Ticība kā privātā sfēra. Kāpēc?

Veidojot projekta “Tiecības” video materiālu, Rīgas arhibīskaps metropolīts Zbigņevs Stankevičs citastarp dalījās savās pārdomās par to, kāpēc mūsdienās cilvēki izvairās atklāti runāt par ticību.

Arhibīskaps norādīja, ka, viņaprāt, cilvēki par ticību atklāti nevēlas runāt vairāku iemeslu dēļ. Milzīgu iespaidu, nenoliedzami, ir atstājuši padomju laiki – aptuveni 50 gadu garumā – kad par ticību nerunāja, to pieminēt bija aizliegts. Sabiedrībā tika kultivēta pārliecība, ka ticība ir atpalikusi, novecojusi, ka tas ir sava veida kauna traips. Bet pievēršoties arī daudz senākai pagātnei, piemēram, Franču revolūcijai, eksakto zinātņu attīstības laikam, arvien vairāk šī joma, kas saistīta ar pārdabisko, ar ticību Dievam, tika nostumta otrā plānā. Vairojās pārliecība, ka realitāte ir tikai un vienīgi tā, kuru ir iespējams pārbaudīt un pierādīt eksperimentālā ceļā.

Z. Stankevičs uzskata, ka mūsdienās ir vēl viens ļoti spēcīgs iemesls nerunāšanai par garīgumu un ticību. “Kristīgā ticība nav ērta,” apgalvo arhibīskaps, paskaidrojot, ka masu kultūrā valda cita vērtību skala, kura dažos punktos ir pretrunā ar kristīgo Atklāsmi un Evaņģēlijā paustajām vērtībām. Tāpēc pret kristiešiem tiek vērsts spiediens – lūdzu, nerunājiet par savu ticību, par savu vērtību skalu, jo tas mums sagādā diskomfortu. Pakļaujoties šim sabiedrības spiedienam, kristiešu ticība nonāk intīmajā, individuālajā un citiem apslēptajā sfērā, par to vairs publiski nerunājot.

Sociālo mediju informatīvā kampaņa “Tiecības” ir 12 dokumentālo video sērija, kas veidota ar mērķi aktualizēt sabiedrībā tēmu par ticības un garīguma nozīmi cilvēka dzīvē un rosināt atklātu diskusiju par Dieva jeb Augstāka spēka klātesamību un Viņa ietekmi uz cilvēka ikdienas gaitām. Video sēriju veido sešu sabiedrībā atpazīstamu personu un sešu Latvijas Romas katoļu baznīcai piederošu personu liecības par ticības nozīmi viņu ikdienā, tās ietekmi uz viņu personību un dzīvi.

Palīdzi mums stāstīt par ticību un garīgumu citiem! Atbalsti projektu šeit.

Dalīties ar rakstu

Share on facebook
Share on twitter
Share on whatsapp
Share on email
Share on linkedin
Share on telegram

Saistītie raksti

Mainījusies KABIA valde

Aprīļa beigās mainījusies Katoļu Baznīcas informācijas aģentūras valde. Par KABIA valdes priekšsēdētāju iecelts Rīgas arhibīskaps metropolīts Zbigņevs Stankevičs, kurš šajā

Lasīt vairāk »