Pasaules Jauniešu dienas ir sākušās!

Plīvojot vairāk nekā 160 valstu dažādu krāsu karogiem un skanot himnai „Emanuēls”, 23. jūlija vakarā slavenajā Kopakabanas pludmalē, Riodežaneiro, jaunieši sagaidīja Pasaules Jauniešu dienu Krustu un Dievmātes ikonu. Tos nesa piecu kontinentu pārstāvji. Ar šo procesiju iesākās grandiozā notikuma atklāšanas Svētā Mise, kuru celebrēja Riodežaneiro arhibīskaps Orani Tempesta. Saieta laikā valdīja prieks, entuziasms un reizē dziļa sakopotība. Neskatoties uz lietu, kas visu dienu lija pār Riodežaneiro pilsētu, un tehnisko iemeslu dēļ notikušo metro darbības paralīzi, kas ieilga divas stundas, uz Euharistijas svinībām sapulcējās vairāk nekā 500 000 jauniešu.
Arhibīskaps Tempesta norādīja, ka šī Mise tiek svinēta par visiem pasaules jauniešiem. Savā homīlijā viņš mudināja jauniešus būt misionāriem. „Sākam 2013. gada Pasaules Jauniešu dienas Riodežaneiro! Esiet laipni aicināti!” – viņš sacīja. „Pateicoties jūsu klātbūtnei, šī brīnišķīgā pilsēta ir kļuvusi vēl skaistāka. Šonedēļ Rio kļūst par Baznīcas centru. Tā ir dzīva un jauna. Visi ceļi ved uz Rio. Jūs ieradāties no dažādām pasaules malām, lai kopā dalītos ticībā un priekā par to, ka esat Kristus mācekļi. Šis prieks palīdz mums kļūt stiprākiem un aicina mūs doties pretī jauniešiem, kļūt par misionāriem visās zemēs. Labākā dāvana, ko varam citiem sniegt, ir Kristus klātbūtne, kas piepilda mūs un liek mums mīlēt, sevi dāvāt citiem un vienmēr iet brālīga dialoga ceļu”.

Kopakabanas pludmali pāršalca skaļi aplausi, kad arhibīskaps Tempesta atgādināja, ka Dievišķā Providence gribēja, lai šīs Pasaules Jauniešu dienas otro reizi pēc 26 gadiem notiek Latīņamerikā. Turklāt vēsturē pirmais pāvests no Latīņamerikas savā pirmajā apustuliskajā ceļojumā dodas tieši uz šo kontinentu. Providence gribēja, lai Francisks tiktu sagaidīts Brazīlijā. Pieminot viesmīlību, ar kādu brazīlieši uzņēma visas pasaules jauniešus, Riodežaneiro arhibīskaps norādīja, ka šobrīd notiek „mīlestības revolūcija”. Otrs cilvēks ir mūsu brālis. Esam aicināti saskatīt savā tuvākajā pašu Kristu. Esam aicināti ar patiesi kristīgas dzīves liecību būt par jaunas pasaules veidotājiem – viņš mudināja.
Jau iesākot Svēto Misi Riodežaneiro arhibīskaps Orani Tempesta lūdzās un aicināja klātesošos lūgties par visiem jauniešiem, kuriem nav darba, par tiem, kuri tiek vajāti, atstumti, ieslīguši narkotiku atkarībā, vai visādi citādi ievainoti. Viņš aicināja Pasaules Jauniešu dienu dalībniekus lūgties par Brazīlijā diskotēkā notikušā ugunsgrēka upuriem, par pirms 20 gadiem Riodežaneiro noslepkavotajiem ielu bērniem, kā arī par divdesmitgadīgo jaunieti no Parīzes, kura, braucot uz Pasaules Jauniešu dienām, pirms dažām dienām gāja bojā Gajānā notikušajā ceļu satiksmes negadījumā.
Tā kā Brazīlijā šobrīd ir ziema, tad satumst jau diezgan agri. Milzīgais baltais paaugstinājums, uz kura notika liturģijas svinības, un pār kuru pacēlās liels krusts, tika izgaismots visās Brazīlijas karoga krāsās. Riodežaneiro arhibīskaps mudināja jauniešus atklāt pasaulei Kristus prieku un mieru, un sekot „pirmajam svētceļniekam”, pāvestam Franciskam. „Šajā dienās viņš rādīs mums ceļu”, sacīja arhibīskaps Tempesta.
J. Evertovskis / Vatikāna Radio
“Vakar (22.jūlijā) vēlu vakarā iebraucām draudzē, kas uzņem latviešu svētceļniekus, pa grupiņām devāmies uz savām viesģimenēm. Izgulējušies pavadījām pirmo dienu Riodežaneiro kā Pasaules Jauniešu dienu dalībnieki. No latviešu puses bieži nākas saskarties ar ziņām par protestiem, taču jāsaka, ka ar neko tādu neesam šeit saskārušies. Dzīvojam Urkas pussaliņā, ļoti drošā rajonā, netālu no Kopakabanas, kur notiek visi lielie pasākumi. Šodien nedaudz aplūkojām lielo Vocations fair parku, kur notika dažādi koncerti, grēksūdzes, kopienu prezentācijas utml., bet pēc tam laicīgi bija jādodas uz Kopakabanas pludmali, lai piedalītos Jauniešu dienu atklāšanas Misē. Kad iekāpām metro, uzzinājām, ka tas ir sabojājies, līdz ar to visi jaunieši devās uz autobusiem, lai turpinātu ceļu. Protams, gan transporta līdzekļos, gan uz ielām ir daudz jauniešu, īpaši tuvojoties kopīgajiem pasākumiem, taču jāatzīst, ka biju iedomājusies situāciju daudz trakāku.
Pēc kopīga Rožukroņa, kurā tika pārstāvētas piecas pasaules daļas, sākās Svētā Mise, ko celebrēja Svētā Sebastiana Riodežaneiro diecēzes bīskaps. Tā ir ļoti īpaša sajūta – piedalīties Svētajā Misē kopā ar miljoniem jaunešiem, kuri visi ir atvērti Dieva Vārdam un vēlas kopā svinēt Viņa nāvi un augšāmcelšanos. Pludmale, kurā vēl pirms nedaudz vairāk kā nedēļas bijām peldējušies, nu bija pilnībā pārvērtusies.
Tagad esam mūsu draudzē – Igreja Nossa Senhora do Brasil, kur mūs sagaida draudzes prāvests, brīvpratīgie un vairāk nekā divdesmit draudzes jauniešu, kuri ir sagatavojuši mums dziesmas, kā arī paši sataisījuši Latvijas un Brazīlijas karodziņus.”
Velta Skolmeistere no Riodežaneiro
Foto: Rodions Doļa

Dalīties ar rakstu

Share on facebook
Share on twitter
Share on whatsapp
Share on email
Share on linkedin
Share on telegram

Saistītie raksti