Bēgļi no Butānas ierodas Dānijā un Norvēģijā

Šogad vairāk nekā 5000 bēgļi no Butānas ir pametuši nometnes Nepālā, lai dotos uz tālākām valstīm. Amerikas Savienotās Valstis ir uzņēmušas vislielāko skaitu bēgļu, tām seko Austrālija, Jaunzēlande, Nīderlande, Norvēģija, Kanāda un Dānija.

Lai gan pārvietošanas programma Nepālā tika uzsākta tikai šogad, tā ātri vien ir kļuvusi par vienu no Apvienoto Nāciju Bēgļu Komisija plašākajām un daudzsološākajām programmām. Kopumā 4833 bēgļi ir devušies uz ASV, 129 – uz Jaunzēlandi, 131 – uz Austrāliju, 22 – uz Nīderlandi, 19 – uz Norvēģiju, 16 – uz Kanādu un 13 – uz Dāniju. Pāri par 50 000 bēgļu – kas ir mazāk nekā puse no visiem 107 000 bēgļiem no Butānas, kuri dzīvo septiņās nometnēs Nepālas austrumos – ir izteikuši interesi par šo pārvietošanas programmu. Daži no viņiem trimdā jau ir pavadījuši 17 gadus.

„Pieci tūkstoši izceļojušo nozīmē to, ka 5000 bēgļi atkal sāk dzīvi no jauna,” paziņoja Deizija Della, Apvienoto Nāciju bēgļu aģentūras pārstāve Katmandu. „Pārvietošanas process rit gludi pateicoties tuvai sadarbībai starp Apvienoto Nāciju Bēgļu Komisiju, Starptautiskajai Migrācijas organizāciju un valstīm, uz kurām bēgļi tiek pārvietoti.” Viņa arī piebilda, ka „ mēs esam īpaši pateicīgi Nepālas valdībai par procesa atvieglošanu, par bēgļu izmitināšanu tik daudzu gadu garumā un par tūlītēju izbraukšanas atļauju izsniegšanu.”
Nepālas nometnēs Apvienoto Nāciju Bēgļu Komisijas darbinieki rīko regulāras tikšanās ar bēgļiem, kad tiek atbildēts uz jautājumiem par pārvietošanu un citiem situācijas ilgtermiņa risinājumiem. Īpašas informatīvās sanāksmes tiek rīkotas sievietēm, kuras ir pakļautas riskam, un cilvēkiem ar invaliditāti. Lai sagatavotu bēgļus dzīvei jaunajā valstī, viņiem tiek piedāvāti arī angļu valodas kursi, papildus amata vai prasmju apmācība.
Tiek cerēts, ka līdz šī gada beigām vēl 2000 līdz 3000 bēgļi no Nepālas dosies uz kādu no minētajām valstīm. Tajā pašā laikā, Apvienoto Nāciju Bēgļu Komisija turpina atbalstīt to bēgļu izvēli, kuri brīvprātīgi vēlas atgriezties Butānā, un cer, ka drīz varētu atsākties sarunas par repatriāciju.
Ja vēlaties iegūt papildus informāciju, lūdzu zvaniet Hanne Mathisen, Apvienoto Nāciju Bēgļu Komisijas Baltijas un Ziemaļvalstu reģionālā biroja pārstāvi Stokholmā pa tel.: +46- 8 457 48 86, mob.tel.: 0708 990 169 vai rakstiet uz e-pastu: mathisen@unhcr.org.

Tulkojusi Mārīte Upeniece speciāli Caritas Latvija

Dalīties ar rakstu

Share on facebook
Share on twitter
Share on whatsapp
Share on email
Share on linkedin
Share on telegram

Saistītie raksti