Atlaidas par mirušajiem līdzīgi kā pērn varēs iemantot visu novembri

Latvijas Bīskapu konference izplatījusi paziņojumu, kurā informē ticīgos par iespējām šī gada novembrī apstākļos nopelnīt dvēselēm šķīstītavā pilnas atlaidas. 2. novembrī Baznīca atzīmē Visu ticīgo mirušo piemiņas dienu. Tradicionāli pirmajās novembra dienās – no 1. līdz 8. novembrim –, apmeklējot kapsētu un lūdzoties par mirušajiem, vai arī 2. novembrī, apmeklējot baznīcu un lūdzoties tur lūgšanas “Tēvs mūsu” un “Es ticu”, ticīgie varēja nopelnīt dvēselēm šķīstītavā pilnas atlaidas.

Lai ievērotu saistībā ar vīrusa COVID-19 izplatīšanos ieviesto mājsēdi, bet atvieglotu ticīgajiem atlaidu iemantošanu, kuras drīkst upurēt tikai par mirušajiem, Apustuliskais penitenciārijs nosaka, ka Latvijas vietējā Baznīcā šajā gadā:

1. pilnās atlaidas, kas parasti iemantojamas laikā no 1. līdz 8. novembrim, tiem, kas apmeklē kapsētas lūdzoties par mirušajiem, kaut vai tikai domās, vai 2. novembrī dievbijīgi apmeklējot baznīcu un tur lūdzoties Kunga lūgšanu “Tēvs mūsu” un “Es ticu”, ir iemantojamas jebkurā novembra mēneša dienā;

2. vecāka gada gājuma cilvēki, slimojošie un visi tie, kuri svarīgu iemeslu dēļ nevar iziet no mājām arī var iemantot pilnas atlaidas, kuras var upurēt par mirušajiem, ja garīgi vienosies ar citiem ticīgajiem, atteiksies no jebkura grēka un pie pirmās iespējas izpildīs trīs atlaidu iemantošanas noteikumus (sakramentālā grēksūdze, Svētās komūnijas pieņemšana, lūgšana Svētā tēva nodomā) un Jēzus vai Dievmātes svētbildes priekšā dievbijīgi lūgsies par mirušajiem, piemēram, Laudes vai Vesperes no Breviāra ofīcija par mirušajiem, rožukroni, Dieva žēlsirdības kronīti vai citas lūgšanas par mirušajiem, vai arī lasīs un pārdomās Evaņģēlija fragmentus, kas paredzēti mirušo pieminēšanas liturģijā, vai veiks žēlsirdības darbu, upurējot Dievam savas ciešanas un dzīves grūtības.

Apustuliskais penitenciārijs pamudina priesterus dedzīgi veikt savu kalpojumu Izlīgšanas sakramentā (grēksūdzē) un Svētās komūnijas aiznešanā slimajiem. Šis augstākais Baznīcas tribunāls garīgajās lietās atgādina, ka, ja runa ir par pilno atlaidu iemantošanas noteikumiem, ir spēkā dokuments “Par Izlīgšanas sakramentu pašreizējā pandēmijas situācijā”, ko šis tribunāls izdeva 2020. gada 19. martā.

Priesteri tiek pamudināti Visu ticīgo mirušo piemiņas dienā svinēt trīs Svētās Mises savā nodomā vai par ziedojumu; par visiem ticīgiem mirušiem bez ziedojuma; pāvesta nodomā.

Viktors Stulpins, Liepājas bīskaps, Latvijas Bīskapu konferences priekšsēdētājs
Zbigņevs Stankevičs, Rīgas arhibīskaps metropolīts
Jānis Bulis, Rēzeknes-Aglonas bīskaps
Edvards Pavlovskis, Jelgavas bīskaps
Andris Kravalis, Rīgas palīgbīskaps

Dalīties ar rakstu

Share on facebook
Share on twitter
Share on whatsapp
Share on email
Share on linkedin
Share on telegram

Saistītie raksti