Liepājas katedrāles logus rotā atjaunotas vitrāžas

Ar Sakrālā mantojuma finansēšanas programmas atbalstu 2021. gada nogalē iesākās Liepājas Sv. Jāzepa katedrāles rietumu fasādes logu restaurācija. 2022. gada 7. jūnijā katedrālē tika iemontētas pirmās restaurētās vitrāžas un paņemtas atjaunošanai nākamās.

Laika apstākļu ietekmē un dabiskā nolietojuma rezultātā katedrāles rietumu fasādes puses vitrāžas ir cietušas visvairāk. Katrs lielais logs, kuru augstums ir 3,30 m un platums ir 2,50 metri, sastāv no trim lielām un divdesmit vienas mazas vitrāžas. Dzelzs rāmji tās apvieno vienotā kompozīcijā. Par abu vitrāžu patieso tehnisko stāvokli varēja spriest tikai pēc to sastāvdaļu demontāžas no nesošajiem dzelzs rāmjiem. Abu rāmju apakšējā daļa daudzu gadu gaitā bija tā izrūsējusi, ka rāmjus izcelt no ailām varēja, tikai tos no abām pusēm saskrūvējot ar dēļiem. Arī atsevišķo vitrāžu svina dzīslojums bija uz sabrukšanas robežas. Visas vitrāžas nācās izjaukt.

Agris Butelis, kurš veic vitrāžu restaurāciju, skaidro: “Veselo stiklu tīrīšana bija neparasti garš un komplicēts process. Stiklā ieēdušos simtgadīgos netīrumus “neņēma” parastie tīrīšanas līdzekļi. Bija jāķeras pie daudz “niknākas” ķīmijas. Trūkstošos un saplēstos stiklus aizstāja ar līdzīgiem. Saglabāt izdevās apmēram 90% oriģinālos stiklus.

Ar vitrāžu restaurāciju saprotam bojātā svinojuma un stiklu atjaunošanu. Šajā gadījumā svina dzīslojums nebija labojams, tādēļ visas vitrāžas bija jāpārsvino.

Neparedzēti daudz laika prasīja arī atjaunoto vitrāžu montāža un nostiprināšana renovētajos dzelzs rāmjos. Izmantojām cinkotas šplintes un daudzu gadu desmitos pārbaudītu logu ķiti, kas sastāv no smalki malta krīta un lineļļas pernicas, to ietonējot ar tumšu lineļļas krāsu.

Nebija viegli sameklēt un sagādāt ļoti platas svina dzīslas kā oriģinālajam dzīslojumam. Tādas ikdienā nenākas pielietot.

Atjaunojot šīs divas lielās vitrāžas ir uzkrājusies jauna pieredze un darba paņēmieni, kas nākošos trīs logus ļaus “pieveikt” īsākā laika posmā.”

Teksts un foto: katedrale.lv

Dalīties ar rakstu

Share on facebook
Share on twitter
Share on whatsapp
Share on email
Share on linkedin
Share on telegram

Saistītie raksti