Atzīmējot Lāčplēša dienu un Latvijas Republikas proklamēšanas 104. gadadienu, izdota bagātīgi ilustrēta Sintijas Stipres zinātniskā monogrāfija “Latvijas valsts apbalvojumi: vēsturiskā izcelsme un tiesiskais regulējums”.
Grāmatas atvēršanas svētkos Rīgas Latviešu biedrības namā piedalījās Latvijas valsts bijušie prezidenti Guntis Ulmanis un Valdis Zatlers, Nacionālo bruņoto spēku komandieris ģenerālleitnants Leonīds Kalniņš, Romas katoļu baznīcas Rīgas arhidiacēzes palīgbīskaps Andris Kravalis, Latvijas ordeņu kavalieri, kā arī vēstures un juridisko zinātņu doktori, muzeju vadošie pētnieki, akadēmiķi, mācībspēki, diplomāti un citas personas.
Atklājot pasākumu, S. Stipres promocijas darba vadītājs Dr. iur. Aivars Endziņš uzsvēra, ka monogrāfija „ir nozīmīga dāvana Latvijas valstij un Saeimai tās simtgadē, nozīmīgs ieguldījums Latvijas tiesību vēsturē un Eiropas Savienības apbalvojumu sistēmā”. Prezidents Guntis Ulmanis izteica atzinību par iznākušo monogrāfiju un dalījās savās atmiņās par Latvijas apbalvojumu atjaunošanu pēc neatkarības atjaunošanas. Savukārt prezidents Valdis Zatlers pateicās autorei par ieguldīto darbu pētījuma veikšanā un dalījās atmiņās par darba grupas izveidošanu savas prezidentūras laikā apjomīgo grozījumu veikšanai Latvijas valsts apbalvojumu likumā 2010. gadā. Latvijas Nacionālo bruņoto spēku komandieris, ģenerālleitnants Leonīds Kalniņš akcentēja monogrāfijas nozīmību, kurā pētīti Latvijas un citu valstu apbalvojumi, jo „apbalvojums karavīram ir ļoti svēts, tas norāda uz spēku, drosmi un izlēmību”.
Romas katoļu baznīcas Rīgas arhidiacēzes palīgbīskaps Andris Kravalis atzinīgi novērtēja veikto pētījumu, atzīmējot, ka tas veikts ne tikai ar zinātnisku precizitāti, bet arī ar ticības pārliecību un pateicās, ka autore piekritusi iesaistīties darba grupā, kuras ietvaros Romas katoļu baznīca Latvijā izstrādās savas goda zīmes nolūkā pateikties ticīgajiem un garīdzniekiem par viņu sniegto atbalstu Baznīcai.
Latvijas pastāvēšanas vēsturē šis ir pirmais zinātniskais pētījums par Latvijas valsts apbalvojumu sistēmu un tās tiesisko regulējumu. Monogrāfija tapusi uz Dr. iur. Sintijas Stipres 2014. gadā aizstāvētā promocijas darba bāzes un ir autores dāvana Latvijai valsts svētkos. Pētījums balstīts uz valsts arhīvu dokumentu, muzeju krājumu un normatīvo aktu izpēti, atspoguļojot līdz šim nezināmus faktus par Latvijas valsts apbalvojumu vēsturi. Autore analizējusi apbalvojumu būtību un vēsturisko izcelsmi, norādot, ka ordeņa krusts mūsdienu apbalvojumos atspoguļo cilvēka gara spēku un cēlies no mūku-bruņinieku ordeņa atpazīšanas zīmes – krusta, kas kristietībā simbolizē četrus kardinālos tikumus, bet krusta smailes – astoņas Kalna svētības. Savukārt Triju Zvaigžņu ordeņa medaljonā ietvertās trīs zvaigznes simboliski norāda uz vērtībām, kas ir būtiskas ikviena cilvēka dzīvē: ticība, cerība, mīlestība.
Grāmatā aprakstīts arī Latvijas valsts apbalvojumu dibināšanas procesu starpkaru periodā un atjaunošanu mūsdienās, kā arī izstrādāta zinātniskā teorija par valsts apbalvojumu klasifikāciju un apbalvojumu sociāli psiholoģisko lomu sabiedrībā.
Monogrāfijā apskatīti arī valsts vadītāja dibinātie personiskie apbalvojumi un protokolāro ordeņu loma diplomātisko attiecību veidošanā. Atsevišķa nodaļa veltīta Eiropas Savienības valstīs dibinātajiem valsts apbalvojumiem. Autore sniegusi priekšlikumus apbalvojumu sistēmas un normatīvi tiesiskās bāzes pilnveidošanai, un aktualizējusi jautājumus tālākai tēmas izpētei.
Grāmatas autore Dr. iur. Sintija Stipre ir karjeras diplomāte ar vairāk nekā 20 gadu darba pieredzi Ārlietu ministrijā. Izstrādājusi 2009. gadā pieņemto Latvijas valsts karoga likumu un Ministru kabineta noteikumus “Latvijas valsts karoga likuma piemērošanas noteikumi”. Eksperta statusā darbojusies arī Saeimas Juridiskās komisijas izveidotajā darba grupā, kura izstrādāja 2010. gadā pieņemtos grozījumus Valsts apbalvojumu likumā. Eksperte valsts simbolu tiesiskā regulējuma un lietošanas etiķetes jautājumos. 2007. gadā apbalvota ar Latvijas Republikas aizsardzības ministra piemiņas medaļu „NATO SAMITS 2006” kā atzinības apliecinājumu par sekmīgu NATO valstu un valdību vadītāju sanāksmes norisi Rīgā. 2011. gadā saņēmusi Ārlietu ministrijas Valsts sekretāra balvu par nozīmīgu ieguldījumu ārlietu dienesta stiprināšanā, savukārt 2018. gadā apbalvota ar Ārlietu ministrijas Atzinības rakstu par godprātīgu un profesionālu darba pienākumu veikšanu.
Bagātīgi ilustrētā monogrāfija būs saistoša lasāmviela ikvienam interesentam, lai padziļinātu izpratni par Latvijas valsts apbalvojumu sistēmu un tiesisko regulējumu mūsdienās. Grāmatu var iegādāties internetā: www.virja.lv, www.buki.lv un www.ekiosks.lv.
Dr.iur. Sintija Stipre, monogrāfijas autore, Sv. Marijas Magdalēnas draudzes locekle; Foto: Ojārs Jansons