Kļūsti par brīvprātīgo un apmeklē smagi slimus pacientus stacionārā!

Jau trešo gadu uz Latvijas Onkoloģijas centru pie pacientiem dodas brīvprātīgie no biedrības “Svētās Ģimenes Māja”. Patlaban brīvprātīgo rindās ir 80 cilvēki, kuri pavada laiku ar smagi slimajiem pacientiem. Tomēr joprojām brīvprātīgo skaits ir pārāk mazs, bet pacietnu skaits turpina pieaugt, turklāt ir doma šogad sākt atbalsta pasākumus arī citos stacionāros, tāpēc nākamajā mēnesī sāksies jauns apmācības kurss potenciālajiem brīvprātīgajiem.

Kā norāda Brīvprātīgo kustības vēža pacientu atbalstam pārstāve Saiva Luste, brīvprātīgo primārais uzdevums ir spēja uzklausīt, jo slimniekiem tas ir vissvarīgākais, kā arī vienkārši būt līdzās. “Mūsu brīvprātīgie pēc savas iniciatīvas var iziet ar slimnieku pastaigā, atnes no veikala nepieciešamo, lasīt priekšā grāmatu, kopīgi veikt rokdarbus, gleznot, zīmēt. Ir meitene, kura raksta slimniekiem dzejoļus. Kādas ir Dievs spējas devis, ar tām kalpojam. Nav konkrētu darbu vai uzdevumu, mūsu mērķis ir sniegt esmocionālo atbalstu, klausīties, būt par plecu, uz kura paraudāt un padarīt atveseļošanās laiku kaut nedaudz gaišāku,” skaidro S. Luste. Viena no brīvprātīgajām, Latvijas Televīzijas pārstāve Ramona Salmiņa, kura iesaistījās brīvprātīgo kustībā pirms trim gadiem, stāsta, ka “tikšanās ar slimniekiem neiztukšo, bet, gluži otrādi, pēc ciemošanās slimnīcā jūtos piepildīta un gandarīta, ka varēju palīdzēt”.

Projekta pārstāvji skaidro, ka brīvprātīgos visvairāk gaida pacienti, kuri jūtas vientuļi un grūtajā ārstēšanās periodā ļoti nepieciešamo atbalstu nesaņem no tuviniekiem. Tāpēc viņi priecājas par brīvprātīgo apciemojumiem. Katrs brīvprātīgais onkoloģiskos pacientus apciemo tik bieži, cik var un vēlas, tomēr lielākā daļa ierodas reizi nedēļā, sarunām ar pacientiem veltot pāris stundu.

Lai potenciālajiem brīvprātīgajiem radītu priekšstatu par gaidāmo kalpošanu, kā arī sagatavotu viņus šim darbam, Svētās Ģimenes Māja sadarbībā ar Rīgas Austrumu klīnisko universitātes slimnīcu, kā arī ar Rīgas domes, Ziedot.lv un Latvijas Valsts mežu finansiālu atbalstu jau ceturto reizi piedāvās apmācības semināru. Seminārs norisināsies 2., 13. un 15. maijā. Tā 2. maijā apmācība notiks Svētās Ģimenes Mājā, Rīgā, Klostera ielā 5. Tikšanās sākumā – pl. 16 – ar projekta mērķi un uzdevumiem iepazīstinās tā vadītāja S. Luste. Savukārt turpinājumā Latvijas Onkoloģijas centra galvenā medmāsa Inta Laže pastāstīs par smagi slimu pacientu aprūpi, bet Austrumu slimnīcas kapelānu dienesta vadītāja  Inese Lūse lasīs lekciju ”Kā sarunāties ar smagi slimu pacientu”.

13. maija pēcpusdienā apmācība norisināsies Onkoloģijas centra telpās, Rīgā, Hipokrāta ielā 4. Ķīmijterapeite Signe Plāte pl. 16 lasīs lekciju “Kas ir vēzis?”. Pēc tam sekos Austrumu slimnīcas galvenās infektoloģijas māsas Agitas Melbārdes-Kelmeres lekcija “Higiēnas prasības slimnīcā” un darba aizsardzības speciālistes Natālijas Astapovas  instruktāža par darba aizsardzību un ugunsdrošību. Apmācības diena noslēgsies ar Onkoloģijas cetra apmeklējumu. 15. maijā Svētās Ģimenes Mājā pl. 18 notiks tikšanās ar projekta supervizori Anitu Kampi, kura pastāstīs par supervīzijas nozīmi brīvprātīgo atbalstam, bet pl. 19 I. Lūse turpinās stāstīt par tēmu “Kā sarunāties ar smagi slimu pacientu”.

Apmācība noslēgsies 17. maijā ar individuālām intervijām un brīvprātīgā darba līgumu slēgšanu. Brīvprātīgajiem tiks piešķirts darba apģērbs un darba apliecības. Tāpat kalpošanas laikā tiks segti transporta izdevumi.

Pēc līguma noslēgšanas un uzsākot brīvprātīgo darbu apmācība un atbalsts nebeigsies – ik mēnesi brīvprātīgajiem ir iespēja tikties tālākapmācības dienās, ik nedēļu saņemt suervīzijas pakalpojumu, piedalīties pašpalīdzības atbalsta grupās, kā arī integratīvajos pieredzes apmaiņas pasākumos.

Lai pieteiktos apmācībām, jāaizpilda anketa un jānosūta uz e-pastu: gimenesmaja@gmail.com.

LRKB IC

Dalīties ar rakstu

Share on facebook
Share on twitter
Share on whatsapp
Share on email
Share on linkedin
Share on telegram

Saistītie raksti