Svētais Džuzepe de Anhieta

9. jūnijs

Džuzepe ir dzimis Spānijai piederošajā Tenerifes salā 1534. gadā turīgā ģimenē. Būdams 14 gadus vecs, Džuzepe devās mācīties uz Portugāli. Viņš bija dziļi dievbijīgs un juta aicinājumu uz priesterību. 1551. gadā viņu uzņēma jezuītu ordenī. Džuzepe iemācījās rakstīt portugāļu un latīņu, kā arī, protams, spāņu valodā. 1553. gadā jezuīti, domājot par to, kā uzlabot Džuzepes noviciāta laikā sabojāto veselību, viņu iekļāva grupā, kas devās uz Portugālei piederošo Brazīliju. Džuzepe ar biedriem sāka mācīt vietējiem tapua indiāņiem kristietības pamatus un kristīja viņus. Tāpat viņi arī iemācīja vietējiem pamatzināšanas citās jomās. Džuzepe mācīja indiāņiem latīņu valodu, pats centās apgūt vietējo valodu un pat sastādīja vārdnīcu un apkopoja gramatikas likumus.

Džuzepem bieži vien radās konflikti ar portugāļu kolonistiem par to, kā tie izturas pret indiāņiem. Tobrīd par šīm teritorijām cīnījās arī Francija. Izcēlās lieli nemieri, daudzi iezemieši tika nogalināti. Šeit noderēja Džuzepes vietējās valodas zināšanas, lai panāktu mieru. Kad nemieri norima, tika izveidota jezuītu skola, kurā Džuzepe ilgu laiku darbojās. Vēlāk viņš apceļoja reģionu, nostiprinot jezuītu misiju Brazīlijā. Pasliktinoties veselībai, Džuzepe 1591. gadā lūdza atstādināt viņu no pienākumiem. Sešus gadus vēlāk viņš nomira.

Džuzepe Anhieta vēstulēs priekšniekiem ir apkopojis ļoti daudz informācijas par Amerikas indiāņu dzīvesveidu un paražām. Viņš arī kā pirmais izveidoja vietējās tupi valodas rakstību un sarakstīja grāmatas šajā valodā. Džuzepe Anhieta bija ietekmīga personība Brazīlijas vēsturē, ir viens no Sanpaulu un Riodežaneiro dibinātājiem. Pirmais lugu autors, gramatikas sastādītājs un dzejnieks, kas dzimis Kanāriju salās, un Brazīlijas literatūras tēvs.

Džuzepe Anhieta tika kanonizēts par svēto 2014. gada 3. aprīlī.

Evita Grudule, “Katoļu Kalendārs 2015”

Dalīties ar rakstu

Share on facebook
Share on twitter
Share on whatsapp
Share on email
Share on linkedin
Share on telegram

Saistītie raksti