāstīs par savu rakstīšanas mīlestību un tapušo darbu, būs muzikāli priekšnesumi un foto mirkļi, uzkodas un sarunas. Būs iespēja iegādāties grāmatu “Piepildīts” par īpaši draudzīgu cenu.

Lai nedaudz iepazītu grāmatas atmosfēru, “Zvaigzne ABC” mājaslapā var izlasīt vienu no grāmatā ietvertajiem stāstiem.

LRKB IC; foto: Madara Rikveile

Dalīties ar rakstu

Share on facebook
Share on twitter
Share on whatsapp
Share on email
Share on linkedin
Share on telegram

Saistītie raksti