Adventa laiks: „Pasaki man, ko tu gaidi, un es pateikšu, kas tu esi”

(Tēva Toma Rosika (Thomas Rosica) pārdomas.)

Tēvs Toma Rosika ir Svēto Rakstu eksperts un universitātes profesors, kā arī direktors Kanādas „Salt and Light Catholic Media Foundation and Television Network” un Svētā Bazila kongregācijas padomes loceklis. Oktobrī Zenit lasītāji varēja iepazīties ar viņa piedāvātajām pārdomām par sinodi par Dieva Vārdu, kas tika publicēts sadaļā „Sinodes kulises”.

Sv. Marka evaņģēlijā (13, 33-37) Jēzus stāstīja mācekļiem par savu atnākšanu: „Skatieties, esiet modri un lūdziet Dievu, jo jūs nezināt, kad tas laiks būs. Tas ir tā: cilvēks, aizceļodams tālumā, atstāja savu namu un deva saviem kalpiem varu pār katru darbu, un durvju sargam pavēlēja būt nomodā. Tāpēc esiet nomodā, jo jūs nezināt, kad nama Kungs nāks: vakarā vai nakts vidū, vai gaiļiem dziedot, vai agri no rīta. Ka viņš, nejauši atnākot, neatrod jūs guļot. Bet ko es jums saku, to es saku visiem: Esiet nomodā!” 

Šajā svētdienā Baznīca ieiet Adventa liturģiskajā laikā. Kristieši apliecina, ka Mesija ir patiesi atnācis un ka Dieva valstība ir „tuvu pienākusi”. Advents nemaina Dievu. Advents padziļina mūsu ilgas un cerības, ka Dievs paveiks to, ko pravieši ir sludinājuši. Mēs lūdzam, lai Dievs mums ļautu redzēt un izjust pestīšanas apsolījumu šeit un tagad.

Šajā cerību un Kunga gaidīšanas laikā mēs esam aicināti lūgt un iedziļināties Dieva Vārdā, bet pāri visam esam aicināti kļūt par Kristus gaismas atspulgiem. Protams, mēs zinām, cik grūti ir atstarot Kristus gaismu, īpaši, kad esam pazaudējuši savas ilūzijas, kad esam pieraduši pie dzīves bez gaismas un kad mēs vairs neko citu negaidām kā vien viduvējību un tukšumu. Advents mums atgādina, ka mums ir jābūt gataviem satikt Kungu katrā mūsu dzīves mirklī. Kā signalizācija pamodina nama īpašnieku, Advents pamodina kristiešus, kuriem draud aizmigšana ikdienas dzīves rutīnā.

Ko mēs sagaidām no dzīves un ko mēs gaidām? Par kādiem tikumiem vai kādām dāvanām mēs šogad lūdzam? Vai ilgojamies dziedināt vai rast samierināšanu kādās ievainotās attiecībās? Kādu jēgu mēs vēlamies atrast mūsu tumsās, bēdās un noslēpumos? Kā mēs vēlamies izdzīvot savus kristību solījumus? Kādas Jēzus īpašības mēs mēģināsim atrast savās dzīvēs šajā Adventa laikā?

Ļoti bieži lietas, īpašības, dāvanas vai cilvēki, ko mēs gaidām, ļoti daudz pasaka par to, kas mēs patiesībā esam. Pasaki man, ko tu gaidi, un es tev pateikšu, kas tu esi! Advents ir laiks, kad atvērt acis, fokusēties, pievērst uzmanību, apzināties Dieva klātbūtni pasaulē un mūsu dzīvēs.

Adventa pirmās svētdienas pirmajā lasījumā no pravieša Isajas grāmatas Visvarenais atgriež cerību Izraēla tautas sirdī un dvēselē. Viņš, kas bija radījis Izraēlu, no jauna iesaistās kā podnieks, kas veido podu.

Otrajā lasījumā, rakstot savai mīļotajai Korintas draudzei, Pāvils saka, ka viņš ar nepacietību gaida „Kunga dienu”, kad Kungs Jēzus atklāsies, lai izglābtu tos, kurus viņš ir aicinājis.

Pirmās Adventa svētdienas evaņģēlijā Marks apraksta mājas durvju sargu, kas ir nomodā gaidot saimnieku. Šis stāsts mums rāda, ko mums būtu jādara visa gada garumā, bet jau īpaši Adventa laikā. Mūsu kristība ir daļa no Jēzus mesiāniskās un karaliskās sūtības. Katrs cilvēks, kas piedalās šajā sūtībā, piedalās arī karaliskajos pienākumos, īpaši, rūpējoties par ievainotajiem un noskumušajiem. Advents ir brīnišķīga iespēja īstenot mūsu kristības solījumus.

Kardināls Jozefs Racingers ir rakstījis, ka „liturģiskā gada mērķis ir nepārtraukti atsaukt atmiņā pestīšanas vēsturi, atmodināt sirds atmiņu, lai varētu atpazīt cerības zvaigzni. Lūk, skaistais Adventa uzdevums: atmodināt mūsos visas skaistās atmiņas un tā atvērt durvis cerībai”.

Šajā Adventa laikā atļaujiet man jums dot kādus ieteikumus. Izbeidziet strīdu. Noslēdziet mieru. Uzmeklējiet aizmirstu draugu. Atmetiet aizdomas un tās aizvietojiet ar paļāvību. Uzrakstiet mīlestības vēstuli. Dalieties kādos dārgumos. Atbildiet mierīgi, arī tad ja gribētos atbildēt asi. Iedrošiniet jaunieti noticēt sev. Izpildiet apsolījumu. Atrodiet laiku. Izmantojiet laiku. Neesiet spītīgs. Piedodiet ienaidniekam. Sviniet izlīgšanas sakramentu. Vairāk ieklausieties citos. Atvainojieties, ja esat vainīgs. Esiet laipns pat tad, ja neesat vainīgs! Mēģiniet saprast. Neesiet skaudīgs. Pārdomājiet prasības, kas jums ir pret citiem. Padomājiet vispirms par kādu citu. Novērtējiet. Esiet labs un lēnprātīgs. Pasmejaties nedaudz. Pasmejaties vēl drusku. Izpelnieties uzticību. Neesiet nejauks. Esiet pateicīgs. Ejiet uz baznīcu. Palieciet baznīcā drusku ilgāk nekā parasti. Ieprieciniet kādu bērnu. Rūpējieties par mūsu zemes skaistumu un brīnumu. Izsakiet savu mīlestību. Izsakiet to vēlreiz. Izsakiet to vēl skaļāk. Izsakiet to mierīgi. 

Priecājieties, jo Kungs ir tuvu! 

A.Līvenas tulkojums

Dalīties ar rakstu

Share on facebook
Share on twitter
Share on whatsapp
Share on email
Share on linkedin
Share on telegram

Saistītie raksti