Svētā Andžela no Folinjo

4. janvāris

Svētā Andžela piedzima turīgā itāļu ģimenē 1248. gadā. Viņa izgāja pie vīra jau agrā jaunībā, un šajā ģimenē pasaulē nāca vairāki bērni. Pati Andžela par šo laiku saka, ka mīlēja pasauli un nodevās tās izpriecām.

Sasniegusi 40 gadu vecumu, Andžela bieži piedzīvoja vīzijas. To iespaidā sieviete atskārta, cik nožēlojama ir bijusi viņas dzīve, un apņēmās to izmainīt. Pēc trīs gadiem nomira Andželas māte, vēl pēc dažiem mēnešiem vīrs un arī bērni. Šie notikumi bija ļoti sāpīgi, tomēr viņa centās paļauties uz Dieva gribu. Andžela pamazām atteicās no mantas, kas viņai piederēja, un dzīvoja gandarīšanas garā. Viņa iestājās Sv. Franciska trešajā ordenī ap 1291. gadu.

Savas dzīves laikā svētā Andžela ir piedzīvojusi daudzas vīzijas, kuras ir apkopotas darbā ar nosaukumu „Svētīgās Andželas de Folinjo grāmata”. Tāpat svētā Andžela ir uzrakstījusi savu atgriešanās stāstu, kā arī aprakstījusi savas garīgās izaugsmes ceļu.

Sākot apmēram ar 1296. gadu un līdz pat nāvei, ap Andželu sāka pulcēties vairāki trešā ordeņa biedri, kuri viņas vadībā tiecās pieaugt svētumā. Vēlāk Andžela nodibināja māsu apvienību, kuras salika solījumus, tomēr nenoslēdzās klosterī, lai varētu neierobežoti veltīties žēlsirdības darbiem.

Tikmēr Andžela aizvien vairāk tika iegremdēta Kristus ciešanu apcerē. Redzot brūces, kuras Kungs viņas grēku dēļ izcieta, Andžela kļuva aizvien prasīgāka pret sevi. Dievs ļāva viņai piedzīvot stiprus kārdinājumus. „Es labprātāk ļautu sevi apņemt liesmām un dedzināt manu miesu nekā piedzīvot šādus kārdinājumus.” Šie pārbaudījumi ilga vairāk nekā divus gadus, pēc kuriem Dievs atalgoja savu uzticamo kalponi ar lielu žēlastību iegremdēties Dievā, un Andžela bieži piedzīvoja ekstāzes. Vairākus gadus viņas vienīgā pārtika bija Svētā Komūnija. 1308. gada Ziemassvētkos Andžela teica savām māsām, ka drīz mirs. Pāris dienas vēlāk Kristus atklājās viņai un teica, ka atnāks, lai aizvestu uz Debesīm. Andžela nomira miegā nākamā gada 3. janvārī. Viņas mirstīgās atliekas atrodas Folinjo Sv. Franciska baznīcā. Daudzi ticīgie ir piedzīvojuši brīnumus pie viņas kapa.

Svētā Andžela tika iecelta svēto kārtā 2013. gada 9. oktobrī. 

Evita Grudule, “Katoļu Kalendārs 2015”

Dalīties ar rakstu

Share on facebook
Share on twitter
Share on whatsapp
Share on email
Share on linkedin
Share on telegram

Saistītie raksti