Katoļu ģimnāzijas skolēni izviedojuši kultūrtelpu jauniešiem “Creatio”

Rīgas Katoļu ģimnāzijas skolēni ir izveidojuši īpašu vietu skolēnu un jauniešu radošajām izpausmēm – kultūrtelpu “Creatio”. Tā atrodas ēkas vecā korpusa pagraba telpās, kuras līdz šim netika izmantotas

Viena no projekta iniciatorēm Emīlija Paula Andersone stāsta: “Mūsdienās tiek veidotas daudz izstāžu zāļu un kultūrtelpu profesionāliem māksliniekiem. Taču jaunieši, kam vēl nav profesionālās izglītības kādā no mākslas jomām, tiek atstāti novārtā, – nav telpu, kur iespējams pēc pašu iniciatīvas brīvi un radoši darboties, kā arī apgrūtināta ir darbu nodošana skatītājiem. Māksla savu vērtību gūst, atspoguļojoties skatītājos, līdz ar to jauniem cilvēkiem ar potenciālu, bet bez profesionālas izglītības, zūd motivācija turpināt radīt, ja viņu darbus publicēt ir tik pat kā neiespējami.” 

Tāpēc ģimnāzijas jaunieši paši remontēja telpas un aizvadītā gada novembra beigās attālināti atklāja pirmo atjaunoto telpu. Kā ziņo projekta iniciatori, šeit varēšot pulcēties un pasākumus rīkot gan ģimnāzijas skolēni, gan citi jaunieši vecumā no 15 līdz 25 gadiem. Jautāta par kultūrtelpas nosaukuma izvēli, E. P. Andersone norāda, ka “creatio” nāk no latīņu valodas un latviski to varētu tulkot kā “radīšana”. Tas nozīmē, ka šī telpa tiešām būs atvērlēta radīšanai visdažādākajās izpausmēs. Tāpēc pēc patreizējo ierobežojumu atcelšanas tiek plānoti pasākumi – teātra izrādes, koncerti, dzejas lasījumi, izstādes – ne tikai skolas audzēkņiem, bet arī plašākai publikai, īpaši cenšoties piesaistīt jauniešus ar līdzīgām interesēm no Pārdaugavas un citām Rīgas daļām. 

Lai arī patlaban aktivitātes klātienē notikt nevar, kultūrtelpas pārstāvji nodarbojas ar plānošanu. “Šobrīd attālināti notiek mēģinājumi lugai ,,Liktens tev dāvā dzīvību un tu par to prasi algu”/Rainis/, kuras dramaturģiju ir sarakstījuši jaunieši. Viņi paši to iestudē un spēlē. Izrādes pirmizrāde sākotnēji tika plānota 28. janvārī, bet tagad nāksies to pārcelt uz nenoteiktu laiku. Vēl tiek plānota attālinātā diskusija un dzejas lasijumi, kā arī izstāde ,,Creatio” sociālajās plaformās. Ar diskusijām un izstādēm gribam uzrunāt jauniešus un neatkarīgi no apstākļiem aicināt turpināt radīt,” skaidro E. P. Andersone.
Kultūrtelpas veidošanai finansiāls atbalsts tika iegūts, piedaloties Rīgas domes Izglītības, kultūras un sporta departamenta un Baltijas Reģionālā fonda konkursā, sadarbojoties ar Rīgas Dizaina un mākslas vidusskolu. Projekts ir saņēmis Izglītības un zinātnes ministrijas atzinību kā drosmīgākais projekts darbā ar jaunatni 2020. gadā. Pagājušā gada beigās ģimnāzijas skolēni piedalījās UNESCO Latvija veidotajā projektā “Fake & facts”, lai iegūtu līdzekļus telpu tālakam remontam.

“Kultūrtelpas veidotāji aicina atbalstīt jauniešu iniciatīvu ar ziedojumiem kultūrtelpai – mēs priecāsimies par katru krāsas spainīti vai cementa maisu, lai šis projekts varētu attīstīties,” raksta Emīlija Paula Andersone. Ziedot var arī ģimnāzijas bankas kontā, maksājuma mērķī norādot – kultūrtelpai “Creatio”. 

Vairāk informācijas par projektu var iegūt, rakstot uz epastu kulturtelpa.creatio@inbox.lv, bet aktivitātēm līdzi var sekot sociālo tīklu Facebook un Instagram kontos “Creatio”. 

KABIA

Dalīties ar rakstu

Share on facebook
Share on twitter
Share on whatsapp
Share on email
Share on linkedin
Share on telegram

Saistītie raksti