Mūžībā devies Benedikts XVI

31. decembrī pl. 9.34 pēc Itālijas laika savā rezidencē Vatikānā mūžībā devies 95 gadus vecais emeritētais pāvests Benedikts XVI, ziņo Vatikāna Radio. “Es ar sāpēm paziņoju, ka emeritētais pāvests Benedikts XVI nomira šodien pl. 9.34 Mater Ecclesiae klosterī Vatikānā,” lasāms šorīt izplatītajā Vatikāna Preses dienesta direktora Mateo Bruni paziņojumā. Šajā klosterī pāvests dzīvoja kopš 2013. gada, kad viņš atkāpās no pāvesta kalpojuma. 

Šonedēļ pāvests Francisks aicināja ticīgos lūgties par savu priekšteci, smagi slimo Benediktu XVI, kuru viņš bija apmeklējis, uzzinot par viņa veselības stāvokli. Francisks tāpat nesen par benediktu XVI sacīja: “Viņš ir svētais, viņš ir cilvēks ar cildenu garīgo dzīvi.”

Jozefs Racingers, kurš pēcāk kļuva par pāvestu Benediktu XVI, dzimis 1927. gada 16. aprīlī Marktl am Inn, Bavārijā, Vācijā. Viņš tika iesaukts Hitlerjugend un nonāca pretgaisa aizsardzības palīgdienestā. 1944. gada novembrī tika iesaukts vērmahtā. Kara beigās tika internēts amerikāņu karagūstekņu nometnē. Pēc atbrīvošanas 1945. gada jūlijā viņš kopā ar vecāko brāli Georgu iestājās Minhenes seminārā. Abi brāļi tika iesvētīti par priesteriem 1951. gada 29. jūnijā.

1953. gadā J. Racingers aizstāvēja doktora disertāciju un četrus gadus vēlāk ieguva habilitācijas grādu. Desmit gadus strādājis par profesoru vairākās Vācijas universitātēs.

1977. gadā pāvests Pāvils VI viņu iecēla par Minhenes un Freisingas arhibīskapu un kardinālu. Pēc četriem gadiem pāvests Jānis Pāvils II iecēla viņu par Ticības mācības kongregācijas prefektu. J. Ratcingers ir sarakstījis desmitiem grāmatu un traktātu, galvenokārt par dogmatisko un fundamentālo teoloģiju. Būdams kongregācijas prefekts, viņš sastādīja teoloģisku komentāru par tā saukto Fatimas Trešo noslēpumu, kas tika izsludināts 2000. gadā pēc poļu pāvesta lūguma.

Pēc Jāņa Pāvila II nāves tika ievēlēts par pāvestu, kaut gan pats dažs dienas pēc ievēlēšanas atzina: „Es lūdzu Kungu, lai Viņš izvēlas kādu, kas ir spēcīgāks par mani, bet acīmredzot Viņš neklausījās manā lūgšanā.“ “Kad balsojuma rezultāti lēnām parādīja, ka tuvojas giljotīna un es esmu tās mērķis, es lūdzu Dievu, lai Viņš mani pasargā no šī likteņa. Es domāju, ka mans dzīves darbs ir pabeigts un mani gaida miera dienas,” turpināja Benedikts XVI.

Benedikts XVI izdeva trīs enciklikas: “Deus caritas est” (Dievs ir mīlestība), “Spe salvi” (Cerībā mēs esam pestīti), “Caritas in veritate” (Mīlestība patiesībā), publicējis arī trīs sējumus par Jēzu. Viņš ir devies 24 ceļojumos uz ārzemēm.

2006. gadā pēc konflikta ar islāma pasauli bija krīze un pēc tam izlīgums. Krīze izcēlās saistībā ar lekciju, ko Benedikts XVI nolasīja Regensburgā, Vācijā. Pēc protestu viļņa pāvests vēlāk paziņoja, ka viņam ir ļoti žēl par to, kā viņa vārdi tika uztverti. Viņš piebilda, ka viņa paziņojums par islāmu ir aicinājums uz atklātu diskusiju. 2011. gada 1. maijā viņš beatificēja Jāni Pāvilu II.

2013. gada 11. februārī Benedikts XVI negaidīti paziņoja par savu atkāpšanos no Romas bīskapa amata, ko viņš skaidroja ar savu cienījamo vecumu – tobrīd viņam bija gandrīz 86 gadi – un spēku izsīkumu. Viņš atkāpās no amata pēc septiņiem pontifikāta gadiem un desmit mēnešiem. 28. februārī viņš no Vatikāna ar helikopteru aizlidoja uz savu vasaras rezidenci Kastelgandolfo un paziņoja, ka dzīvos “paslēpies pasaulei”. Pēc diviem mēnešiem pensionētais pāvests apmetās uz pastāvīgu dzīvi bijušajā klosterī Vatikāna dārzos.

Pontifikāta sākumā pāvests Francisks žurnālistiem sacīja, ka dzīvot blakus Benediktam XVI ir kā dzīvot “ar vectēvu, kuru kā gudru cilvēku ciena un mīl viņa ģimene”. Savukārt pats Benedikts XVI 2021. gada martā, atkāpšanās astotajā gadadienā, laikrakstam „Corriere della Sera“ apliecināja: “Nav divu pāvestu. Ir tikai viens pāvests”. Runājot par savu atkāpšanos, viņš uzsvēra: “Tas bija grūts lēmums. Es to pieņēmu ar pilnu apziņu un domāju, ka rīkojos pareizi.”

Pirms vairākiem gadiem Benedikts XVI pārtrauca publiski uzstāties un savā grāmatā “Pēdējās sarunas” atzina: “Es esmu pateicīgs Dievam par to, ka mani neapgrūtina atbildība, ko es vairs nevarētu nest, ka esmu brīvs un varu katru dienu pazemīgi iet pa savu ceļu ar Viņu.”

No pirmdienas, 2. janvāra, Svētā Pētera bazilikā būs iespēja atvadīties no emeritētā pāvesta. Benedikta XVI bēres notiks ceturtdien, 5. janvārī, pl. 9.30 pēc Itālijas laika. Bēru dievkalpojumu Svētā Pētera laukumā vadīs pāvests Francisks.

Mūžīgo mieru dod viņam, Kungs, un mūžīgā gaisma lai atspīd viņam!

KABIA

Dalīties ar rakstu

Share on facebook
Share on twitter
Share on whatsapp
Share on email
Share on linkedin
Share on telegram

Saistītie raksti