Šonedēļ Agneses Irbes grāmatas “Principiāla dzīvības aizsardzības ētika” atvēršana

Šonedēļ atvēršanas svētkus piedzīvos sengrieķu valodas filoloģes un antīko zinātņu doktores Agneses Irbes grāmata “Principiāla dzīvības aizsardzības ētika”. Nepilnas 400 lapaspuses biezajā grāmatā autore, izmantojot gan konceptuāli analītisko, gan arī ilustratīvo piemēru pieeju, argumentēti aizstāv pozīciju, ka nolūks nogalināt un tīšs uzbrukums cilvēka dzīvībai vienmēr ir morāls pārkāpums.

“Tīšas nogalināšanas aizliegums neparedz nekādus izņēmumus – ne cilvēku nepilnīgu attīstību vai konkrētu spēju trūkumu, ne viņu nodarījumus, ne lielāka kopējā labuma aprēķinu. Cieņa pret cilvēka dzīvību un tās neaizskaramība aizstāvēta kā morāles pamatprincips sekulārā pasaules uzskatā. Šī tēze grāmatā izvērsta četrās nodaļās, kas secīgi apskata mākslīgos abortus, eitanāziju, nāvessodu un nogalināšanu kara laikā. Pēdējā nodaļa veltīta dzīvnieku morālajam statusam, skaidri novelkot robežu starp aspektiem, kuros citas dzīvas būtnes līdzinās cilvēkiem, un aspektiem, kuros tās fundamentāli atšķiras,” lasām grāmatas anotācijā.

Grāmatas autore A. Irbe A. Irbe līdz šim ir jau izdevusi dzejoļu krājumu “Tā gaisma” (1991), kā arī sadarbībā ar Aiju van Hofu sagatavojusi krājumu “Hipokratiskie raksti. Izlase” (2003) un bilingvālu Epikūra tekstu tulkojumu “Vēstules. Atziņas. Fragmenti” (2007). Publicistikā viņa darbojas kopš 1996. gada. Līdzdibinājusi un vada Rietumu tradicionālajai filozofijai, konservatīvismam un kultūrkritikai veltītu tīmekļa portālu www.telos.lv.

Grāmatas atvēršana norisināsies ceturtdien, 23. novembrī, pl. 18 Latvijas Nacionālās bibliotēkas Klīversalas zālē. Pasākumā klātesošos uzrunās Žaņa Lipkes memoriāla direktore Lolita Tomsone, Latvijas Universitātes Vēstures un filozofijas fakultātes docente, grāmatas zinātniskā redaktore Līva Rotkale un A. Irbe.

Grāmatas “Principiāla dzīvības aizsardzības ētika” izdevējs ir Žaņa Lipkes memoriāls. Grāmatas autore raksta: “Cilvēka rīcības izvērtējumā ir jābūt kaut kam vairak par neticamu veiksmi un drosmi, un pārdrošību. Es gribēju šo grāmatu veltīt kādam šobrīd dzīvam cilvekam, bet, ja būtu izlēmusi citādi, tad tā būtu veltīta Žaņa Lipkes un viņa sievas Johannas piemiņai.” Izdevumu jau var iegādāties Latvijas grāmatnīcās.

KABIA

Dalīties ar rakstu

Share on facebook
Share on twitter
Share on whatsapp
Share on email
Share on linkedin
Share on telegram

Saistītie raksti