Atzīmējot Latvijas un Svētā Krēsla diplomātisko attiecību simtgadi

Pirms 100 gadiem, 1921. gada 10. jūnijā, Svētais Krēsls atzina Latvijas Republiku de iure un starp abām valstīm tika nodibinātas diplomātiskās attiecības. Atzīmējot šo nozīmīgo notikumu, vakar, 10. jūnijā, pie Ārlietu ministrijas ēkas plīvoja Vatikāna karogs, ziņo Ārlietu ministrija.

Šajā dienā  Latvijas vēstniece pie Svētā Krēsla Elita Kuzma un apustuliskais nuncijs Baltijas valstīs Petars Antuns Rajičs nolika ziedus pirmā nuncija Latvijā arhibīskapa Antonīno Dzekīni (Antonino Zecchini, 07.12.1864 – 17.03.1935) atdusas vietā Svētā Miķeļa kapos Rīgā.

Ārlietu ministrija arī atgādina, ka par godu nozīmīgajai gadskārtai izdots rakstu un dokumentu krājums “100 gadi patiesuma un uzticēšanās garā. Diplomātiskās attiecības starp Latvijas Republiku un Svēto Krēslu”. 2021. gada 10. maijā rakstu krājumu atvēra Romā, un tā pirmo eksemplāru Valsts prezidents Egils Levits vizītes laikā dāvināja Vatikāna valsts vadītājam pāvestam Franciskam. Savukārt 9. jūnijā ārlietu ministrs Edgars Rinkēvičs izdevumu kā dāvinājumu Tautas grāmatu plauktam pasniedza Latvijas Nacionālās bibliotēkas direktoram Andrim Vilkam.

“Pētījums ir apliecinājums Latvijas Republikas un Svētā Krēsla labajām un dinamiskajām attiecībām 21. gadsimtā, jo tikai 2020. gada 2. martā tika atvērti pāvesta Pija XII pontifikāta dokumenti (līdz 1958. gadam), kas grāmatas autoriem paver jaunus pētniecības apvāršņus,” krājuma ievadā uzsver ārlietu ministrs.

Izdevumā iekļauti priestera Mihaila Volohova un Dr. hist. Ineses Runces pētījumi par Latvijas un Svētā Krēsla attiecībām gadsimta garumā, kā arī līdz šim nepublicēti vēstures dokumenti no Latvijas Nacionālā arhīva Latvijas Valsts vēstures arhīva un Valsts sekretariāta Sekcijas attiecībām ar valstīm vēsturiskā arhīva Vatikānā. Krājuma atvēršana Rīgā norisinājās sadarbībā ar Rīgas Augstāko reliģijas zinātņu institūtu, klātesot ārlietu ministram un P. A. Rajičam. Pasākuma fotogrāfijas var apskatīt ŠEIT.

No jūlija rakstu krājums plašam interesentu lokam būs pieejams Latvijas Nacionālajā bibliotēkā, Rīgas Centrālās bibliotēkas filiālēs, Latvijas reģionu galvenajās bibliotēkās, kā arī augstskolās visā Latvijā.

Izdevums “100 gadi patiesuma un uzticēšanās garā. Diplomātiskās attiecības starp Latvijas Republiku un Svēto Krēslu” tapis ar Ārlietu ministrijas Latvijas valsts simtgades publiskās diplomātijas programmas atbalstu.

Ārlietu ministrija; Foto: Vitolds Gabrāns, Ārlietu ministrija

Dalīties ar rakstu

Share on facebook
Share on twitter
Share on whatsapp
Share on email
Share on linkedin
Share on telegram

Saistītie raksti