Pie Rīgas pils Dievmātes lūdzas par mūsu valsti un mieru pasaulē

Vienu reizi mēnesī, sestdienā, Rīgas pilī vai tās pagalmā uz kopīgu Rožukroņa lūgšanu pulcējas Rīgas pils Dievmātes fonda lūgšanu grupa. Lūgšanu grupa pirmo reizi tikās 2013. gada maijā un sākumā īpaši lūdzās par to, lai nokārtotos jautājumi, kas saistīti ar Rīgas pils Dievmātes un Pletenberga skulptūras restaurāciju, kā arī lai veicinātu skulptūru atpazīstamību sabiedrībā.

Kā pastāstīja fonda pārstāve Lilija Jančevska, fonds izveidojās jau 2012. gadā ar mērķi panākt skulptūru restaurēšanu un līdzekļu vākšanu restaurācijai, jo toreiz par šiem kultūrvēsturiskajiem pieminekļiem neviens neinteresējās. Tomēr pēc pirmā darbības gada, kurā saskārās ar vairākiem pārbaudījumiem, atteikumiem, fonda pārstāvji saprata, ka šajā nodomā ir jālūdzas. Tika saņemtas nepieciešamās atļaujas, un lūgšana Rīgas pilī varēja sākties. Uz aicinājumu lūgties atsaucās vairāki brīvprātīgie un priesteri, un līdz šim iniciatīva turpinās, lūdzoties arī par mūsu valsti, tautu, valdību un mieru pasaulē. Parasti kopā lūdzas aptuveni 10 cilvēki.

L. Jančevska skaidro, ka Rīgas pils Dievmātes skulptūra ir viens no pirmajiem šāda veida darbiem. Tā tika izveidota pēc grāfa Valtera fon Pletenberga lūguma. 16. gadsimta sākumā Maskavas cara armija iebruka Livonijā ar apmēram 100 000 krievu un 30 000 tatāru lielu karaspēku. Livonijas ordeņa mestrs Pletenbergs pretī varēja stāties ar 7 000 bruņotu jātnieku un 6 000 kājnieku karaspēku. Maskavas pulki ielenca Pletenberga karavīrus no visām pusēm un cerēja tos viegli iznīcināt, bet Livonijas bruņinieki, kuru vidū bija arī vienkāršie zemnieki, ne tikai izlauzās no ielenkuma, bet arī sakāva pretiniekus. Šī uzvara tika uzskatīta par brīnumu. 1515. gadā Livonijas ordeņa mestrs Valters fon Pletenbergs uzstādīja Dievmātes tēlu, kas ir dabiska lieluma smilšakmeņu augšcilnis un atradās pie galvenās ieejas Rīgas pilī. Pēc grāfa Pletenberga nāves, līdzās Dievmātei tika uzstādīta arī viņa skulptūra.

Patlaban skulptūru oriģināli glabājas Rīgas pils Latvijas Nacionālā vēstures muzeja telpās, tāpēc arī lūgšana patlaban notiek iekštelpās. Pēc 500 gadu atrašanās ārpusē skulptūras ir stipri cietušas. Diemžēl restaurēt tās vairs nav iespējams, bet restauratori tās iekonservēs tādā stāvoklī, kādā tās atrodas patlaban. Un pēc tam tās būs apskatāmas Nacionālajā vēstures muzejā. Savukārt ārā, nišā, kurā atradās oriģināli, tiks uzstādītas skulptūru kopijas. Tās jau ir izgatavotas, bet to uzstādīšana plānota pavasarī.

L. Jančevska arī pastāstīja, ka Rožukroņa lūgšanai var pievienoties citi interesenti. Tomēr, ņemot vērā, ka personu saraksti ir jāiesniedz apstiprināšanai, jauns saraksts tiks veidots nākamajā gadā. Tie, kuri vēlas kopā lūgties, var pieteikties, rakstot uz e-pastu: lianma@inbox.lv.

LRKB IC

Dalīties ar rakstu

Share on facebook
Share on twitter
Share on whatsapp
Share on email
Share on linkedin
Share on telegram

Saistītie raksti