Vairāki TM darba grupas locekļi atklātā vēstulē pauž nostāju Civilās savienības likumprojekta jautājumā

Vairāki Tieslietu ministrijas (TM) izveidotās darba grupas locekļi kategoriski norobežojas no TM ierēdņu izstrādātā un Saeimā iesniegtā Civilās savienības likumprojekta, to atklātā vēstulē Tieslietu ministram Jānim Bordānam pauž vēstules autori, uzsverot, ka šis likumprojekts nav ticis apspriests TM darba grupā, kuras sastāvā ir arī iekļauti dažādu jomu speciālisti no vairākām nevalstiskajām organizācijām, arī tās pārstāvoši advokāti, valsts pārvaldes iestāžu darbinieki un kristīgo konfesiju pārstāvji.

Atklātās vēstules autori norāda, ka virzītais likumprojekts degradē ģimenes jēdzienu, tas nav nepieciešams divu pieaugušu cilvēku savstarpējo attiecību noregulēšanai, kā arī tas ir pretrunā bērnu labākajām interesēm augt ģimenē ar mammu un tēti.

Galvenā kritika vērsta uz likumprojekta izstrādes procesu, kura laikā konstatēti vairāki būtiski un nepieļaujami pārkāpumi. Pirmkārt, Civilās savienības likumprojekts nav ne izstrādāts, ne apspriests TM darba grupā, kas tika izveidota pamatojoties uz Tieslietu ministra Jāņa Bordāna 2021.gada 17.februāra rīkojumu Satversmes tiesas 2020.gada 12.novembra sprieduma lietā Nr. 2019-33-01 izpildei. Otrkārt, TM darba grupa nav bijusi informēta par TM nodomu šāda veida likumprojektu virzīt izskatīšanai Saeimā, un tā virzība TM darba grupā nav nekādā veidā vai formā tikusi izskatīta un atbalstīta.

TM piedāvātais likumprojekts ir vērsts uz “civilās savienības” kā laulības institūta surogāta radīšanu un ieviešanu Latvijas tiesību sistēmā. “To apliecina fakts, ka tā normas saistībā ar “civilās savienības” noslēdzēju pušu personiskām un mantiskām attiecībām lielākoties ir pārkopētas no attiecīgajām Civillikuma Ģimenes tiesību daļas normām. Iepriekšminēto īpaši apstiprina likumprojektā noteiktais aizliegums civilo savienību noslēgt personām, kuras “sastāv laulībā” (7.pants). Savukārt laulības institūta surogāta attiecināmību un piemērojamību viendzimuma pāriem pierāda šajā pašā pantā neesošs aizliegums “civilo savienību” noslēgt starp viena dzimuma personām, kurām noslēgt laulību aizliedz Civillikuma 35.pants. Jebkuras šaubas, ka šis likumprojekts patiesībā ir veltīts viendzimuma pāriem surogātlaulības ieviešanai, kliedē iepazīšanās ar tā anotāciju,” uzsver Dr.iur. Baiba Rudevska, kura TM iesniedza vairākus priekšlikumus, kā nodrošināt Satversmes tiesas 2020.gada 12.novembra sprieduma lietā Nr. 2019-33-01 izpildi, saglabājot esošo ģimenes un laulības jēdzienu.

Vēstules autori vērš Tieslietu ministra uzmanību uz to, ka TM darba grupa nav izstrādājusi Civilās savienības likumprojektu un šāds likumprojekts nekad nav bijis nevienas TM darba grupas sēdes darba kārtībā. TM arī nav šādu likumprojektu piedāvājusi izskatīt TM darba grupas sēžu starplaikos, kā arī nav notikusi neviena konsultācija ar TM darba grupas pārstāvjiem.

“Izvērtējot TM darba grupas organizatoriskos un darba procesus kopsakarā ar tiesiskā un demokrātiskā valstī nepieņemamu TM rīcību, aizmuguriski virzot ziņojumu “Par Civilās savienības likumprojekta saturu un virzību”, mums jāsecina, ka TM darba grupas izveide ir bijusi tikai “izkārtne”, kuras aizsegā TM ir “spēlējusi demokrātiju”, paralēli īstenojot tikai nelielas TM darba grupas dalībnieku daļas vēlmes un intereses,” pauž Ilona Bremze biedrības Asociācija “Ģimene” valdes locekle.

Atklāto vēstuli Tieslietu ministram Jānim Bordānam TM darba grupas locekļi noslēdz ar šādiem paziņojumiem:
1) kategoriski norobežojamies no Tieslietu ministrijas ierēdņu izstrādātā un Saeimā iesniegtā Civilās savienības likumprojekta;
2) uzskatām, ka Tieslietu ministrijas izstrādātais un Saeimā iesniegtais Civilās savienības likumprojekts degradē ģimenes jēdzienu, tas nav nepieciešams divu pieaugušu cilvēku savstarpējo attiecību noregulēšanai, kā arī tas ir pretrunā bērnu labākajām interesēm augt ģimenē ar mammu un tēti.

Pilnu vēstules tekstu var lasīt ŠEIT

Rihards Kostigovs, biedrības Asociācija “Ģimene” vadītājs

Dalīties ar rakstu

Share on facebook
Share on twitter
Share on whatsapp
Share on email
Share on linkedin
Share on telegram

Saistītie raksti