Šodien sākas Triduum Paschale

Šodien, Lielajā Ceturtdienā, sākas Baznīcas liturģiskā gada Trīs svētās dienas jeb Triduum Paschale (latīņu val.). Tas ir laiks, kad Baznīca svin Kristus ciešanu, nāves un augšāmcelšanās noslēpumu.

Triduum sāksies šodienas vakarā, kad dievnamos tiks svinēta Kunga Jēzus Kristus Pēdējo vakariņu Svētā Mise, atceroties vakaru, kad Jēzus iedibināja Vissvētāko Sakramentu un Priesterības sakramentu. Taču šajā dienā jau no rīta diecēžu katedrālēs bīskapi kopā ar diecēzes priesteriem svin īpašu Hrizmas svētīšanas Svēto Misi, kuras laikā tiek svētītas eļļas.

Lielajā Piektdienā tiks pieminēta Kristus nāves diena. Pl. 15 mēdz uzskatīt par Kristus nāves stundu, tāpēc šajā laikā baznīcās notiks dievkalpojumi, daudzviet gan baznīcās, gan arī dažādu pislētu ielās norisināsies arī Krustaceļa lūgšana. Šī ir vienīgā diena gadā, kad netiek svinēta Svētā Mise. Šajā dienā pl. 11 Rīgā norisināsies Ekumeniskais Krustaceļš, kas sāksies pie rīgas Svētā Jēkaba katedrāles, bet noslēgsies Doma laukumā. Šāda ekumeniska lūgšana norisināsies arī citās Latvijas vietās.

Savukaŗt Lielās sestdienas vakarā notiks svinīgākais dievkalpojums katoļu Baznīcas liturģijā – sāksies Lieldienu vigīlija. Dievkalpojums sākas ar gaismas ritu pie ugunskura, kur tiek iedegta Lieldienu svece. Pēc tam tiek lasīti vairāki lasījumi par galvenajiem notikumiem cilvēces pestīšanas vēsturē. Dievkalpojuma laikā notiek kristības solījumu atjaunošana un dažreiz arī kristības. Pēc dievkalpojuma vai arī Kunga augšāmcelšanās svētdienā baznīcā notiek procesija.

Vairākiem šo dienu dievkalpojumiem, kas notiks dažādās Latvijas draudzēs, kā arī Vatikānā, būs iespēja sekot līdzi arī Latvijas medijos. Radio Marija Latvija Lielajā Ceturtdienā pl. 10 raidīs Hrizmas svaidīšanas dievkalpojumu no Rīgas Sv. Jēkaba katedrāles un pl. 18 Pēdējo vakariņu dievkalpojumu no Liepājas Sv. Jāzepa katedrāles. Lielajā piektdienā pl. 11 Radio Marija translēs Ekumenisko Krustacēlu, kas norisināsies Vecrīgā. Lūgšanas tiešraidi nodrošinās arī TV24 un KatolisTV. Pl. 13 saīsinātu lūgšanas ierakstu varēs noklausīties Latvijas Radio 1. Radio Marija ēterā šajā dienā pl. 15 būs Kunga Ciešanu dievkalpojums no Jelgavas Bezvainīgās Jaunavas Marijas katedrāles un pl. 18 – Kungu Ciešanu dievkalpojums no Sv. Pētera bazilikas Romā. Pl. 22.15 radio ētera varēs klausīties Krustaceļu, kurš notiks Romā un kuru parasti vada pāvests. Šo dievkalpojumu pl. 22.25 translēs arī Latvijas Televīzijas pirmais kanāls.

Lielajā Sestdienā radio ēterā pl. 18 varēs noklausīties Kunga Augšāmcelšanās svētku vigīliju no Rīgas Sv. Jēkaba katedrāles, bet pl. 20.30 – no Vatikāna. Pirmajās un otrajās Lieldienās radio ēterā izskanēs vairāki dievkalpojumi no dažādām Latvijas katedrālēm un baznīcām, tostarp arī luterāņu un baptistu dievkalpojumi, bet pl. 13 tiks pārraidīta pāvesta uzruna “Urbi et orbi” jeb “Pilsētai un pasaulei”. To translēs arī Latvijas Televīzijas pirmais kanāls. Pēc uzrunas televīzijā pl. 13.30 varēs noklausīties Latvijas kristīgo konfesiju bīskapu apsveikumus Lieldienās.

KABIA

Dalīties ar rakstu

Share on facebook
Share on twitter
Share on whatsapp
Share on email
Share on linkedin
Share on telegram

Saistītie raksti