17. aprīlī norisinājās pirmais starpkonfesionālais un digitālais hakatons* jauniešiem, kurā piedalījās jaunieši no katoļu, luterāņu un baptistu konfesijām. Hakatonā tika izvirzītas četras galvenās tēmas: jauniešu brīvā laika pavadīšana un socializēšanās, atbalsts jauniešiem dažādos dzīves aspektos, reālai dzīvei nepieciešamās prasmes un zināšanas, kā arī piederības sajūta vietējai kopienai, atbalsts jauniešiem un pašapziņas celšana.
Hakatonā kopumā piedalījās 23 jaunieši, kas tika sadalīti 4 komandās un katrai no komandām tika piešķirta viena no problemātikām. Komandām tika piesaistīti vadītāji un mentori, kas palīdzēja ar savām zināšanām un prasmēm. Starp mentoriem bija tādas personības kā Dace Indrika, Ulvis Kravalis, Edgars Deksnis un Kristaps Kravalis. Komandas visas dienas garumā varēja izstrādāt idejas un vakara noslēgumā tās tika prezentētas.
Pirmās komandas ideja bija par brīvā laika aktivitātēm. Tā tika balstīta uz Covid 19 pandēmijas problemātiku – jauniešu izolētību iekštelpās, kā rezultātā ir pasliktinājusies sociālā un fiziskā veselība. Piedāvātā ideja – aplikācija, kurā jaunietis saņem dienas izaicinājumus ar iespēju pievienot draugus un krāt punktus par paveiktajām aktivitātēm.
Otrās komandas ideja bija izveidot jauniešu atbalsta tīklu. Tā ietvaros tiktu sniegta iespēja gūt individuālu atbalstu jauniešiem. Šis tīkls dotu iespēju jauniešiem sasniegt nepieciešamos resursus (literatūru, podcastus, liecības), kā arī iespēju saņemt individuālas mentoru konsultācijas vai iespēju pievienoties grupām ar līdzīgām problēmām.
Trešās komandas ideja balstījās reālās dzīves nepieciešamo prasmju un zināšanu apguvē. Izvirzītā problēma – skola pilnvērtīgi nesagatavo jauniešus reālai dzīvei. Kā iespējamās iemaņas tika apskatītas – finanšu pratība (nodokļi, pensija, uzkrājumi, inflācija un kredīti), veselīgs dzīvesveids u.c. jauniešiem aktuāli temati.
Ceturtās komandas ideja bija īstenot projektu “Žēlsirdības svētdiena” ar mērķi uzrunāt cilvēkus darīt labus darbus, palīdzot bāreņiem, senioriem un sociāli neaizsargātām grupām. Nenovērtējama būtu katra jaunieša personīgā iesaiste brīvprātīgajā darbā, viņu personīgās liecības, kā arī iniciatīvas no pašiem jauniešiem.
Ideju vērtēšanā tika ņemti vērā tādi faktori kā idejas atbilstība uzdotajai problemātikai, idejas īstenošanas iespējamība, idejas radošums un oriģinalitāte, kā arī tās prezentācija – idejas skaidrība, kodolīgums, loģiskā struktūra un atraktivitāte.
Pirmo vietu šajā hakatonā ieguva ideja par jauniešu atbalsta tīkla izveidi! Katrs uzvarētājs saņēma dāvanu karti 50 EUR vērtībā no hakatona atbalstītājiem – sporta preču veikala sportapunkts.lv. Katrs hakatona dalībnieks arī saņēma iepriecinājuma balvu, iespēju mēnesi bez maksas piedalīties Move treniņu platformā.
Uzvarētāju komandas noslēguma vārdi bija sekojoši: “Vislabākais laiks iestādīt koku bija pirms 20 gadiem. Otrs labākais laiks to darīt ir tagad.”
Pateicamies visiem jauniešiem par entuziasmu, vēlmi iesaistīties un veidot ilgtspējīgu Latvijas nākotni! Mēs pašreiz stādām jaunus kokus ar jūsu līdzdalību!
*Hakatons – pasākums, kura mērķis ir salīdzinoši īsā laikā izveidot jaunus tehnoloģiskus risinājumus.
Jauniešu darba koordinatore Rīgas arhidiecēzē Anda Aleksandrova