Rīgā tikās un pieredzē dalījās Baltijas valstu un Somijas “Caritas” pārstāvji

No 28. līdz 29. februārim Rīgā notika pirmā Baltijas valstu un Somijas Caritas organizāciju tikšanās. Tajā piedalījās ”Caritas Lietuva” ģenerālsekretāre Deimante Bukeikaite ar komandu četru cilvēku sastāvā, “Caritas Igaunija” pārstāvis Ott Ratsep, kā arī “Caritas Somija” ģenerālsekretāre Larissa Franz-Koivisto. Tikšanos apmeklēja arī “Caritas Europa” ģenerālsekretāre Marija Nīmane, kā arī Agnieszka Zarzynska, kas ir atbildīga par darbu ar jauniešiem.

Kā norāda “Caritas Latvija”, uz tikšanos tika aicināti Baltijas valstu pārstāvji, lai veidotu ciešākus kontaktus un sadarbību ar kaimiņiem. Ņemot vērā, ka organizācijai izveidojies labs kontakts ar Somijas “Caritas” vadītāju, tikai aicināti arī šīs valsts pārstāvji.

Šī tikšanās bija svarīga arī, lai vienkārši klātienē satiktos, kā arī satiktos mazākā lokā, nekā parasti tas notiek starptautisko tikšanos laikā. Šādas reģionālās tikšanās Caritas Europa dalīborganizācijām ir ierasta prakse. Piemēram, šādos formātos tiekas Balkānu valstu Caritas un arī citas valstu grupas.

Tikšanās pamattēma bija darbs ar jauniešiem. Taču tā kā šī bija pirmā šāda veida starptautiskā tikšanās, tad pirmajā dienā tika veltīts laiks, lai savstarpēji iepazītos – gan kā pasākuma dalībniekiem, gan ar katras Caritas organizācijas veikumu, t.sk. ar “Caritas Europa” uzdevumiem. Kā skaidro “Caritas Latvija” pārstāvji, reģionālas tikšanās “Caritas Europa” dalīborganizācijām ir ierasta prakse. Tā ir iespēja tikties šaurākā lokā klātienē.

Pirmās dienas tikšanās norisinājās Svētās Ģimenes mājā un noslēdzās ar diskusiju, jautājumiem un kopīgi meklētām atbildēm par to, ko “Caritas” var darīt, lai atbildētu uz mūsdienu sabiedrības izaicinājumiem.

Otrā dienā plānotais starptautiskais seminārs “Young Caritas kustības attīstība – Baltijas valstu pieredze, labā prakse un izaicinājumi” noritēja Caritas Jauniešu centrā. Pēdējo astoņu gadu laikā “Caritas Europa” un vēlāk arī “Caritas Internationalis” kā prioritāti izvirza darbu ar jauniešiem. Tas ietver gan iespējas piesaistīt jauniešus kā “Caritas” brīvprātīgos un darbiniekus, kā arī dot viņiem iespēju būt līdzdalīgiem organizācijas lēmumu pieņemšanā un nākotnes plānošanā. Tāpat darbs ar jauniešiem ir arī aktivitātes, kurās jaunieši ir mērķgrupa. Darbs pie šiem jautājumiem aizsākās ar “Caritas Europa” reģionālo konferenci Lurdā 2016. gadā, kur piedalījās ar “Caritas Latvija” pārstāvji.

Semināra ietvaros Baltijas valstu un Somijas pārstāvji dalījās savā pieredzē un atziņās par darbu ar jauniešiem. Klātesošo valstu “Caritas” pieredze darbā ar jauniešiem šobrīd ir iesākuma stadijā. Katrā “Caritas” organizācijā tā atšķiras. Tikšanās laikā tika secināts, ka darbs ar jauniešiem nav viegls un ir izaicinājumu pilns. Tas ir arī dinamisks, jo organizācijas cenšas dot jauniešiem iespēju pašiem noteikt savu darbošanos, respektīvi, darīt to, ko vēlas un ļaut pašiem šos darbus īstenot. “Caritas Latvija” dalījās savā pieredzē, norādot, ka mērķtiecīgs darbs ar jauniešiem tika uzsākts 2023. gada pirmajā pusē, kad tika sniegts atbalsts ukraiņu jauniešiem, pateicoties Starptautiskās katoļu migrācijas komisijas finansējumam. 2023. gada jūnijā tika atklāts Caritas Jauniešu centrs. Taču darbs ar šo mērķgrupu notika arī agrāk, piemēram laikā no 2017. līdz 2021. gadam, kad noritēja projekts “Proti un Dari”. Savukārt 2023. gada otrajā pusē nodibinājums deva iespēju Latvijas katoļu draudžu jauniešu grupām īstenot jauniešu žēlsirdības projektus, piešķirot katram 300 eiro lielu finansējumu. Šo iespēju izmantoja 9 jauniešu grupas.

“Esmu patīkami pārsteigta par “Caritas Latvija” paveikto darbu un ievērojamo izaugsmi īpaši pēdējo gadu laikā, kā arī par to pozitīvo ietekmi, ko šis darbs ienes visas Latvijas sabiedrības dzīvē. Jūsu organizācijas un Baznīcas sadarbība var būt paraugs citām Caritas organizācijām pasaulē. Paldies par Jūsu nozīmīgo darbu un atceramies, ka mēs arvien paliekam savstarpējā sadarbībā un lūgšanu vienotībā, ” pēc tikšanās norādīja “Caritas Europa” ģenerālsekretāre intervijā Radio Marija Latvija raidījumā “Rīta cēliens ar Caritas Latvija”.

Tikšanās notika “Caritas Latvija” īstenotā projekta ““Caritas Latvija” Jauniešu centra izaugsmes ceļš” ietvaros. Projektu līdzfinansē Rīgas valstspilsētas pašvaldības Izglītības, kultūras un sporta departaments.

KABIA; Foto: Caritas Latvija

Dalīties ar rakstu

Share on facebook
Share on twitter
Share on whatsapp
Share on email
Share on linkedin
Share on telegram

Saistītie raksti