Grīvas baznīcā ar Rietumu Bankas labdarības fonda atbalstu atjaunos vitrāžu

Grīvas Svētās Jaunavas Marijas Romas katoļu baznīcā, pateicoties Rietumu Bankas Labdarības fonda atbalstam, līdz šī gada beigām plānots restaurēt vitrāžu „Svētais Augustīns”, ziņoja draudzes pārstāve Sofija Mole. Baznīcā ir trīs 19. gs. beigās izveidotas vitrāžas, kuras līdz šim vēl nekad nav tikušas restaurētas.

Kā norādīja S. Mole, projekta konkursa „Latvijas sakrālais mantojums” ietvaros draudzei šim mērķim tika piešķirts 4991 eiro. Vitrāža kopā ar pārējām divām, kas ir veltītas Bezvainīgās Jaunavas Marijas un svētā Staņislava godam, pēc pasūtījuma tika veidotas 1889. gadā Polijā Varšavas Lūkasa darbnīcā un jau kopš paša sākuma grezno dievnamu.

„Vitrāžas, kopš to ievietošanas logu ailēs, nav restaurētas, ja neskaita dažus neprofesionālus labojumus. Šo daudzu gadu laikā ir radušies mehāniskie vitrāžas bojājumi, stikli ir zaudējuši savu sākotnējo spožumu. Vitrāžas ir deformējušās, stiklos ir plaisas un caurumi, ir krāsas slāņa zudumi, savienojuma vietu (svina stieples) starp vitrāžu sekcijām bojājumi. Vitrāžas klāj blīvs laika gaitā uzkrātu kvēpu, putekļu un citu netīrumu slānis,” vitrāžu stāvokli raksturo S. Mole.

Izpētes laikā tika secināts, ka vitrāžas kopējais stāvoklis ir ļoti slikts, kas var radīt neatgriezenisku unikālo vitrāžu bojāeju. Tām ir nepieciešama tehniskā konservācija un mākslinieciskā restaurācija, kas ir dārgs un specifisks process, ko var veit tikai atbilstoši speciālisti tam piemērotā darbnīcā. Tāpēc restaurācijas darbus veiks Latvijas Mākslas akadēmijas docente Sandra Utāne un akadēmijas maģistre Gundega Jēruma. Plānots, ka darbi tiks paveikti līdz 2019. gada beigām.

Draudzes pārstāve arī arī paskaidroja, ka šīs vitrāžas restaurācija ir tikai pirmais posms baznīcas vitrāžu saglabāšanā. Tā draudze jau ir mēģinājusi iesniegt projektu Nacionālā kultūras mantojuma pārvaldē, lai rastu finansējumu arī svētā Staņislava vitrāžas restaurācijai. Diemžēl šogad finansējums tika atteikts, jo darbus nebija iespējams veikt līdz gada beigām bet pastāv cerība iegūt finansējumu un otru vitrāžu atjaunot nākamā gada laikā.

Šogad Rietumu Bankas Labdarības fonda projektu konkursā „Latvijas sakrālais mantojums” kopumā tika atbalstīti astoņu Latvijas dievnamu iesniegtie projekti. No katoļu dievnamiem finansējumu saņēma arī Sprogu Svētā Miķeļa draudze, kuras dievnamā tiks restaurētas litogrāfijas „Krusta ceļš”.

LRKB IC; Foto: Grīvas draudze

 

Dalīties ar rakstu

Share on facebook
Share on twitter
Share on whatsapp
Share on email
Share on linkedin
Share on telegram

Saistītie raksti