Baznīca iestājas pret cilvēka ķermeņa desakralizāciju

Rīgā, tirdzniecības centrā “Spice” 18. februārī tika atklāta izstāde „Bodies Revealed”, kurā „iespējams aplūkot īstus cilvēku ķermeņus, kas saglabāti pateicoties īpašai, inovatīvai metodei,” teikts izstādes mājas lapā www.bodies.lv. Tajā ievietotā informācija vēsta, ka „izstādes apmeklētājiem tiek sniegta iespēja ieraudzīt ķermenī esošo orgānu un sistēmu skaistumu un sarežģītību” un izstāde „ir satriecošs cilvēka anatomijas apskates veids”.

Teoloģijas doktors pr. Aleksandrs Stepanovs, iepazinies ar www.bodies.lv, norāda, ka izstādes mērķis ir radīt iespaidu par mūsdienīgu liela mēroga izglītības pasākumu, taču fakts, ka tajā tiek izmantoti mirušu cilvēku ķermeņi, liek uzdot daudzus jautājumus.

„Saskaņā ar kristīgo ticību cilvēka dzīve un nāve ir noslēpums. Cilvēks ir iemiesots gars, kurš nes sevī Dieva attēlu, tāpēc arī cilvēka ķermenim pienākas visaugstākā cieņa un pienācīga apbedīšana pēc nāves,” uzsver priesteris A. Stepanovs. „Ja mūsdienu sabiedrība tiek raksturota kā patērētāju sabiedrība, tad vai izstādes vieta – komerccentrs – nepadara par preci arī miruša cilvēka ķermeni? Vai šeit nav darīšana ar cilvēka ķermeņa totālu desakralizāciju? Ja cilvēka dzīve ir noslēpums, pastāv briesmas, ka šī izstāde to noreducē līdz anatomijas studijām (kas pašas par sevi, protams, ir labas). Vai tas nerada iespaidu, ka cilvēka nāve ir tikai bioloģisks negadījums? Kas īsti pamudina cilvēku mainīt dzīves veidu? Vai šī izstāde ir kaila patiesība par anatomiju, vai kaila patiesība par garīgo stāvokli, egoismu, nihilismu un grēku? Vai šo izstādi nevajadzētu nosaukt par „Nihilism Revealed”?” vaicā priesteris A. Stepanovs.

Arī Latvijas Evaņģēliski luteriskā baznīca (LELB) uzskata, ka mirušu cilvēku ķermeņu izmantošana izklaides biznesā ir vērtējama kā necieņa pret mirušajiem, un aicina izstādes “Bodies Revealed” apmeklētājus rūpīgi izvērtēt savu patieso motivāciju izstādes apmeklējumam.

Kā atzīst LELB Liepājas diecēzes bīskaps Pāvils Brūvers, tirdzniecības centrā “Spice” aplūkojamā izstāde “Bodies Revealed” balansē uz bīstamas robežas starp sabiedrības izglītošanu un izklaidi.

“Tās centieni izglītot apmeklētājus par cilvēka ķermeņa unikālo uzbūvi un veselību būtu apsveicami. Tomēr izstādes eksponātu – mirušu cilvēku ķermeņu un to fragmentu – izmantošana ļaužu izklaidēšanai un ienākumu gūšanai ir ētiski nepieņemama, jo vērtējama kā necieņa pret mirušajiem,” norāda P. Brūvers.

Viņš skaidro, ka saskaņā ar kristīgo pasaules uzskatu cilvēks ir radīts pēc Dieva tēla un līdzības un cilvēka ķermenis ir Svētā Gara mājoklis. Pēc cilvēka nāves viņa mirstīgās atliekas tiek guldītas zemē, izrādot cieņu pret aizgājēju un viņa dzīvi un uzticot viņa nemirstīgo dvēseli Dieva gādībai debesu valstībā. Cilvēks nav tikai viņa fiziskais ķermenis, ko viņa gars pēc nāves ir atstājis.

“Cilvēka ķermenis, lai cik arī apbrīnojams tas būtu, pēc nāves ir pelnījis cieņpilnu attieksmi. Ja tas tiek novēlēts medicīnai citu cilvēku dzīves uzlabošanas nolūkā, arī tad pret to jāizturas ar atbilstošu cieņu. Neuzskatu, ka cilvēku mirušo ķermeņu izmantošana izstādē, to fragmentēšana un izvietošana skatītāju intereses radīšanai parāda cieņu pret šiem cilvēkiem, kas reiz bijuši dzīvi,” stāsta bīskaps Brūvers.

Viduslaiku sabiedrībā popularitāti bija ieguvuši publiski līķu sekcijas pasākumi. Mediķi, zinātnieki vai studenti, protams, guva neatsveramas zināšanas, pateicoties mirušo cilvēku izpētei. Taču līķu secēšana nereti tika pārvērsta par savdabīgu šovu, uz kuru tika tirgotas biļetes. Mēs vairs nedzīvojam viduslaikos, bet gan 21.gadsimtā, kad medicīna cilvēka ķermeni ir izpētījusi vairāk nekā jebkad iepriekš.

“Pirms izlemsim iet vai neiet uz minēto izstādi tirdzniecības centrā, pavaicāsim paši sev, kas īsti ir mūsu motivācija to apmeklēt,” aicina bīskaps Brūvers.

Tāpat Latvijas Kristīgo mediķu apvienība, pamatojoties uz medicīnas profesionālās ētikas un morāles pamatprincipiem , kā arī iestājoties par zinātnisku pieeju sabiedrības izglītošanā, uzskata par nepieņemamu un neētisku cilvēka ķermeņa un tā daļu izmantošamu šovbiznesā un dizaina priekšmetu izgatavošanā, kā tas tiek realizēts vācu patanatona Gintera fon Hāgena/Dr. Gunter von Hagens/ projektā “Body Worlds “, kā arī šī projekta variantā – izstādē “BODIES REVEALED”.

LRKB IC

Dalīties ar rakstu

Share on facebook
Share on twitter
Share on whatsapp
Share on email
Share on linkedin
Share on telegram

Saistītie raksti