Vismaz 26 bojāgājušie kontrabandas incidentā Adanas līcī Ahvarā, Jemenā

Ziņas no Apvienoto Nāciju Bēgļu Komisijas Stokholmā (UNHCR )

AHWAR, Yemen. — Vismaz 26 cilvēki gāja bojā, kad kontrabandisti, vedot viņus no Āfrikas Raga pāri Adanas līcim, izmeta viņus pār bortu pie Jemenas krasta, šodien paziņoja UNHCR – Apvienoto Nāciju Bēgļu Komisijas – pārstāvji. Vairāki cilvēki ir pazuduši.
Pēc izdzīvojušo teiktā, kuģis, uz kura atradās apmēram 120 cilvēki, otrdien apstājās piekrastes zonā, un visi pasažieri bija spiesti pamest klāju. Viņi apgalvoja, ko tie, kuri atteicās to darīt, tika grūsti un sisti. Daži tika nogalināti. Izdzīvojušie stāstīja arī, ka pirms tam kontrabandisti bija apgalvojuši, ka ieradīsies mazāka laiva, lai aizvestu viņus līdz krastam; taču tāda neieradās. Vismaz 74 izdzīvojušie nokļuva līdz krastam un tika nogādāti Apvienoto Nāciju Bēgļu Komisijas uzņemšanas centrā Ahvarā. Trešdienas rītā varas institūcijas paziņoja, ka jau ir atrastas 26 cilvēku mirstīgās atliekas un 20 cilvēki vēl joprojām ir pazuduši.

Šī traģēdija ir notikusi laikā, kad ir uzplaukusi cilvēku kontrabanda pāri Adanas līcim no konfliktu plosītās Somālijas. Šogad vismaz 25859 cilvēki, veicot bīstamu ceļojumu ar kontrabandistu kuģiem, ir ieradušies Jemenā. Vairāk nekā 200 ir miruši un vismaz 225 vēl joprojām ir pazuduši. Tādā pašā laika posmā pagājušajā gadā, bija 9153 atbraucēju, 267 mirušo un 118 pazudušo.

Kontrabanda parasti norimst laika posmā starp maiju un septembri, kad Adanas līcī plosās vētras. Taču šogad sakarā ar laika apstākļu uzlabošanos jau augustā, pēdējā mēneša laikā kontrabanda ir atsākusies; 59 laivas ir atvedušas uz Jemenu vairāk nekā 1700 izmisušu cilvēku – kas ir gandrīz trīs reizes vairāk nekā pagājušajā gadā šajā pašā laika posmā, kad no 10 laivām krastā izkāpa 633 cilvēki.

Augusta beigās bojā gāja 12 cilvēki, kuri atradās uz vienas un tās pašas laivas – 8 no tiem mira pēc ielēkšanas jūrā, kad netālu no krasta izcēlās konflikts starp Jemenas militārpersonām un kontrabandistiem. Lielākā daļa no pasažieriem pārlēca pāri bortam, un astoņi no viņiem noslīka. Pārējie četri nomira brauciena laikā pāri Adanas līcim, kas, pēc izdzīvojušo teiktā, ir bijis neiedomājami grūts stiprā vēja un vētrainās jūras dēļ. Viņi arī pastāstīja, ka kāds somālietis izdarīja pašnāvību, kamēr trīs pārējie nosmakuši kuģa kravas telpā.

Liels skaits kontrabandas kuģu šodien atkal tiek aizraidīti no Jemenas krastiem. Apvienoto Nāciju Bēgļu Komisija uzskata, ka šim nesenajam iebraucēju pieaugumam ir vairāki cēloņi, starp kuriem ir arī nepārtraukti konflikti un izspiešanas Somālijā, un jaunu kontrabandas ceļu atvēršana Adanas līcī. Tiek uzskatīts, ka kontrabandisti izmanto savā labā arī acīmredzamo krasta uzraudzības pasliktināšanos svētā ramadāna mēneša laikā.

Apvienoto Nāciju Bēgļu Komisija un citas starptautiskas organizācijas ir kopīgi aicinājušas rīkoties globāli, lai risinātu šīs nāvi nesošās problēmas. Pagājušā gada laikā bēgļu aģentūra ir būtiski paplašinājusi savu darbu Jemenā. Tās 18, 9 miljonu programma – no kuriem šobrīd ir piešķirta nedaudz vairāk kā puse – nodrošina Jemenā papildus personālu, pilnveidotu humāno palīdzību, papildus patvertnes bēgļiem Kharazas bēgļu nometnē un apmācības programmas Jemenas krasta sargiem un citiem ierēdņiem. Aģentūra ir pastiprinājusi arī savu klātbūtni Jemenas tālākajos krastos, atverot otru uzņemšanas centru Ahvarā. Otrs centrs ir Maifā.

Maijā reģionālajā konferencē Apvienoto Nāciju Bēgļu Komisijas sadarbībā ar Somālijas Jauktās Migrācijas Uzdevumu Spēkiem sanāca kopā, lai izveidotu reģionālo mehānismu un ilgtermiņa darbības plānu bēgļu aizsardzībai un jauktajai migrācijai Adanas līcī. Jauktā cilvēku plūsma pāri līcim ietver arī ievērojamu skaitli bēgļu.

Lai kavētu šādu kustību būs nepieciešama papildus līdzekļu piešķiršana Āfrikas Raga valstīm, tai skaitā Etiopijai, Džibutijai un Somālijai. Lai gan Jemenai ir jāiztur vislielākais slogs nodarbojoties ar neregulāro migrāciju reģionā, tomēr tā vēl joprojām piekopj atvērto durvju politiku, uzņemot bēgļus. Tomēr atbalsts no starptautiskās sabiedrības ir absolūta nepieciešamība.

Ja vēlaties iegūt papildus informāciju, lūdzu zvaniet Hanne Mathisen, Apvienoto Nāciju Bēgļu Komisijas Baltijas un Ziemaļvalstu reģionālā biroja pārstāvi Stokholmā pa tel.: +46- 8 457 48 86, mob.tel.: 0708 990 169 vai rakstiet uz e-pastu: mathisen@unhcr.org.

Tulkojusi Mārīte Upeniece

Dalīties ar rakstu

Share on facebook
Share on twitter
Share on whatsapp
Share on email
Share on linkedin
Share on telegram

Saistītie raksti